Čtvrtek 21.11.2024
3+1 tipů na knihy, ve kterých se dozvíte více o klimatické krizi
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE

3+1 tipů na knihy, ve kterých se dozvíte více o klimatické krizi

Klimatická krize už dlouhou dobu není jen fantazií nebo vzdálenou předpovědí vědců. Pomalu se i my stáváme svědky klimatických změn v podobě extrémního počasí jako jsou sucha, přívalové deště nebo nebezpečné bouřky provázané tornádem. Právě tornáda jsou jasným důkazem toho, že se klima skutečně mění, protože donedávna se vyskytovala pouze v Americe, jinde byla považována za mimořádně vzácný jev.

Samozřejmě, v médiích se o klimatické krizi příliš nedozvíme. Můžete se dokonce setkat s názory, že klimatická krize neexistuje a vše se jen zveličuje. Možná to některé i potěší, vždyť kdo by nechtěl mít po celý rok teplo. To, co si však neuvědomujeme, je číhající hrozba i na zdraví lidského organismu. V jakých knihách se dočtete více o klimatické krizi, nebo dokonce o předpovědích do budoucna?

Naša (klimatická) zmena – Jakub Filo

Novinář ze slovenského deníku SME je známý právě díky tomu, že otevírá témata spojené s klimatem a potřebou jednat. Jeho nejnovější kniha Naša (klimatická) zmena poskytuje lidem informace o tom, proč se nemůže mluvit o klimatické změně, ale o klimatické krizi. Kromě toho se dozvíte, co můžete jako jednotlivec změnit a jak začít jednat. Je důležité vědět, jaké důsledky bude mít globální oteplování. A pokud si myslíte, že Slovenska, případně Česka se to netýká, možná budete sami překvapeni.

Kromě knihy bychom vás rádi upozornili na probíhající petici Klima tě potřebuje, kterou již podruhé spustili Michal Sabo, Natália Pažická, Marta Fandlová, Jakub Hensel a Jakub Filo. Pokud vám tedy není budoucnost planety a budoucích generací lhostejná, dejte svým podpisem najevo, že i vy chcete změnu. Protože změna na individuální úrovni už nestačí.

Neobyvatelná Země – David Wallace-Wells

Americký novinář David Wallace-Wells se věnuje změnám podnebí. Právě o měnícím se klimatu, extrémním počasí nebo lesních požárech píše ve své knize Neobyvatelná Země. Kniha pojednává o změnách, které nastanou, pokud miliarda lidí nezmění způsob svého života. Nabízí scénáře možných katastrof, které by mohly nastat. 

Ukazuje také, že změna klimatu ovlivní všechny aspekty lidského života v každé sféře. Upozorňuje na to, že jsme poslední generací, která dokáže situaci zvrátit a nedosáhnout nejhoršího možného scénáře, kterým je oteplení o více než 4 stupně Celsia. 

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Život na naší planetě – David Attenborough

Attenborough popisuje svědectví 95letého britského přírodovědce, moderátora, scenáristy a producenta. K této knize byl natočen také film. Kniha vypráví svědectví muže, jež popisuje změny, kterými planeta, biotopy, fauna či zvířata prošly za celý jeho život. Je zajímavé sledovat, jak popisuje postupný úbytek populace mnoha živočichů, rostlin, ubývání lesních porostů.

Film i kniha lidem dokazují, že klimatické změny skutečně probíhají a změní život každého živého jedince na této planetě. Kniha však nenabízí jen závratné katastrofy, ale také řešení, která by mohla být prospěšná. Zároveň však oznamuje, že pokud je co nejdříve nepřijmeme, hodíme sebe samých do vod, ze kterých se tak lehce nevynoříme.

Posledné storočie – Jakub Filo

Není možné nezmínit také knihu, která nabízí scénář o budoucnosti. Co se stane nejen s planetou, ale i s lidmi? Příběh se odehrává v roce 2076 a popisuje, jak bude vypadat život, až se oteplí o 9 stupňů.

Tato kniha by měla být klíčem k odemknutí lidského vědomí a otevření očí, protože je důležité vidět, co se stane, pokud společnost nezačne jednat. Přestože změny nelze zvrátit a pravděpodobně k některým změnám dojde, je důležité zachovat také podmínky, které by lidem umožňovaly žít. 

Je důležité se vzdělávat a studovat co nejvíce informací. Rovněž je důležité mluvit o tom, co se děje, o tom, co by se mohlo stát. Klimatická krize probíhá právě teď. A i když ji zatím sami nezažíváte, v některých zemích musí bojovat o pitnou vodu. Brzy bude přibývat uprchlíků, protože v zemi nebudou moci pěstovat plodiny, nebude pro ně vhodná k žití. Každé nezodpovědné rozhodnutí lidí u moci má dopad i na lidi, kteří s vámi nežijí v dané zemi, ale žijí na druhé straně zeměkoule. Každá země totiž přispívá ke změně klimatu, některá více, jiná o něco méně, ale argument, že za všechno může Amerika nebo Indie, už nemůže vyhrát.

Napsat komentář