Sobota 27.07.2024
„Cestování na vlastní pěst je úplně jiné,“ zastává Mia Mališ
Fotografie: Se souhlasem Michaely Mališ
INTERVIEW

„Cestování na vlastní pěst je úplně jiné,“ zastává Mia Mališ

Cestování je neodmyslitelnou součástí jejího života a zastává názor, že své cestovatelské sny si může plnit úplně každý. Michaela Marie, v online světě vystupující jako Mia Mališ, razí heslo “miluju, cestuju, podnikám” a dokumentování jejích cest sledují tisíce lidí. Kolik zemí už navštívila a jak se staví k sólo cestování? Proč cestovat bez cestovky a jak vybírat ty nejvýhodnější letenky a ubytování? Co nám Mia prozradila o své tvorbě na blogu a Instagramu? A může si dlouhé cesty do vzdálených destinací dovolit skutečně každý?

Jak vlastně vznikla tvá láska k cestování?

Bylo to asi při první naší dovolené bez cestovky. Když člověk jede někam bez cestovky a není celou dobu zavřený v hotelu, má najednou úplně jinou volnost, poznává místní lidi a kulturu. Taková dovolená má úplně jinou energii.

Tvým cestovatelským parťákem je tvůj manžel. Dokážeš si představit cestovat i sólo? Jaké výhody podle tebe má mít pro své cesty parťáka a spatřuješ někdy i nějaké nevýhody?

Určitě si cestovat sólo představit dokážu, podle mě je to super. Já jsem dost introvertní člověk, takže kolem sebe nepotřebuju hodně lidí. Sólo cestování musí mít úplně jiné kouzlo, člověk je tam sám se sebou, má klid, nemluví s lidma, takže místa a atmosféru vnímá úplně jinak. Letos jela moje nejlepší kamarádka poprvé sama do Benátek a já ji za to moc obdivuju. Ale určitě bych jako sólo cestovatelka cestovala více opatrně, nechodila sama v noci po městě a podobně.

Můj největší cestovatelský parťák je můj manžel a výhod to má určitě spoustu, my spolu trávíme opravdu hodně času, takže bez sebe už nedáme ani ránu, nedovedu si už ani představit jet někam bez něj. (smích) Je super mít parťáka, na cestách můžou vzniknout nepříjemné situace a ve dvou se to lépe táhne. Když jsme loni cestovali přes 2 měsíce v kuse, měli jsme 12 přeletů a občas nastaly nekomfortní situace, když jsme třeba v 1 hodinu ráno přiletěli do Bangkoku a neměli pro nás ubytování. V tu chvíli jsem byla opravdu ráda, že jsme tam spolu a nejsem na to sama. Super taky je, že spolu můžeme hned sdílet všechny zážitky, a hlavně si užívat společný čas.

Nevýhody to podle mě nemá. 

Které země už jsi stihla za život navštívit a kolik z nich bez cestovky?

Dohromady je to asi 22 zemí – od takové klasiky jako je třeba Egypt, Itálie, Tunis, Francie, Chorvatsko. Jako malá jsem byla třeba v Albánii nebo Rumunsku to jsou hodně zajímavé země. 

Bez cestovky to bylo Slovinsko, několikrát Kanárské ostrovy, Zanzibar, kde jsme se zasnoubili… Thajsko, Srí Lanka, Maledivy – tam jsme byli přes 2 měsíce. Krásné je třeba i Řecko, kde jsme měli rozlučku se svobodou a letos jsme byli v Řecku znova, ale na jiných ostrovech. No a málem bych zapomněla na Sardinii – to je evropský Karibik!

Fotografie: Se souhlasem Michaely Mališ

Prvním místem, kam ses vydala bez cestovky, byly Kanárské ostrovy. Jak na tu cestu vzpomínáš?

Kanárské ostrovy jsou úžasné, je to jedno z mála míst, kam se chceme vracet a kde bychom si dovedli představit být i delší dobu. Každý ostrov je úplně jiný a je tam co poznávat. Kanáry jsme si oba moc zamilovali.

Dnes máš určitě spoustu zkušeností a tipů, které bys mohla předat našim čtenářům. Podle čeho si vybíráš, jakou destinaci navštívíš? 

Určitě mám a těším se, až všechno postupně sepíšu na blog. Těch tipů, jak cestovat levně, je opravdu hodně.

U nás je to cestování většinou hodně spontánní a to, kam poletíme, závisí hlavně na ceně letenky. Těch míst, kam se chceme oba podívat, je opravdu hodně, takže když přijde něco zajímavého a vychází nám to časově, kupujeme letenky a letíme (smích) Třeba letos to vypadalo, že nepojedeme nikam. Dlouho jsem se chtěla podívat na Mykonos, no a když mi přišly na e-mail letenky za 600 Kč, neodolali jsme a jeli jsme. 

Jak vybíráš ty nejvýhodnější letenky a ubytování? 

Na letenky bývají často akce, takže zkouším hledat, vybírám různé termíny a taky letiště mimo Česko – ty mají většinou letenky levnější. 

Ubytování se snažím vybírat tak, aby bylo na dobrém místě, mělo vysoké hodnocení, ale taky bylo za dobrou cenu. (smích)

Zažila jsi i cesty s cestovní kanceláří, proto bychom tě rádi poprosili o srovnání. V čem je podle tebe výhodnější cestování na vlastní pěst a proč? A co naopak mohou nabídnout cestovní kanceláře?

