Petra Zacpalová se již více než 10 let věnuje vlastní značce yo_soy, pod kterou vytváří minimalistické šperky. Při své tvorbě využívá jak zkušenosti ze studia designu, teorie a dějin umění, tak okrajově také dlouhodobou zálibu v textilních materiálech. Jaké kousky jsou podle Petry aktuálně trendy? A do jakých šperků by měla investovat každá žena?
Vystudovala jsi průmyslový design na SŠUD v Brně a také teorii a dějiny umění a designu na UMPRUM v Praze. Kdy jsi objevila svou vášeň pro navrhování šperků a co tě inspirovalo k tomu, aby ses stala designérkou?
Odmala jsem ráda kreslila a chtěla vizuálně tvořit, ale už v době dospívání jsem si uvědomovala, že nemám potřebu vytvářet „velké“ umění. Chtěla jsem esteticky utvářet předměty, které běžně používáme, obklopujeme si jimi a skrze ně i spoluvytváříme a prezentujeme naši identitu – to, kým jsme. První šperky a doplňky jsem tvořila v rámci studia designu na střední škole – hrála jsem si s průsvitností plastových fólií, a to mi zůstalo – průsvitný plast mne fascinuje a používám ho v tvorbě dodnes.
Teorii umění jsem na vysoké škole studovala s vizí, že se zaměřím na teoretickou podporu vnímání designu v české společnosti. První šperky v té době vznikly jako oddych při psaní textů, protože potřeba tvořit mne neopustila. Stáž v ateliéru K.O.V. na UMPRUM mě pak hodně ovlivnila v tom, že jsem více začala tíhnout k minimalizmu a uvažovat o šperku jako objektu a postupně jsem si uvědomila, že samotná tvorba mne naplňuje o hodně více než publikování článků.
Značku yo_soy jsi založila v roce 2009. Co znamená její název a jak se jí daří dnes?
„Yo soy“ znamená španělsky „ já jsem“ a odkazuje právě k tomu, že šperky, které na sobě nosíme, jsou součástí naší identity a i pomocí nich prezentujeme, kým jsme, okolnímu světu.
Se značkou jsem si prošla cestu, rostla pomalu – od oddychu a přivýdělku na vysoké škole a rodičovské dovolené, přes vedlejší příjem u práce interiérové designérky. Posledních 5 let už se jí věnuji naplno a mám obrovskou radost, že je stále více žen, které berou moje šperky jako svoji součást, rády je nosí a značce se tak daří.
Tvrdíš o sobě, že nejsi typická šperkařka. Čím se vyznačuje tvá tvorba a co tvou značku odlišuje od jiných designérů?
Nemám šperkařské vzdělání, nepracuji s tradičními šperkařskými technikami s měkkými a drahými kovy, netvořím individuální šperky – proto se necítím být šperkařkou. Pracuji s moderními materiály jako je nerezová ocel a akrylátové sklo, využívám technologie jako řezání laserovým paprskem, tvořím menší sériové kolekce, proto je mi označení designérka bližší.
Snažím se dostat minimalistický šperk chápaný jako nositelný objekt mezi širokou veřejnost, tak aby nebyl exkluzivní, ale více dostupný a stal se součástí každodennosti.
Pamatuješ si na první šperk, který jsi prodala?
To byl asi nějaký šperk z navlékaných korálků, to bych raději ani nezmiňovala. (smích) Ale mám dobrý pocit z toho, jak moc jsem se ve své tvorbě posunula a velkou radost, když mi i někdo z vnějšku řekne, jaký viditelný posun u mne v průběhu doby pozoruje. Beru tvorbu jako neustálý proces, cestu, vývoj, touhu jít dál. Zkouším, experimentuji a celé si to užívám.
Při své práci ráda využíváš recyklované a moderní materiály. Jak vypadá tvůj kreativní proces navrhování?
Uvažuji v kolekcích a v rámci jejich konceptu vznikají šperky, které pak dohromady tvoří celek. Na začátku je myšlenka a téma, které kolekci propojují. Například v kolekci Linie to byla linka, která se lámala (v abstraktní rovině pak ztělesňovala nelineární vnímání času), v kolekci Aqua to jsou zase organické tekuté tvary, průsvitnost a odlesky inspirované vodou a jejím pohybem.
