Středa 02.04.2025
Možná bizarní nápad, možná výhra pro zdraví: Jedním ze zimních wellness trendů je plavání ve sněhu
Foto: Pexels
LIFESTYLE

Možná bizarní nápad, možná výhra pro zdraví: Jedním ze zimních wellness trendů je plavání ve sněhu

Zatímco někteří lidé tráví zimní dny nejraději v pohodlí tepla domova, jiní hledají způsoby, jak si je zpestřit. Milovníci otužování se aktuálně vyžívají v plavání. Ideálně však v zasněžené krajině.

Wellness aktivita, kterou si zamilovaci i maratonští plavci

Aktivitě, při které se plave v zasněžených nebo zledovatělých podmínkách, se v angličtině říká snow swimming nebo také winter swimming. Jejím cílem je především pochopit, jak tělo reaguje na extrémní mráz, a vyvinout techniky pro zahřátí pomocí mentálních a fyzických strategií. Principem je ponořit se do velkého množství lehkého sypkého sněhu, nebo se o to alespoň pokusit.

Tento aktuální trend si zamilovali i sportovci, zejména maratonští plavci, kteří snow swimming občas praktikují jako způsob, jak zvýšit svou odolnost vůči nízkým teplotám.

Některé studie potvrzují vliv nejen na fyzické zdraví

Plavání ve sněhu je podobné jako plavání v ledové vodě. U toho se předpokládá, že může přinášet mnoho zdravotních výhod, a to jak fyzických, tak psychických, což potvrzují některé studie. Mnozí jeho zastánci jsou toho názoru, že tato aktivita posiluje imunitní systém a zvyšuje rychlost metabolismu. Mezi další konkrétní výhody patří zlepšení krevního oběhu, snížení bolesti svalů, kloubů a zánětů, posílení kardiovaskulárního zdraví nebo snížení stresu a úzkosti.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: NAUČTE SE OD SKANDINÁVCŮ, JAK SI ZPŘÍJEMNIT ZIMNÍ OBDOBÍ

I tato wellness aktivita má své „ale”

Je třeba mít na paměti, že plavání v ledových podmínkách může být i nebezpečné, zejména pokud se mu věnujete sami a nemáte žádné zkušenosti. Doba potřebná k získání jakýchkoliv zdravotních výhod je díky akutní stresové reakci na chlad relativně krátká – není to více než několik minut, čím déle je však člověk vystaven extrémnímu chladu, tím více se zvyšuje riziko poškození končetin, konkrétně prstů na rukou a nohou, které může být v některých případech trvalé.

Náhlé vystavení silně chladnému prostředí také způsobuje obrovský fyziologický stres pro organismus. Osoby, které již trpí nějakými srdečními nebo jinými zdravotními potížemi, tím mohou být výrazně negativně ovlivněny, což může vést až k infarktu.

Než s touto aktivitou začnete, raději se poraďte se svým praktickým lékařem. Zejména, pokud se již potýkáte s onemocněním srdce.

Krok za krokem ke koupání

Než se vydáte do přírody, raději začněte studenou sprchou, aby se vaše tělo aklimatizovalo, a navyklo si na tak radikální změnu teploty. Až budete připraveni vyrazit do venkovních podmínek, začněte na břehu a jen si namočte nohy, aby tělo neupadlo do šoku. Při další návštěvě jděte o něco dál. Klíčem k úspěchu je postupovat po malých krůčcích a poslouchat své tělo. Nikdo nechce, aby jeho koupání skončilo voláním na tísňovou linku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: JE VÁM NEUSTÁLE ZIMA? VYUŽIJTE HOLISTICKÉ TIPY, DÍKY KTERÝM SE ZAHŘEJETE

Foto: Pexels

Buďte řádně připraveni

Plavání v jakýchkoli podmínkách, ať už na sněhu, nebo na slunci, vyžaduje respekt k prostředí a počasí. Podchlazení a následný pád do bezvědomí jsou vážnými riziky zejména v zimě, ale může k nim dojít i v teplejších měsících. Správný postup před i po plavání je zásadní. Před plaváním proto vždy zkontrolujte počasí a podmínky v daném místě. Pokud se chcete do plavání pustit, ujistěte se, že je to s někým zdravotně vyškoleným nebo v rámci oficiální akce.

Naslouchejte svému tělu

Počáteční vzrušení z vystavení chladu následované klidným euforickým pocitem může být návykové, přesto se nenechte zlákat k tomu, abyste ve vodě či sněhu zůstali příliš dlouho. Plavání v ledové vodě není závod. Nespěchejte, postupně si zvyšujte expozici a poznávejte signály svého těla. Také byste se měli ujistit, že budete mít možnost se zahřát hned, jakmile vylezete z vody. Za tímto účelem si připravte oblečení v pořadí, v jakém ho budete potřebovat. Vrstvení bude vaším nejlepším přítelem.


Zdroj: NIH, Country & Town House, Visit Estonia

Napsat komentář