Středa 22.05.2024
5 rad, jak nepropadnout úzkosti
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

5 rad, jak nepropadnout úzkosti

Současná situace spojená s aktuálním děním ve světě umí zanechat na našich pocitech velkou paseku. Jsme přecitlivělí, máme tendence nad vším neustále přemýšlet a jen zřídka se nám daří přijít na pozitivnější myšlenky. Ať se nám to líbí, nebo ne, za jakýchkoliv okolností se svět točí dál a my bychom si měli umět najít záchytné body, díky kterým nepropadneme úplné panice a nezhroutíme se. Čtěte dál a dozvíte se celkem o pěti radách sloužících jako prevence proti špatné náladě.

Dostaňte své emoce ven

Dusit v sobě vztek nebo smutek nikdy nikomu neprospělo. Naopak si tím ještě více uškodíte. Nebojte se proto o svých pocitech mluvit, a to s kýmkoliv v okolí. Ať už s rodinou, přáteli, či se spolužáky, kolegy ve škole a práci. Pokud je pro vás mluvení o svých pocitech obtížné, vyjádřete je v textu, který si zapíšete do diáře. Stačí vypsat ty nejdůležitější myšlenky, které vám zrovna probíhají hlavou. S ohledem na svoji duševní hygienu v sobě zkrátka emoce a trápení nikdy nekonzervujte.

Zaměstnejte se aktivitou

Neustálé pročítání aktuálních zpráv směřuje přímočarou cestou k úzkostem a emočnímu napětí. Zkuste si tedy najít aktivitu, díky které pomyslně vyskočíte z reálného světa. Kromě chození do práce nebo školy věnujte čas seberozvoji čtením knih nebo se zaměřte na sportovní aktivitu. Další variantou může být také vaření nebo pečení podle receptů, které jste si vždy chtěli vyzkoušet a nikdy si na ně nenašli čas. Zpomalte a udělejte si chvilku pro sebe. Občas stačí i obyčejná procházka v přírodě. Čerstvý vzduch a sluneční paprsky umí s negativními myšlenkami pořádně zatočit.

Nečtěte zprávy ihned po probuzení nebo před spaním

Než otevřete internet, zapnete televizi nebo vezmete do ruky denní tisk, vytvořte si ranní rutinu, kterou budete opakovat každý den ihned po probuzení. Protáhněte se, zacvičte si, zapněte oblíbenou hudbu a dejte si něco dobrého ke snídani. Nastartujte své tělo něčím příjemným, co vás naplní pozitivní energií natolik, abyste měli celý den z čeho čerpat. Do postele jděte také s čistou hlavou. Namísto aktuálního dění věnujte pozornost raději knize nebo meditaci.

Neodchylujte se od zažitých rutin

Jste zvyklí si zajít po práci nebo škole s přáteli a kolegy například do kavárny? Pokračujte v tomto rituálu i nadále, určitě se nevyhýbejte zábavě. V kolektivu se lépe zvládají těžké situace, proto se setkávejte s lidmi a netravte většinu času o samotě. Zahrajte si s přáteli nějaký kolektivní sport. Spojíte tak příjemné s užitečným, a zároveň posílíte jak duševní, tak své fyzické zdraví.

Hledejte pozitivní aktuality

I přesto, že nás ze všech stran obklopují negativní zprávy, se jimi nesmíme nechat pohltit. Mějme na paměti, že špatné a kuriózní zprávy společností vždy nejvíce rezonují. Naštěstí však existuje i celá řada webů, která se zaměřuje pouze na dobré zprávy, které zahřejí čtenáře u srdce. Zaměřte se proto alespoň jednou denně na vyhledávání pozitivních zpráv. Možná zjistíte, že svět není jenom pochmurný a smutný.

Jakou radu vyzkoušíte jako prevenci proti špatné náladě vy?

Napsat komentář