Neděle 21 duben, 2024
9 důvodů, proč byste měli číst knihy
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN LIFESTYLE

9 důvodů, proč byste měli číst knihy

Sociální sítě, Netflix, mobilní telefony, hry – vše se dnes odehrává na obrazovce. Má vůbec ještě cenu číst knihy? Určitě ano! V následujících řádcích vám představíme několik důvodů, proč byste rozhodně neměli přestat číst a proč se vyplatí občas strčit nos i do knih…

Čtení zaměstnává mozek

Náš mozek je zázrak. Čtení kromě vizuálních schopnosti zlepšuje naši dlouhodobou paměť a podporuje soustředění. Rozpoznávání jednotlivých písmen a jejich spojování do slov a vět, které dávají smysl, je pro mozek skvělou prací.

Věděli jste, že… malé děti nebo negramotní lidé nepoznají žádná písmena a místo nich vidí jen čárky a smyčky?

Čtení podporuje představivost

Při čtení můžeme uniknout z každodenního života a ponořit se do jiných světů, což může být velmi vzrušující. Můžeme se vžít do role milionářů, vědců nebo detektivů… a někdy se i úplně ztratit. Je v pořádku ponořit se na chvíli do světa fantazie, ale neměli bychom žít jen v románech se šťastným koncem.

Čtení může být uklidňující

Knihy mohou být nejen zábavou, ale také balzámem na duši. Když jste smutní, nepotřebujete hromadu jídla, ale něco, co vám skutečně poskytne útěchu.

Čtení uvolňuje

Posezení na zahradě s dobrou knihou v ruce nebo ležení na pohovce je pro mnohé čistým odpočinkem. Je skvělé odpočinout si od vlastních myšlenek.

Čtení rozšiřuje slovní zásobu a znalosti

Každý, kdo čte, se vždy dozví něco nového. Nejenže se dozvídáme o jiných světech, jiných úhlech pohledu a jiných názorech, ale čtení také prospívá našim jazykovým dovednostem. Protože každý člověk se vyjadřuje jinak, můžeme si při čtení osvojit mnoho nových slov, frází a výrazů.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Čtení pomáhá při učení cizích jazyků

Pokud se chcete naučit cizí jazyk, je nevyhnutelné budovat slovní zásobu. Jakmile si osvojíte tu základní, najděte si knihu v cizím jazyce. Protože čtení může být zábavné, můžete se učit i hravou formou. Pokud vás příběh zaujme, obvykle chcete vědět, jak skončí, a navzdory jazykové bariéře čtete dál, abyste zůstali naladěni.

Tip: Nenastavujte laťku příliš vysoko. Začněte s jednoduchými knihami, a až si jazyk osvojíte, můžete si zvolit i složitější variantu.

Čtení spojuje

Po společné návštěvě kina si často povídáme o zhlédnutém filmu. Stejně je to i s knihami. Milovníci čtení se rádi scházejí s ostatními, aby si vyměnili své názory na knihy. Což je dobré pro sociální interakci.

Číst můžete vždy a všude

Mít dobrou knihu s sebou je to nejjednodušší. Ať už je v papírové podobě, ve formě e-booku, nebo na tabletu, materiál ke čtení můžete mít kdykoli a kdekoli.

Pro každého něco

Výběr literatury je obrovský a každý si může najít to, co ho baví a zajímá. Pokud si nejste jisti, jakou knihu vybrat, mohou vám pomoci například recenze a rady ostatních.

Čtení nám pomáhá vypnout, dokáže nás přenést do jiného světa a nabízí nám jiné perspektivy. Jakou knihu jste četli naposledy?

Napsat komentář