Čtvrtek 21.11.2024
Nedaří se vám udělat žádnou práci? Možná trpíte syndromem podzimního vyhoření
Foto: Freepik
LIFESTYLE

Nedaří se vám udělat žádnou práci? Možná trpíte syndromem podzimního vyhoření

Je pro vás přechod z léta na podzim noční můrou, zejména pokud jde o váš pracovní život? Pak je pravděpodobné, že vám není cizí podzimní vyhoření.  Co ho způsobuje a jak se z něj dostat?

Co je to podzimní vyhoření a jaké jsou jeho příčiny?

Slovní spojení podzimní vyhoření označuje pocit naprostého duševního, fyzického a emocionálního vyčerpání při přechodu z léta do podzimu a je často přímým důsledkem zvýšeného tlaku a požadavků, které jsou v rozporu s biologickými hodinami.

Léto je o odpočinku a dlouhých dnech plných vitaminu D, podzim je o chladnějším počasí, kratších dnech a více času stráveného v interiéru. Nejenže nedostatek fyzické aktivity a slunečního svitu může ovlivnit energetickou hladinu, ale také může zbavit motivace tvrdě pracovat a dosahovat svých cílů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: NEPODCEŇTE ANI NA PODZIM DŮLEŽITOST PÉČE O SEBE

Foto: Pexels

Příznaky, že trpíte podzimním vyhořením

Cítíte se bez motivace a vyčerpaní

Pokud se děsíte toho, co máte v kalendáři, snažíte se všechno stihnout a cítíte se doslova zahlceni, pravděpodobně trpíte syndromem podzimního vyhoření. To platí zejména v případě, že tyto pocity přetrvávají. Na rozdíl od běžné únavy ale nelze vyhoření vyléčit kvalitním spánkem a přestávka v práci vám nevrátí motivaci ani ambice.

Máte problémy se spánkem

Není žádným tajemstvím, že pořádný odpočinek každou noc je pro zdraví zásadní. Když jste však vyhořelí, je paradoxně pravděpodobnější, že budete mít problémy se spánkem. Pokud se během dne cítíte obzvlášť vystresovaní a poté máte večer problémy s usínáním a v noci se souvislým spánkem, je to pravděpodobně důsledek syndromu vyhoření.

Jste apatičtí vůči své práci

I když svou práci milujete a nevyměnili byste ji za nic na světě, jsou dny, kdy práce zkrátka připadá jako práce. Pokud vás kariéra baví, ale jste vůči ní stále lhostejnější nebo frustrovanější, jste pravděpodobně vyhořelí. Stejně tak je známkou podzimního vyhoření pokles produktivity a celkové pracovní výkonnosti.

Jste cyničtí a podráždění

Cynismus a podrážděnost jsou dva hlavní varovné signály, že se blížíte k vyhoření nebo že jste již vyhořeli. Syndrom vyhoření vás totiž činí náchylnějšími a vyčerpává duševní, emocionální a fyzické zdroje.

Foto: Pexels

Jak léčit podzimní vyhoření?

Upřednostněte rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem

Zachování rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem je klíčem k léčbě syndromu vyhoření při změně ročních období. Znamená to stanovit si hranice, neodpovídat na e-maily po určité denní době, přicházet a odcházet v rozumnou hodinu, nechat si víkendy pro sebe a podobně. Kromě toho si každý den dopřejte čas na načerpání nových sil, například ranní cvičení nebo dobrou snídani, a večer po práci relaxujte čtením nebo psaním deníku. Pokud si vyhradíte čas pro sebe, umožní vám to relaxovat a zbavit se stresu.

Zaměřte se na své zdraví

Zdraví je bohatství, a když se cítíte dobře uvnitř i navenek, máte přirozeně větší motivaci a lepší pracovní výkony. Syndrom vyhoření řešte tak, že upřednostníte dostatek spánku, pravidelný pohyb, pití vody a zdravou stravu. Navíc, pokud o sebe budete pečovat, budete se cítit hrdí a spokojení.

Plánujte dopředu

Plánování dopředu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit úzkosti a zůstat v klidu v době stresu a tlaku. Před začátkem každého týdne si vyhraďte čas a plánujte. Váš rozvrh by měl zahrnovat pracovní priority a úkoly, domácí práce a další nezbytné schůzky nebo úkoly, které potřebujete vyřídit. Díky tomu budou vaše dny méně stresující a produktivita stoupne.

Zůstaňte v kontaktu

Izolace je jednou z nejhorších věcí pro duševní zdraví. Proto se aktivně snažte zůstat v kontaktu s důležitými lidmi ve svém životě. Ať už si píšete, nebo se setkáváte osobně, rozhovory s ostatními vám připomenou, že nejste sami.


Zdroj: Johns Hopkins University, NIH

Napsat komentář