Neděle 14.07.2024
Doma je tam, kde je dostatek zeleně, pozor však na náročnost rostlin a chyby v jejich umístění
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Doma je tam, kde je dostatek zeleně, pozor však na náročnost rostlin a chyby v jejich umístění

Aby váš domov vypadal opravdu útulně a radostně, je nezbytné vlastnit alespoň několik pokojových rostlin. Ty by měly být především nenáročné, protože ne každý má „zelený palec”, a důležité je také dbát na to, aby se rostliny do místnosti opravdu hodily. Pokud vyberete ty správné, mohou významně přispět k lepšímu domácímu klimatu. Jaké nenáročné pokojové rostliny existují a do které místnosti se nejlépe hodí?

Zejména v zimě, kdy je zapnuté topení a zvyšuje se suchost vzduchu, jsou rostliny čistící vzduch skutečnou tajnou zbraní pro zdravé bydlení. Pokojové rostliny nejenže zlepšují ovzduší, ale také zajišťují dobrou náladu a mohou být pěknými ozdobami vašeho interiéru. Jedinou otázkou zůstává, která rostlina patří do které místnosti.

Rostliny pro klidný spánek

V žádné jiné místnosti není tak důležité dbát na výběr rostlin jako v ložnici. Tato místnost by přeci měla být oázou pohody a relaxace. Které rostliny mohou přispět k dobrému spánku?

Sansevieria třípásá

Nenáročná africká kráska, známá také jako hadí rostlina, meč svatého Jiří nebo tchynin jazyk, filtruje škodliviny ze vzduchu, přeměňuje toxické látky na kyslík a reguluje vlhkost vzduchu.

Bromélie

Bromélie je známá také jako rostlina proti chrápání. Proč? Protože tato snadno udržovatelná pokojová rostlina nejenže přes noc produkuje kyslík, ale také příjemnou vůni, která prospívá dýchacím cestám.

Rostliny vhodné do obývacího pokoje

V obývacím pokoji mohou být větší a impozantnější pokojové rostliny, které jednak zdobí interiér, ale rovněž ho okamžitě promění ve společenskou místnost bez jakéhokoliv stresu.

Palma kentia

Říká se jí také rajská palma a je pravděpodobně nejoblíbenější pokojovou palmou. Je velmi dekorativní, vypadá nesmírně elegantně a otvory v jejích listech a kořenech regulují vlhkost, což zabraňuje bolestem hlavy a unaveným očím. I palma kentia je nenáročná na údržbu, a proto je vhodná nejen do obývacího pokoje, ale také do kanceláře.

Calathea

Čistou hlavu zaručuje také calathea, která pochází z Amazonie. Tato rostlina vnese do vašeho obývacího pokoje nebo domácí pracovny nejen inspiraci a barvy, ale navíc extra dávku kyslíku. Její pěkné vzorované listy oživí každý šedý kout.

Fíkus

Fíkovník nebo březový fíkus se svými bohatými listy je vynikající ochranou soukromí a protihlukovou clonou. Kromě toho, že je velmi nenáročný na péči, podle starých legend prý přitahuje bohatství.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Rostliny, které snesou vysokou vlhkost

Zatímco většina z nás pravděpodobně myslí především na vybavení obývacího pokoje nebo ložnice, koupelna bývá často opomíjena. Stylová pokojová rostlina je však ten nejjednodušší způsob, jak vylepšit i koupelnu, nebo dokonce toaletu. S vysokou vlhkostí si některé rostliny samozřejmě poradí.

Kapradina

Jestliže existuje nějaká rostlina, která má příznivý vliv na bolesti hlavy a bude se v koupelně s vysokou vlhkostí cítit opravdu jako doma, je to kapradina.

Lopatkovec

Nemá absolutně žádný problém s mírnou vlhkostí a nepotřebuje pravidelné přistřihávání. Stačí jen odtrhávat nezdravé listy a lopatkovec vám vnese do prostoru harmonii a pročistí vzduch.

Tillandsie

Ideální rostlinou pro každého, kdo má v koupelně málo místa pro květináče, je tillandsie. Nepotřebuje květináč, dokonce ani substrát a lze ji snadno zavěsit.

Lilie zelená

Dalším skvělým osvěžovačem vzduchu s jednoduchou péčí je lilie. Tato vznešeně vyhlížející rostlina potřebuje jen trochu vody a provzdušněnou a výživnou půdu s obsahem vápníku.

Rostliny, kterým se daří i ve stinných místnostech

Břečťan

Existuje nespočet druhů břečťanu a téměř všechny jsou stínomilné, a proto se cítí dobře především tam, kam se nedostane mnoho světla. Břečťan potřebuje trochu více vody, takže se skvěle hodí například do koupelny.

Palma yucca

Přestože je třeba palmu yucca pravidelně zalévat, vydrží déle suchá, například když se vydáte na letní dovolenou.

Monstera

Monstera je malá palma, která v současné době zažívá velký „boom”. Nejenže vypadá krásně, ale je naprosto nenáročná na údržbu. A pokud ji budete pravidelně zalévat, budete se těšit z nových zelených listů.

Existuje samozřejmě mnoho dalších rostlin, které jsou vhodné do domácnosti. Bez ohledu na to, jak nenáročné na údržbu jsou, je určitě budete muset čas od času zalévat, přesazovat a kontrolovat, zda se v nich nevyskytují drobní škůdci. Rozmyslete si tedy dobře, kolik rostlin si skutečně chcete pořídit.


Zdroj: atlasrostlin.cz

Napsat komentář