Neděle 14.07.2024
Veganství pro začátečníky: 6 jednoduchých tipů, jak začít
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
GASTRO LIFESTYLE

Veganství pro začátečníky: 6 jednoduchých tipů, jak začít

Veganem se člověk obvykle nestane přes noc a každý začátek je těžký. Zvlášť pokud máte rádi maso nebo mléčné výrobky. S našimi praktickými tipy pro začátečníky pro vás ale bude přechod mnohem snazší! Jdeme na to?

Netlačte na sebe

Jsou pro vás dobré životní podmínky zvířat důležité? Motivují vás ke konzumaci rostlinné stravy klimatické změny, nebo jednoduše chcete do svého každodenního života zařadit zdravou stravu? Uvědomte si, proč se chcete zaměřit na veganskou stravu, pak pro vás bude snazší tohoto cíle dosáhnout.

Pokud se pro tento krok rozhodnete, činíte tak dobrovolně. V tomto smyslu neexistuje žádné selhání, pouze pokrok. S každým jídlem bez živočišných produktů jste o krok blíže svému cíli.

Lidé, kteří jsou již několik let vegetariány, obvykle snáze přejdou na veganskou stravu. Možná je to správná cesta i pro vás? Nebo začnete s jedním veganským dnem v týdnu či jedním veganským jídlem denně? Najděte si tempo, které vám bude vyhovovat.

Vyzkoušejte něco nového

Jako vegan nežijete automaticky zdravým životním stylem, ale je důležité vědomě dodržovat vyváženou a zdravou stravu. Veganské hotové výrobky často chutnají dobře, ale obvykle jsou stejně nezdravé jako konvenční varianty.

Vařte co nejčastěji z čerstvých potravin a dbejte na dostatek vlákniny, minerálů, rostlinných bílkovin a vitaminů. Veganská strava nemusí být vůbec nudná. Rychle si všimnete, jak jsou veganské recepty univerzální a že existuje mnoho potravin, které jste možná ještě ani nevyzkoušeli.

Tip: Pokud je pro vás těžké vzdát se například mléka, sýra nebo masa, protože milujete jejich chuť, určitě vyzkoušejte rostlinné náhražky. Zejména pokud jde o náhražky masa, existuje mnoho značek, které nabízejí výrobky s chutí a texturou velmi podobnou masu. Do této kategorie patří také seitan nebo quorn.

Inspirativní profily, které byste měli znát

​Doplňte vitamín B12

Každý, kdo se vědomě stravuje vyváženě, může veganskou stravou pokrýt všechny potřebné živiny, s jednou výjimkou – vitaminem B12. Tento vitamín, který je důležitý pro náš nervový systém a metabolismus, se nachází téměř výhradně v živočišných potravinách. Zejména vegani by proto měli pravidelně užívat doplňky stravy s vitaminem B12.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Jezte dostatečně

Nebojte se, že budete mít na začátku přechodu neustále hlad. Vaše tělo si musí na novou stravu nejprve zvyknout. Musíte také zjistit, jak nejlépe získat potřebné kalorie, protože rostlinná strava má přirozeně méně kalorií než strava živočišná, takže je důležité jíst více a vyváženě, abyste se vyhnuli hladu.

Je také užitečné mít s sebou vždy dobré veganské svačiny a drobné snacky, například domácí müsli tyčinku, sušené ovoce nebo oříšky.

Mějte trpělivost se svým okolím

„Ale co ještě smíš jíst?”

„Vždyť ti chybí bílkoviny!”

Vegani se téměř neustále setkávají s předsudky a nepochopením. Může to být únavné, ale také to může být příležitost, jak lidem ve svém okolí přiblížit výhody veganství. Promluvte si s rodinou a přáteli o svých motivacích. Často vzniknou zajímavé rozhovory. A věřte, že více pochopení najdete, až tyto pochybovače poprvé pozvete na skvělé veganské jídlo.

Každý se přece může sám rozhodnout, co chce jíst. Pokud půjdete příkladem, dosáhnete mnohem více, než když se budete někoho snažit přesvědčit.

Tip: Pokud nechcete vařit pro své přátele sami, ale raději si zajdete ven, na Slovensku i v Česku najdete velký výběr veganských restaurací a kaváren.

Nenechte se zastrašit

Nenechte se zahanbit veganskými influencery, kteří podle všeho dokáží uvařit složitá jídla i ve spánku a prezentovat je s opravdovou bravurou. Dělají to tak dobře, protože je to jejich práce.

Ne každé veganské jídlo z vaší kuchyně musí vypadat jako obrázek z Pinterestu. Důležité je jen to, aby bylo zdravé a vyvážené. Vaření by také mělo být zábavné.

Buďte otevření novým věcem, netlačte na pilu, a především se dobře a zdravě stravujte. Jaké je vaše oblíbené veganské jídlo?

Napsat komentář