Neděle 14.07.2024
Yule je oslavou slunce a znovuzrození: Svátek, který toho má možná s Vánoci společného víc, než si myslíte
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Yule je oslavou slunce a znovuzrození: Svátek, který toho má možná s Vánoci společného víc, než si myslíte

Ještě, než se po celé Evropě rozšířilo křesťanství, lidé slavili starobylou tradici Yule. Právě z ní vzešla většina dnešních vánočních tradic. Zapomeňte ale na vánoční stres nebo konzumní způsob života. Yule totiž oslavuje slunce, znovuzrození a pokračování života…

Co je Yule?

Yule je pohanská oslava zimního slunovratu, která slaví návrat slunce a připadá na nejdelší noc v roce. V tento den se zemská osa na severní polokouli odklání od Slunce a to se dostává do největší vzdálenosti od rovníku. To znamená, že se dny pomalu, ale jistě zase začínají prodlužovat.

Vzhledem k tomu, že Yule je svátkem slunce, je důležitým prvkem oslav světlo. Zdobení stromku světýlky, blikající svíčky, ohně či blikající světýlka patří k oslavám.

Historie svátku Yule

Kořeny svátku Yule lze vysledovat do Norska, kde jej lidé slavili jako Jól. Někteří badatelé se dokonce domnívají, že Yule úzce souvisí se Saturnáliemi, týdenním svátkem, který slavili staří Římané kolem slunovratu. Během těchto dlouhých oslav Římané uctívali boha Saturna, který byl bohem zemědělské štědrosti. Součástí oslav bylo rozdávání darů a honosné hostiny.

Neopohanské a wiccanské tradic pak říkají, že Yule je období roku, kdy svatý král, který symbolizuje temnou polovinu roku, ustupuje slunečnímu bohu neboli dubovému králi. Tito dva bojující bohové pak představují neustále se měnící roční období a cyklus slunce.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Yule versus Vánoce

Jak již možná víte, řada křesťanských tradic pochází ze starých zvyků. A stejně na tom jsou i Vánoce. Právě vánoční koledy, stromky a jmelí jsou symboly, které pochází z pohanských tradic. Když se v 1. století rozšířilo křesťanství, pohanské tradice byly najednou považovány za bezbožné. Představitelé římskokatolické církve pak sladili datum narození Ježíše Krista, které připadá na 25. prosinec, se Saturnálií.

Předpokládá se, že to bylo záměrem římského císaře Konstantina, který chtěl takto oslabit pohanské oslavy a přimět lid ke křesťanství. Vánoce se tak staly svátky, které jsou kombinací Ježíšových narozenin, Yule a Saturnálií.

Jak se slaví Yule?

Yule je svátkem obnovy a pokračování života. Toto období je tak nejlepší příležitostí zaměřit se na nové začátky. Je to čas, kdy můžete do svého domova začlenit přírodu, projevit vděčnost za hojnost a oslavit návrat světla. Výzdoba domu zelení a zapálení svíček jsou tak jedny ze zvyků, které jsou důležitou součástí Yule.

K dalším způsobům, jak oslavit Yule, patří také postavení oltáře, odříkávání modliteb na přivítání slunce, očistné rituály, žehnání stromům, očista kouřem a pálení rostlin a stromů jako je borovice, cedr, rozmarýn nebo jalovec a pročištění domova kadidlem. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na zasílání vánočních přáníček a klasické pokrmy jako je švestkový koláč nebo svařený jablečný mošt a horký rum s máslem.

Nyní, když jste se dozvěděli vše o předchůdci dnešních Vánoc, budete slavit spíše Yule, nebo Vánoce?


Zdroje:

https://www.daytranslations.com/blog/the-origins-and-traditions-of-yule/

https://seawitchbotanicals.com/blogs/swb/celebrating-yule-the-chill-version-of-christmas

Napsat komentář