V zimě často trpí nejen naše fyzická stránka, ale i ta duševní. Ať už za to může nedostatek slunce, nebo chladné počasí, většina lidí se shodne, že zima je tím nejméně zdravým obdobím. Přesto existují způsoby, jak si toto období zpříjemnit, a odborníci na ně jsou Skandinávci. Znáte některé z nich?
Terapie saunováním
Kultura saunování je nedílnou součástí severského wellness a ve Finsku dokonce natolik, že je to jediná země na světě, kde je více saun než aut. Sauny jsou hluboce zakořeněné ve finské kultuře a najdete je po celé zemi téměř všude. V domácnostech, kancelářích, a dokonce i na lodích. Není to jen prostředek k vypocení toxinů, ale spíše hluboce zakořeněná tradice, která slouží jako čas pro sblížení s rodinou, setkání s přáteli nebo péči o sebe.
Pravidelné saunování může zlepšit kardiovaskulární zdraví zvýšením srdeční frekvence a průtoku krve a snížit stres a úzkost snížením hladiny kortizolu. Časté saunování je také spojováno s lepší funkcí imunitního systému. Teplo sauny rozšiřuje cévy a zvyšuje průtok krve, což podporuje oběhový a lymfatický systém těla. To následně pomáhá dopravovat kyslík a živiny do buněk, a zároveň odstraňovat odpadní látky z tkání, což může zlepšit celkovou detoxikaci.
Terapie studenou vodou
Vedle saunování vyznávají Seveřané i opačný extrém – vystavení chladu prostřednictvím otužování. Severské země jako Finsko a Norsko se do ponoření do studené vody vrhají po hlavě už po staletí. Jádrem této praxe je 500 let starý finský pojem sisu, který v překladu znamená stoické odhodlání, tvrdost, odvaha, statečnost, síla vůle, houževnatost a odolnost.
Finští vědci, kteří čtyřikrát týdně po dobu čtyř měsíců zkoumali vliv pravidelného zimního plavání, zjistili u účastníků studie výrazné snížení napětí a únavy a zlepšení nálady a paměti. Navíc se u těch, kteří trpěli revmatismem, astmatem a fibromyalgií, projevila úleva od bolesti. Terapie chladem zlepšuje krevní oběh a metabolismus a snižuje výskyt zánětů, což napomáhá úlevě od bolesti, zejména kloubů a svalů.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: PŘIJMĚTE ZA SVŮJ ŠVÉDSKÝ KONCEPT ŽIVOTA, KTERÝ I BĚHEM ZIMY POMŮŽE NAJÍT RADOST V KAŽDODENNOSTI

Venku jako doma
Seveřané mají hluboce zakořeněný kulturní vztah k přírodě, který se odráží v norském konceptu friluftsliv, což znamená život v přírodě, a finské zásadě jokamiehenoikeus, což znamená svoboda toulat se. Díky velkému počtu lesních ploch v severských zemích lidé často využívají toho, že se nachází tak blízko přírodě. Tuto praxi ale může do svého života zařadit každý – ať už žije v blízkosti přírody, nebo ne. Může to být tak jednoduché, jako je procházka do místního parku, strávení slunečného dne na zahradě nebo jednou za čas plánování pěšího výletu.
Pobyt venku a opětovné spojení s přírodou poskytuje skvělou příležitost k odbourání stresu, a tím i ke snížení účinků deprese a úzkosti. Kromě zlepšení nálady pak lze zaznamenat lepší spánek, prodloužení života a posílení zdraví srdce. To vše jen díky pravidelnému pobytu v přírodě, jaký si dopřávají Seveřané.
Koncept hygge
V severské kultuře, zejména v Dánsku, se hygge stalo filozofií životního stylu, která pomáhá lidem vyrovnat se s dlouhou a temnou zimou tím, že klade důraz na útulnost, společenství a přítomnost v daném okamžiku. Hygge podporuje zpomalení, přítomnost a oceňování jednoduchých radostí, jako je světlo svíček, šálek teplého čaje nebo čas strávený s přáteli a rodinou.
Přestože existuje jen málo výzkumů zaměřených konkrétně na přínosy hygge, vzniklo mnoho studií, které prokázaly, že faktory jako sociální propojení a všímavost vedou ke zlepšení pohody, například snížením úrovně úzkosti a deprese a zlepšením nálady. Soustředění se na drobné příjemné životní okamžiky může přinést podporu duševního zdraví, zejména v chladných měsících, kdy může být problémem sezónní afektivní porucha. Hygge lidi podporuje, aby se zaměřili na to, co je skutečně činí šťastnými, a ne na honbu za materiálním bohatstvím. Tato rovnováha a jednoduchost přispívají k celkovému zdraví a zdravé rovnováze mezi pracovním a soukromým životem.

Více bobulí
Bobule jsou základem tradiční severské stravy, zejména díky své výživové hodnotě a odolnosti v chladném severském klimatu. Brusinky a borůvky jsou bohaté na antioxidanty, zejména antokyany, které pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem a snižují riziko chronických onemocnění. Konzumace směsi severských bobulovin udržuje a zlepšuje kognitivní funkce i metabolické zdraví. Bylo prokázáno, že borůvky zlepšují kardiovaskulární zdraví, snižují zánět a potenciálně podporují zdraví zraku. A brusinky jsou spojovány se snižováním krevního tlaku a snižováním systémového zánětu, což je obzvláště užitečné v chladném podnebí, které může zánětlivé problémy zhoršovat.
Lékořice
Severské kultury používaly přírodní kořen lékořice po celá léta pro několik jeho zdraví prospěšných účinků. Rostlina pocházející ze středomořských a západoasijských oblastí se používá již tisíce let a její původ sahá až do čínské medicíny. Ve finských kulturách je oblíbená pro své účinky, například při léčbě onemocnění jater, ledvin a plic. Kromě toho je skvělá na trávení, léčbu oběhových onemocnění a zmírnění klimakterických a hormonálních problémů. Navíc může pomoci při léčbě nachlazení a virových a bakteriálních onemocnění.
Zdroj: Mayo Clinic Proceedings, Better Health, WebMD, The Every Girl, The Every Mom
$content$