Pátek 1 březen, 2024
Fast food či kolečkové brusle: Netradiční vánoční zvyky a tradice, které vás překvapí i pobaví
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE TRAVEL

Fast food či kolečkové brusle: Netradiční vánoční zvyky a tradice, které vás překvapí i pobaví

Milujete způsob, jakým se slaví Vánoce v našich končinách? Nebo byste je raději chtěli strávit někde jinde a slavit trochu jinak? Pojďte se společně s námi vypravit do světa a podívat se na to, jaké nejpodivnější vánoční tradice a zvyky se dodržují v některých zemích…

Japonsko a vánoční kyblík kuřat z KFC

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se slaví Vánoce v Japonsku? Pokud ne, pravděpodobně vás překvapí a možná i trochu šokuje to, že na Štědrý den je zvykem zavítat do KFC. Tento americký řetězec s rychlým občerstvením totiž při příležitosti otevření první pobočky v zemi přišel s tvrzením, že KFC k Vánocům neodmyslitelně patří. A protože v Japonsku se Vánoce téměř neslaví, začaly miliony Japonců hojně chodit na smažené kuře.

Tím ovšem výčet vánočních zajímavostí z Japonska nekončí. Přestože západní zvyky do země pronikají a ozdobené vánoční stromečky v obchodních domech nejsou výjimkou, tradicí zůstává vyrazit si na Vánoce na rande. Sehnat 24. prosince volné místo v restauracích je tak téměř nemožné.

Vánoce ve Venezuele jsou skutečná jízda

Chodíte na Vánoce do kostela na mši? Ve Venezuele žije spousta katolíků, kteří si doma nazují své kolečkové brusle a vydají se do kostela. Někteří z nich se dokonce oblékají i do pestrobarevných kostýmů. Aby byla tato jízda na mši ve městě Caracas pro všechny věřící bezpečná, zavírají kvůli tomu dokonce i silnice.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Islandská vánoční kočka straší malé i velké

Milujete kočky a považujete je za milá a hodná stvoření? Pokud ano, nestěhujte se na Island. Obyvatelé tohoto ostrova totiž mají Vánoce spojené s kočkou Jólakötturinn

Jsou-li islandské děti po celý rok hodné, dostanou od svých rodičů pod stromeček nové oblečení. Zlobivé a neposlušné děti, které pod stromkem nové oblečení nenajdou, se dostanou do spárů vánoční kočky Jólakötturinn, která je přijde sníst.

Finové si neumí Vánoce představit bez sauny

Pokud je nějaká činnost pro Finy skutečně typická, je to saunování. Finské sauny se rozšířily do celého světa. Slyšeli jste ale již o skřítkovi, který žije v sauně? Toto malé stvoření je od přírody laskavé a dobrosrdečné, ale pokud nebudete ctít pravidla chování v sauně, může vám skřítek ze života udělat peklo.

Aby si Finové saunového elfa naklonili, dodržují pravidla správného saunového chování. Při vstupu do sauny skřítka pozdraví a následně se chovají tiše a pokorně.

A protože finské Vánoce by bez saunování zkrátka a dobře nebyly kompletní, je tradicí, že si do ní rodina zajde před večeří zarelaxovat. Opustit by ji ale měla před západem sluncem, protože pak ji obývají jejich mrtví předci, kteří si zaslouží klid.

Které vánoční zvyky a tradice vám přijdou nejbizarnější? A víte o nějakých dalších, které by se daly na náš seznam zařadit?


Zdroje:

https://www.radynacestu.cz/magazin/japonske-vanocni-kfc-a-dalsi-tradice-na-vanoce/

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3007619-mse-na-bruslich-lebka-kone-pred-dvermi-nebo-zakerna-kocka-vanocni-zvyky-ve-svete-casto

https://fi.wikipedia.org/wiki/Saunatonttu

https://www.lifee.cz/historie-a-tajemno/desiva-islandska-kocka-jolakotturinn-pokud-nema-dite-pod-stromkem-nove-ponozky-sezere-ho-zaziva_452813.html

Napsat komentář