Neděle 14.07.2024
5 tipů, jak se zbavit jarní únavy
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

5 tipů, jak se zbavit jarní únavy

Venku začíná krásné počasí, na které jste se těšili celou zimu. Máte tolik plánů a chcete toho stihnout co nejvíc. Jenže vám chybí energie a nejradši byste zůstali celý den v posteli. Jak se vypořádat s jarní únavou?

Důvodů k únavě v tomto období je několik. Příroda se probouzí a vaše tělo na změny reaguje opožděně. Přes zimu vám chybělo sluníčko a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Stravovali jste se hutnějšími jídly nebo jste pravidelně konzumovali alkohol. Možná jste prodělali nachlazení nebo jiné onemocnění a vaše tělo je oslabené. Dopřejte mu to, čeho mělo přes zimu nedostatek – podívejte se na následující tipy!

Doplňte vitamíny

V zimě obvykle jíte méně ovoce a zeleniny. Nemáte na to pomyšlení a v obchodech je menší výběr. Dovážené potraviny jsou dražší a často bez chuti. Teď je ten správný čas jídelníček opět odlehčit a zařadit do něj pořádnou dávku ovoce a zeleniny.

Pitný režim

Dostatek vody z vašeho těla vyplaví všechno, co se v něm za zimu usadilo. Můžete zkusit detoxikační čaje – speciální směsi seženete v obchodech se zdravou výživou. Organismus očistí také kopřivový čaj. Vezměte si pracovní rukavice a vyrazte do přírody na čerstvé kopřivy. Hledejte je dál od silnic. Ideální jsou mladé kopřivy velké sotva pár centimetrů. Rostliny doma propláchněte a usušte. Čaj byste měli pít po dobu 2-3 týdnů dvakrát denně.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Pohyb

Chybí vám energie a na sport nemáte ani pomyšlení. Nemusíte hned uběhnout několik kilometrů nebo zvedat těžké činky. Začněte zlehka, třeba jen pár minut. Jděte na svižnou procházku, protáhněte se nebo se na chvíli projeďte na kole. Dodá vám to nejen dobrou náladu, ale také energii.

Očista organismu

Jaro je ideální čas pro odlehčení jídelníčku. Na internetu najdete spoustu návodů na jarní detoxikaci organismu. O Velikonocích jste jedli spoustu těžko stravitelného jídla – teď je ta nejlepší doba tělo pročistit. Pokud se vám nechce dodržovat striktní očista, vyřaďte pouze některé potraviny. Zamyslete se, co vaše tělo zatěžuje – může to být maso, cukr, lepek, mléčné výrobky nebo alkohol. Těmto potravinám se zkuste týden vyhýbat. Po týdnu zlehka najeďte na vaši obvyklou stravu – vyřazené potraviny přidávejte postupně. Možná tak zjistíte, co vašemu tělu neprospívá.

Dostatek spánku

Vaše tělo si o to říká. Únavu neignorujte – choďte do postele brzy a spěte alespoň 8 hodin denně. Pokud jste po obědě unavení a máte tu možnost, klidně si dejte šlofíka. Spánkem nejlépe zregenerujete celé tělo i mysl.

Po dlouhé zimě se vaše tělo potřebuje restartovat. Netlačte na něj a dopřejte mu to, co vyžaduje. Kvalitní strava, čerstvý vzduch, sluníčko, pohyb a dostatek spánku vám brzy dodá dostatek energie. Další inspirativní tipy na jarní čistku nejen na talíři najdete v článku “Jak si očistou přivolat jaro”. Také vás trápí jarní únava? Napište nám, jak s ní bojujete!

Napsat komentář