Na začátku navrhování jsou skici, sbírání a zaznamenávání nápadů. Za klíčové ale pak považuji zhmotnění v materiálu, které ukáže, zda vize funguje v praxi, anebo ukáže jiné cesty – ráda následuji materiál. Jedna věc je samotná podoba šperku, druhá jeho fungování v rámci těla, a pak následuje testování v praxi. Z toho vykrystalizuje výsledná podoba kolekce šperků, která se ale i po představení může dál posouvat a doplňovat podle poptávky od zákaznic, protože pro ně tu je.
Kde sídlí tvá dílna a odkud získáváš ty nejlepší materiály?
Žiji v Brně a nejradši tvořím přímo doma, kde je mi nejlépe a můžu se k tvorbě snadno vracet. Moje výrobní postupy jsou naštěstí docela čisté a nenáročné a prostor. Zároveň mám v Brně sdílený ateliér, kde se můžu setkávat se zákaznicemi.
Hledání dodavatelů materiálu je často dlouhý proces, proto ráda dlouhodobě pracuji s ověřenými materiály a výrobou. Ráda bych používala jen lokální materiály, ale je to nereálné a využívám alespoň co nejvíce evropské. Mám radost, že akrylátové sklo, se kterým pracuji, je recyklované a nově pracuji i s vizuálně zajímavými recyklovanými plastovými deskami, které vznikají přímo v Brně.
Tvoříš základní kousky, které jsou vždy dostupné, nebo se věnuješ spíše limitovaným kolekcím?
Vždy u mne v nabídce najdete dlouhodobou základní kolekci, kterou tvoří ty nejjednodušší šperky určené ke každodennímu nošení, nadčasové a snadno kombinovatelné. Jsou u zákaznic velmi oblíbené.
Více umělecky se pak realizuji v další kolekci, která už má silnější autorský rukopis a bývá v nabídce zhruba 2 roky.
K tomu dvakrát do roka tvořím sezónní kolekce, které jsou limitované materiálem nebo možností výroby a rozšiřují nabídku po dobu měsíce, dvou. Je to pro mne takové zpestření.
Pokud jde o navrhování šperků, odkud čerpáš inspiraci?
Podvědomě čerpám inspiraci se světa kolem sebe každodenně – z architektury, umění, přírody a podobně. Inspirací jsou mi pak i samotné zákaznice a jejich potřeby.
Do jakých klasických šperků by, podle tebe, měla investovat každá žena?
Ztotožňuji se s tím, že by žena měla investovat do šperků, které podtrhují její osobnost a styl. Ideální je, když ví, kým je, a pořízený šperk se tak pro ni stane opravdu nadčasovou záležitostí a bude jí dělat společnost dlouhé roky.
Na tvém e-shopu je možné zakoupit si také workshop. Jak probíhá a co si z něj účastníci mohou odnést?
Workshopy jsem zkusila pořádat minulý půlrok a moc jsem si to užívala. Poskytnu účastnicím materiál, který používám, nářadí a postupy a společně tvoříme šperky v mém stylu, které přizpůsobí svým představám a potřebám.
Je příjemné vidět, jak je tvorba baví, a společně strávit čas a poznat se. Nevýhodou je pro mne časová náročnost, a tak si teď další půlrok do Vánoc, kdy bude práce nad hlavu, dávám pauzu. Poté zase workshopy obnovím.
Jsou nějaké kousky, barvy nebo materiály šperků, kterou jsou momentálně obzvlášť trendy?
Je tu převažující trend organického tvarosloví šperků – typické jsou pro něho zaoblené tvary často z litých kovů nebo zakomponování nepravidelných říčních perel.
Jaké šperků doplňují tvůj každodenní outfit? Je nějaký kousek, na který nedáš dopustit?
Dříve jsem často nosila i šperky od jiných tvůrců, dnes mi bohužel leží ve skříni a nosím ty svoje, které jsou mojí součástí, a prakticky je tím i testuji. Nosím hlavně jednoduché linky z nerezové oceli, skvěle se kombinují – náramky, brože a náušnice. Dříve jsem ráda nosila i výraznější šperky, teď tíhnu k těm drobnějším.
Co považuješ za svůj dosavadní největší highlight kariéry?
Pro mne to byl okamžik, kdy jsem si uvědomila, že je už o šperky takový zájem, že se jejich tvorbou uživím. Tou největší satisfakcí je pro mne to, že je už tolik žen, které berou moje šperky jako součástí sebe a dělají jim radost.
Plánuješ v budoucnu rozšiřovat svou tvorbu o nové produkty a kolekce?
Určitě, je ale pro mne důležité si držet svoji linii, identitu a celkový koncept, a ten rozvíjet dál. Stále mne to baví a dává smysl, tak doufám, že mi to vydrží.
$content$