Čtvrtek 03.10.2024
7 tipů, jak se donutit ke cvičení
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

7 tipů, jak se donutit ke cvičení

Tušíte, že je pohyb velmi důležitý, ale nějak se k němu nemůžete donutit? Nevíte, jak začít, nechce se vám do toho, a navíc máte pořád pocit, že na něj není čas? Pokud budete znát těchto sedm rad a uvedete je do praxe, možná si celý proces zázračně ulehčíte budete se tak konečně moct začít hýbat. Jak na to?

Vyhraďte si na cvičení čas

Už den dopředu si naplánujte, kdy budete druhý den cvičit. Nebo si ideálně udělejte plán ještě více dopředu. Řekněte si, které dny, od kdy a do kdy, se chcete hýbat. Pokud si rádi děláte “to do listy” a bez plánování svého dnu do kalendáře si nedovedete život představit, tak si tam rovnou cvičení jednoduše zapište také. 

Je se totiž třeba přesně rozhodnout, kdy cvičení budete věnovat čas. Nesmí být navíc v nějakém velikém presu a neměli byste při něm moc myslet na to, co všechno budete muset udělat po něm, nebo na to, co jste všechno nestihli.

Tip: Tohle je přesně ten důvod, proč někdo raději cvičí večer. Vyhradí si chvilku klidu a ví, že po cvičení už je na plánu dne jen postel a odpočinek. Nic víc. Ale pozor, ne každý druh cvičení se na večer hodí.

Vyberte si druh cvičení, který vás bude bavit

Do cvičení byste se neměli nutit. A když vás cvičení nebude bavit, pak se do něj budete muset nutit zaručeně. A to také bude důvod, proč se vám do něj bude chtít mnohem méně. Proto je třeba ujasnit si, jaký pohyb je pro vás ten nejlepší.

Začněte tím, že se zamyslíte, co přesně od cvičení očekáváte. Chcete si vypracovat postavu a posílit tělo? Chcete se spíše pořádně protáhnout? Chcete jemné flow, nebo potřebujete pořádně zabrat? 

Pokud máte v plánu na sobě pořádně makat, cvičte cviky na posilování a tvarování postavy – třeba pilates nebo HIIT. Pokud však chcete posouvat možnosti svého těla, zvýšit pružnost a flexibilitu a chcete jít méně na sílu, vrhněte se třeba na jógu. Každý má jiné preference a každého bude bavit něco jiného. Zamyslete se proto pořádně nad tím, která je ta vaše.

Začněte

Tohle je asi ta nejtěžší část. Prostě je třeba udělat první krok a poté, co si vyhradíte čas a vyberete si, které cvičení budete pro vás to nejlepší, je třeba se cvičením skutečně začít. Je to asi krok nejtěžší, a proto není špatné začít pozvolna. A nemusíte kvůli tomu jít hned do fitka, stačí začít chvíli cvičit doma.

I deset minut cvičení denně se totiž počítá, a proto klidně začněte na deseti. Ale jděte do toho. Brzy zjistíte, že jste stejně místo deseti minut cvičili patnáct, pak dvacet, a najednou budete na té krásné půlhodince, která se většinou doporučuje jako ideální doba pohybu. Čas při cvičení běží jako splašený, a pokud budete pravidelně cvičit krátký časový úsek, vy i vaše tělo si na pohyb mnohem rychleji zvyknete.

Oblečte se do cvičebního úboru a připravte si cvičební podložku

Že se vám nepodařilo ani těch deset minut? Nevadí. Tak zvolte ještě jiný trik. Zkuste svou hlavu připravit na to, že budete cvičit. Pokud chcete cvičit třeba doma, oblečte se do cvičebního úboru a vytáhněte podložku na cvičení, případně se zkrátka oblečte a vyrazte na vybranou lekci ven. 

Tím totiž hlavu nastavíte na to, že cvičit chcete a budete. A v tu chvíli už není cesty zpět. Klidně si můžete všechno večer připravit a ráno už vstát k hotovému, jen se převléci a buď rovnou začít cvičit, nebo vyrazit na místo určení. 

Najděte si na někoho, podle koho se vám bude dobře cvičit

Pokud nechcete cvičit podle sebe, nechte se vést někým, kdo ví, jak na to. Není nic jednoduššího než se inspirovat nejdřív na YouTube, kde je veliké množství cvičebních videí. Stačí chvíli hledat a najít si někoho, kdo vám bude vyhovovat projevem a přípravou sestavy. Budete krásně vedeni a cvičení vám uteče natotata.

Pokud pak budete chtít vyrazit na lekci někam ven, můžete se podívat, zda zrovna nemá daný lektor někde i živé lekce, případně čtěte recenze, nebo zkuste nějakou open class, abyste si mohli lektora vyzkoušet a měli jistotu, že pro vás bude ten pravý. 

Motivujte se

Řekněte si, co je cílem vašeho cvičení. Proč cvičíte? Tento bod pravděpodobně bude trochu souviset s bodem dvě, ale buďte v něm trochu konkrétnější. Co od cvičení očekáváte? Chcete zpevnit zadeček? Chcete pěkné břicho? Chcete zpevnit celé tělo? Zvýšit výdrž? Nebo se chcete zkrátka celkově cítit dobře?

Jakmile si tohle zodpovíte, pak sledujte svou cestu za cílem. Sledujte, jak se zlepšujete a jak jste pořád blíž a blíž. Ale pozor. Důležité je cíl pak následně upravit na nějaký udržitelný a dlouhodobý. Tím posledním by proto mělo být třeba: „Nepovolit a udržet stávající stav!“

Odměňte se

Po práci koláče. Až docvičíte, nebo až splníte nějaký vytyčený cvičební cíl, odměňte se. Kupte si něco, co chcete – třeba nové legíny na cvičení nebo novou cvičební podložku. Nebo si prostě jen dopřejte příjemné koupele v teplé vaně. To už je na vás. Ale vize odměny vás také bude motivovat a bude se vám cvičit hned lépe.

Jak vidíte, do pohybu se dá dostat, a dokonce se dá u něj i vydržet. Stačí to nevzdat a začít. Tak co, kdy začnete vy?

Napsat komentář