Neděle 14.07.2024
Je čas udělat něco pro sebe a přemoct jarní únavu
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO LIFESTYLE

Je čas udělat něco pro sebe a přemoct jarní únavu

Cítíte se ospale mezi sluncem, květinami a zpěvem ptáků? Zatímco se vše kolem nás probouzí, někteří z nás by nejraději nové roční období prospali. Také na vás doléhá jarní únava? Je čas se probudit! Jak se jí zbavit, a zároveň pro sebe udělat něco dobrého?

Ahoj sluníčko!

Světlo a sluneční svit jsou skutečným zdrojem energie a pomáhají proti únavě. Proto choďte co nejčastěji ven a sluňte se plnými doušky.

Místo teplé koupele ledová sprcha

Představa studené vody může být zpočátku odrazující, ale její efekt bude stát za to. Začněte horkou vodou, která nejprve roztáhne vaše cévy, ta studená pak způsobí jejich opětovné stažení. Tím se zrychlí krevní oběh a vy budete více fit.

Zdravé jídlo

Zatímco v chladných dnech se snažíme jíst co nejvíce vydatných jídel a sacharidů, nyní jsou žádané lehčí recepty. Pro změnu ročního období tělo potřebuje dostatek vitamínů, bílkovin a čerstvého křupavého ovoce a zeleniny.

Tip na recept: Pick-me-up müsli

Ráno dělá den a snídaně je pro mnohé nejdůležitějším jídlem – je ideální k tomu, abyste tělu dodali potřebné živiny. Stačí vám přírodní jogurt, 5 lžic ovesných vloček, hrst borůvek, lžíce mandlí a jablko. Vše smíchejte dohromady a podávejte.

Hýbejte se

Když jste unavení, chcete jen jedno – spánek. Ale právě teď by měl být na pořadu dne pohyb a cvičení. Cvičení nastartuje váš metabolismus a pomůže vám lépe bojovat s jarní únavou.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Inhalujte

Co nejčastěji se pohybujte venku na čerstvém vzduchu. Využijte obědovou pauzu a jděte na procházku nebo si dopřejte brunch v parku s přáteli. Čím více času strávíte venku, tím lépe. Kromě toho je čerstvý vzduch skutečným stimulantem, zejména po ránu, kdy téměř nemůžeme vstát z postele. Někdy může být dokonce účinnější než jakákoli silná káva!

Zdravý nápoj

Zejména v období jarní únavy se příliš často spoléháme na kávu nebo energetické nápoje. Ty nás však povzbudí jen na krátkou dobu a pak nás zanechají stejně unavené jako předtím. Obyčejná voda je naopak všestranným pomocníkem. Zahání žízeň, a zároveň podporuje koncentraci a pozornost. S dvěma a půl litry denně snadno spláchnete jarní únavu.

Tip na recept: Domácí smoothie

Rozmanitost je samozřejmě vždy povolena. Domácí smoothie vám může dodat další potřebné živiny. Pro domácí „energetický nápoj” smíchejte 150 ml mrkvové šťávy, 50 ml jablečné šťávy, 20 ml pomerančové šťávy, lžíci nasekaného čerstvého zázvoru a špetku pepře.

Menší porce jídla

Po velkém jídle má tělo spoustu práce, trávicí systém je zatížený, a to nás může unavit. Pokud sníte například velký talíř těstovin s rajčatovou omáčkou a spoustou strouhaného sýra, budete se po obědě cítit unavení a zralí na to, abyste si na dvě hodiny přispali. Proto je lepší jíst menší porce jídla častěji.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy proti jarní únavě?


Zdroje: css.ch, medi.de

Napsat komentář