Pátek 13.09.2024
9 tipů, jak ušetřit bez přílišného omezování: Někdy utraťte více a jindy si dejte detox
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

9 tipů, jak ušetřit bez přílišného omezování: Někdy utraťte více a jindy si dejte detox

V době vysokých životních nákladů a rostoucích cen by mělo být šetření na denním pořádku. Ne každý však umí s financemi zacházet. Naštěstí existují šikovné způsoby, jak můžete snadno a rychle ušetřit, aniž byste se museli příliš omezovat. Kterých 9 tipů byste měli znát, protože je můžete okamžitě zavést do svého každodenního života?

Zapisujte si výdaje

Nejdůležitější tip na úspory zní: veďte si domácí účetnictví. Pokud vás nebaví zapisovat a shrnovat všechny výdaje do knihy, můžete to samozřejmě pohodlně dělat i pomocí různých aplikací. Důležité je, abyste na nic nezapomněli a vše si zaznamenávali alespoň několik měsíců.

Velmi často si bohužel nejsme vědomi svých výdajů, ale když jsou všechny černé na bílém, lze vidět, za co utrácíte, a které by se daly snížit. Některé aplikace vám dokonce pomohou nastavit denní, týdenní nebo měsíční rozpočet – kolik peněz máte k dispozici, kolik chcete ušetřit, jak vysoké jsou vaše fixní náklady apod.

Tip: Podcast Teorie peněz se věnuje finančnímu poradenství a jeho cílem je inspirovat lidi k budování majetku a úspor.

Dejte pozor na online nákupy

Říká se, že byste měli platit v hotovosti, abyste neztratili přehled o svých financích. Pokud stále platíte kartou, je mnohem snazší utratit více, aniž byste přesně věděli, kolik to bylo. Novým nepřítelem však nejsou platby kartou, ale nakupování na internetu.

V košíku máte 15 položek, konečný součet je čtyřciferný, ale sami sebe přesvědčujete, že to není tak zlé, protože vše můžete poslat zpět. Ano, některé věci možná pošlete zpět, ale vždy vám nějaké zůstanou – a ty mohou být z dlouhodobého hlediska dost drahé.

Řešení je zřejmé. Najděte si čas a nakupujte raději v kamenném obchodě. Buďte vybíraví a uvidíte, že nakonec nejen ušetříte pořádnou sumu, ale také více podpoříte lokální prodejce.

Pijte vodu doma

Také utrácíte hodně peněz za pití? Předpokládejme, že 1 litr minerální vody stojí 30 Kč. Pokud vypijete doporučené 2 litry denně, přijdete o 22 000 Kč na osobu za rok. A jestliže k tomu připočtete fakt, že většina z nás nežije sama, může se tato částka snadno ztrojnásobit. Pokud tedy budete pít více vody z kohoutku, můžete ušetřit. Na rozdíl od jiných zemí je kvalita vody v našem regionu dobrá, takže to můžete dělat bez váhání.

Tip: Pokud se nechcete obejít bez perlivé vody, můžete si jednoduše koupit přístroj, který do vody přidává bublinky. Pořizovací cena sice není zrovna nízká, ale když zvážíte, kolik peněz ušetříte, protože už nebudete muset kupovat minerální vodu, velmi rychle se vám vrátí.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Někdy utraťte více

Zní to trochu paradoxně, ale někdy ušetříte peníze tím, že na začátku utratíte více. To platí zejména pro položky, které často používáte. Příkladem je oblečení. Pokud si ho koupíte levně a ve slevách, nakonec utratíte příliš mnoho. Rychle se zničí a budete ho muset poměrně rychle vyměnit. Pokud si naopak budete zakládat na kvalitě, nejenže ušetříte drahocenný čas při výběru outfitů, ale oblečení také déle vydrží, což vám samozřejmě z dlouhodobého hlediska ušetří spoustu peněz.

Zkontrolujte si smlouvy

Ať už jde o pojištění, elektřinu, nebo mobilní telefon, není to podmínkou, ale staré smlouvy často nabízejí horší podmínky než nové. Pokud vám nabídky již nevyhovují, věnujte čas tomu, abyste se na konci smluvního období začali poohlížet po nových. Teoreticky ani nemusíte měnit poskytovatele, někdy stačí smlouvu zrušit a vybrat si něco lepšího.

Využijte zbytky

Starý chleba, zbytky těstovin, prošlé jogurty… Plýtvání potravinami je v naší společnosti stále častější. Napadlo vás ale někdy využít i zbytky jídla? Ze zbytků chleba můžete připravit lahodné křupavé tousty a těstoviny stačí osmažit s trochou vajíčka a máte hotový oběd. Ušetříte tak další nákupy, a tedy i peníze.

Volte větší balení

​​Slevy na větší množství nejsou mýtus. Pokud koupíte více, ve skutečnosti nakoupíte levněji. Potlačte instinkt sáhnout po menším balení, protože věříte, že množství je dostatečné, a bojíte se, že zbytek budete muset vyhodit. Prostě uvařte větší porci a zbytek zamrazte. Mimochodem tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Nejenže nakoupíte levněji, ale zbytky si budete moct vzít do školy nebo do práce k obědu, takže nebudete muset kupovat drahé jídlo v restauracích.

Nekupujte věci ve výšce očí

V supermarketu jsou věci, které najdete na úrovni očí, obvykle nejdražší. To ale neznamená, že jsou nejlepší. Pokud jsou pro vás výrobky, které kupujete, důležité, najděte si předem nejlepšího výrobce, a pokud ne, jednoduše nakupujte z polic níže nebo výše. Uvidíte, jaký to bude cenový rozdíl.

Dejte si nákupní detox

Nákupní detox? Ano, čtete správně. Jde o fázi, kdy máte přísně zakázáno utrácet peníze za věci, které nezbytně nepotřebujete. Povoleny jsou tedy jen nezbytné fixní náklady (nájem, elektřina, potraviny atd.). Vyhradit si můžete například jeden týden v měsíci, kdy si nebudete kupovat nové oblečení. Možná o týden později stejně zjistíte, že se vám daný top nelíbí, a budete rádi, že jste dokázali odolat pokušení si ho koupit.

Napsat komentář