Pondělí 22 duben, 2024
Jak probíhá laserová korekce zraku a 5 důvodů, proč ji podstoupit
Fotografie: Pexels (pexels.com)
BEAUTY LIFESTYLE

Jak probíhá laserová korekce zraku a 5 důvodů, proč ji podstoupit

Laserem se dá dnes korigovat téměř jakákoliv oční vada. Nejčastěji se odstraňuje krátkozrakost (neostré vidění do dálky). Většina klinik dnes provádí 2 nejbezpečnější laserové operace: ReLEx SMILE a Femto LASIK. Jsou nejpřesnější, nejšetrnější k oku a oproti jiným metodám hrozí nejmenší riziko, že se po operaci dioptrie vrátí. Před více než rokem jsem podstoupila metodu ReLEx SMILE a nemůžu si to vynachválit. Jak to celé probíhá a jak vám to změní život?

U metody Femto LASIK se na povrchu oka laserem vytvoří tenká vrstva, která se odklopí. Laser pod ní odstraní vadu a vrstva se opět přiklopí. Nevýhodou je, že tato vrstvička k oku znovu nepřiroste. Při ReLEx SMILE laser nejprve udělá malý řez na povrchu rohovky (3-4 mm). Následně vytvoří čočku, která je z oka tímto řezem vyjmuta. Je to nejnovější metoda a díky malému řezu také nejméně bolestivá. Na druhou stranu u některých očních vad je přesnější Femto LASIK.

Každý je jedinečný, a proto vám lékař doporučí zákrok na míru podle výsledku předoperačního vyšetření. Operace je vhodná pro pacienty mezi 18–45 lety. Vaše oční vada by měla být alespoň rok ustálená. Některé kliniky nabízejí také doživotní záruku.

Předoperační vyšetření

Před zákrokem podstoupíte důkladnou kontrolu. Dopředu si nastudujte informace na webu a připravte si dotazy. Týden před vyšetřením byste neměli nosit kontaktní čočky. Dámy musí přijít nenalíčené.

Počítejte s tím, že se na klinice zdržíte asi 3 hodiny. Zrak vám budou zkoumat různé přístroje. Nemusíte se bát, vyšetření nebolí. Mimo jiné vás čeká i klasické čtení písmen z tabulky. Nepříjemné může být měření nitroočního tlaku, kdy vám do oka „foukne“ vzduch. Kromě dioptrií vám změří také slzivost nebo šířku a zakřivení rohovky. Na některých klinikách vám oči rozkapou, aby se rozšířily zornice. Po těchto kapičkách několik hodin špatně uvidíte. Proto po vyšetření nesmíte řídit a doporučuje se mít s sebou doprovod.

Některé kliniky nabízejí i vyšetření a operaci v jeden den. Myslete na to, že pokud vaše oči nejsou stoprocentně zdravé nebo je vaše vada příliš komplikovaná, lékař vám zákrok nedoporučí. Já jsem musela operaci o pár měsíců odložit, jelikož jsem měla v minulosti nevhodně léčený zánět rohovky. Za konzultaci nic nedáte – na klinikách jsou profesionálové a poradí vám.

Den operace

Zajistěte si s sebou doprovod a nezapomeňte si sluneční brýle. Týden před operací opět nenoste kontaktní čočky. Dámy musí být před zákrokem důkladně odlíčené. V den zákroku proběhne poslední měření.

Samotná operace trvá jen pár minut. Nejprve vám kapičkami znecitliví oči – to vůbec nepoznáte. Potom už jdete na operační sál, kde vám podrobně vysvětlí, co se bude dít. Položí vás a rozevřou vám víčka, abyste nemrkali. Nebojte se, nebolí to. Já jsem dostala do ruky plyšového pejska, abych nebyla nervózní a měla co žmoulat. Některé kliniky nabízejí i pilulku na uklidnění. To není potřeba, zákrok je opravdu rychlý a bezbolestný. Vy se jen soustředíte, abyste se nehýbali a dívali se do zeleného světýlka. To vám v určitém okamžiku operace zmizí. Laser nejprve pracuje na jednom oku, pak na druhém.

Počítejte s tím, že ihned po zákroku téměř nic neuvidíte, všechno budete mít v opravdu husté mlze. Pokud jste ale měli velkou vadu, již pár minut po operaci uvidíte ostřeji než před ní. Dostanete antibiotické kapičky, které si podle pokynů budete týden kapat. Následně můžete užívat umělé slzy. Když přijdete domů, nejspíš budete unavení. Spánek je to nejlepší, co si můžete dopřát. Po probuzení budete překvapeni, jak dobře vidíte. Oči budou citlivé – nenamáhejte je. Večer se klidně podívejte na televizi. Konečně přečtete titulky bez brýlí. V den operace a pár dní po ní můžete občas cítit řezání v očích, ale nejedná se o žádnou velkou bolest.

Po operaci

Pár dní trvá, než se zrak ustálí. Vidění bude ostré, ale může být trochu v mlze. Oči budou citlivější a pravděpodobně vám bude nepříjemné číst. Důležité je se alespoň týden nelíčit, vyhnout se fyzické zátěži, nezvedat těžké věci a nepředklánět se. Alespoň 3 týdny vynechte bazén, saunu nebo solárium. Pokud nemáte fyzicky namáhavé zaměstnání, pravděpodobně budete moct pracovat již druhý den. Sluneční brýle nosit nemusíte, ale kvůli citlivosti očí vám možná pár dní budou dobrým společníkem. Doporučuji všechno pečlivě dodržovat. Já jsem pár dní po zákroku zvedla těžkou tašku a v oku mi praskla žilka. Byla jsem dost vyděšená, i když to nebylo nic závažného. Po operaci jsem měla pár týdnů oči citlivější například na kouř nebo páru při vaření.

Na kontrolu půjdete pravděpodobně den, měsíc a rok po zákroku. Nezapomínejte na prevenci a choďte k očnímu lékaři jednou za 2 roky. Měsíc po operaci se váš život vrátí k normálu a vy můžete dělat naprosto všechno. Pouze před hloubkovým potápěním je dobré se poradit s lékařem.

Co s nepotřebnými brýlemi?

Určitě je nevyhazujte. Pořádají se různé sbírky, ze kterých se brýle posílají do chudých částí Afriky nebo Asie. Brýle můžete také zkusit prodat nebo si je nechat na památku. Pokud jste si nechali odstranit krátkozrakost, bohužel se ani vám pravděpodobně ve stáří nevyhne presbyopie. Brýle se vám pak budou hodit.

5 důvodů, proč operaci podstoupit

  1. Konec zamlženým brýlím v zimě.
  2. Brýle vám nebudou klouzat z nosu, když se zapotíte při sportu.
  3. Již nemusíte čistit neustále upatlané brýle.
  4. Nebudou vás řezat oči po celém dni s kontaktními čočkami.
  5. Holky, nalíčené oči nemusíte schovávat za brýlemi!

Před samotným zákrokem si o něm zjistěte co nejvíce a důkladně vyberte kliniku. Zrak je jeden z nejdůležitějších smyslů – nešetřete na něm. Zeptejte se svých známých na doporučení. Dejte také na vlastní pocit, abyste se na klinice v průběhu operace cítili dobře. Pokud máte další dotazy nebo vás zajímá, na jaké klinice jsem byla, napište mi! Jaké jsou vaše zkušenosti s laserovou korekcí zraku?

Napsat komentář