Cestování na vlastní pěst je podle mě výhodnější úplně ve všem, je úplně jiné.

Hlavně je výhodnější v ceně. My jezdíme většinou všude aspoň na 10-16 dnů, a tohle si můžeme dovolit díky tomu, že jedeme bez cestovky, díky tomu ušetříme hodně pěnez a můžeme to investovat třeba do výletu, půjčení auta a podobně. I tak jsme kolikrát na nižší ceně než cestovka. Miluju si na cestách zajít třeba do místní restaurace, a to by mi bylo líto, kdybychom měli jídlo na hotelu. Každá cesta je úplně jiná, něčím dobrodružná a z každé cesty si vezeme nějaké ponaučení. (smích) Člověk se naučí opravdu hodně. 

Často k sobě na Instagram sdílím tipy na levné letenky, ubytování a různá krásná místa. Nedávno byla akce na Sardínii letenka + ubytování za 2700 Kč na týden – která cestovní kancelář to dokáže? Chtěla bych lidem předat to, že cestovat se dá levně, proto sdílím tipy na různá místa nebo pomáhám lidem bookovat ubytování či letenky. Často se na mě někdo obrátí a já to miluju.

Nejsem si jistá, co mohou nabídnout cestovní kanceláře, pro mě má cestování bez cestovky tolik plusů a výhod, že to všechny cestovní kanceláře prostě převyšuje.

Fotografie: Se souhlasem Michaely Mališ

Změnil se nějak tvůj pohled na cestování s cestovními kancelářemi vlivem koronakrize?

Ne.

Jak moc tě vlastně ovlivnila koronakrize celkově? Jak do tvých cest zasáhla pandemie a s ní spojené restrikce?

Plánovali jsme svatební cestu, kterou jsme museli zrušit a přesunout na dobu v nedohlednu. Chtěli jsme jet aspoň na měsíc někam do Ameriky, ale to bohužel nešlo – hranice jsou zavřené a my jsme museli být i mnohem více v práci. Tak třeba nám to vyjde na naše výročí nebo další zimu. (smích)

Tvé cesty bývají zpravidla delší, je to tak? Díky čemu si můžeš dovolit pobývat v zahraničí delší dobu? Myslíš, že lidé s pevnou pracovní dobou a pěti týdny dovolené ročně, mají také možnost najít způsob, jak si plnit své cestovatelské sny?

Je to tak, v 18 letech jsem začala podnikat a můj život se řídí podle toho.

Je úplně na každém, jak si to zařídí. Hodně lidí si myslí, že cestujeme díky tomu, že podnikáme, ale už málokdo vidí, že pracujeme kolikrát 12-16 hodin denně včetně víkendů, abychom mohli potom někam odjet. A ty měsíce před naší cestou bývají mnohdy opravdu náročné. 

Ano, myslím si, že to je pro každého, protože každý má na výběr, jakou práci bude dělat, může si nadpracovat dovolenou pomocí přesčasů nebo si vzít neplacené volno. Je to všude stejné a je jedno, jestli člověk pracuje, nebo podniká. Všechno jde, když se chce.

Fotografie: Se souhlasem Michaely Mališ

Pojďme se nyní zaměřit na online svět, kde aktivně dokumentuješ své cesty. Už bylo zmíněno, že jsi aktivní na Instagramu a píšeš také blog. V čem se pro tebe liší tyto dvě platformy?

Tyhle dvě platformy se liší opravdu hodně – Instagram je spíše o jednotlivých fotkách, ale nikdy pomocí jedné fotky nepředám tolik jako jedním článkem na blogu, kde se můžu rozepsat o všem mnohem více. Myslím si, že články na blogu vtáhnou více do děje a atmosféry daného místa. Založit blog jsem si přála opravdu dlouho a nečekala jsem, že bude mít takový ohlas – myslela jsem si, že ho ze začátku bude číst třeba 100 lidí, a najednou jsem tam měla třeba 15 000 návštěv za měsíc. To je podle mě naprosto úžasné na to, jak krátkou dobu blog píšu – první článek jsem přidala v březnu.

A Instagram? Tam to všechno začalo, to je pro mě něco jako deníček nebo vzpomínkové album. 

Kde zaznamenáváš větší ohlasy? Vnímáš, že sociální sítě hrají prim a blogy zaostávají, anebo máš jinou zkušenost?

Větší ohlasy? Jak se to vezme – na Instagramu mám svoji stálou komunitu a na blog chodí zase více cestovatelů. Ale více aktivní jsem určitě na Instagramu. Podle mě blogy nezaostávají, a pokud to člověka baví, měl by to dělat. Já osobně si ráda čtu cestovatelské blogy, protože každý byl na jiném místě nebo se každému líbí něco jiného a mít sepsaný kompletní článek o určitém místě nebo zemi je super inspirace. 

Na Instagramu tě sleduje bezmála 30 tisíc lidí – živí tě sociální sítě? Jak konkrétně?

Ano, živí mě i sociální sítě, ale není to jediný zdroj příjmů, které mám. 


Instagram | YouTube | Blog | Facebook

Napsat komentář