Neděle 14.07.2024
Veganské bydlení se dostává do popředí a otázkou je, jestli jde jen o trend, nebo o budoucnost
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Veganské bydlení se dostává do popředí a otázkou je, jestli jde jen o trend, nebo o budoucnost

Nejdříve jsme se začali vyhýbat masu, rybám a mléku na talíři, poté kůži a vlně v šatnících a nyní bydlení? Přesune se veganství brzy od módy i do sféry nábytku a domácnosti? A víte vůbec, kde všude se ve vašem interiéru skrývají živočišné materiály a jaké alternativy k živočišným látkám existují?

Móda jde kupředu

Stále více módních značek se snaží pro své oděvy používat „materiály bez zvířat”. Kdo dnes ještě nosí pravou kožešinu, je společností rychle odsouzen. Spousta lidí vyhledává veganské oblečení, a protože je po něm vysoká poptávka, nabízí ho stále více značek. Pokud jde o veganskou módu, nelze opomenout Stellu McCartney a její veganské kabelky. Jedno je jisté – trh s veganským oblečením roste, a to nejen v high-fashion segmentu.

Kde všude najdete živočišné materiály?

Pryč s koženou pohovkou, pryč s péřovou přikrývkou – zní to jednoduše, ale problém je složitější. Zvířata jsou nedílnou součástí výroby nábytku, zejména pokud jde o povrchy. Například masivní dřevo se často ošetřuje včelím voskem a lepidla i barvy mohou obsahovat živočišné přísady.

Obnovitelné a přírodní alternativy

A jak to vypadá s výrobou nábytku a interiérovým designem? Jistě, koberce nemusí být jen z hedvábí nebo vlny. Dlouhodobě se osvědčila také bavlna a juta a v posledních letech mnozí výrobci experimentují také s veganskou kůží. Kromě syntetických materiálů jako Alcantara se nyní objevují výrobky z ananasu, eukalyptu, hub, nebo dokonce papíru.

Například kanadská společnost Gus Modern nabízí nábytek z jablečné kůže pod označením Vegan AppleSkin™ Leather. Trh se stále rozrůstá a PETA-Approved Vegan zastřešuje více než 1 000 společností zabývajících se výrobou oděvů, doplňků, nábytku a bytových doplňků, které nabízejí veganské alternativy živočišných materiálů.

Budou veganský nábytek a bytové doplňky brzy stejně populární jako veganská móda?

Názory se různí. Někteří tvrdí, že náhražky kůže ještě nejsou plně vyvinuty a nejsou jako potahy nábytku příliš praktické, vlastnosti materiálu a vzhled nejsou na stejné úrovni jako u pravé kůže a ve srovnání s látkou je kůže při dobré péči velmi odolná. Jiní tvrdí, že při zpracování kůže se používá mnoho chemikálií a těžkých kovů a spotřeba vody je velmi vysoká.

Není to snadné, ale stojí to za to?

Veganství je pro někoho trend, pro jiného životní styl. Každý nákup však vyžaduje určitý průzkum. Pro nábytek prakticky neexistuje informační leták a mnoho informací by způsobilo jen zmatek. Je rozumné nazývat dřevěný stůl veganským? Někdy neexistují jednoduché odpovědi. I umělá kůže může být vyrobena z ropy, bavlna se může vyrábět v nejistých sociálních podmínkách a další náhradní materiály, které se již dávno dostaly do oběhu, mají stále svou cenu. Přesto, pokud berete téma veganského života vážně, protože jde o dobré životní podmínky zvířat a prostředí, ve kterém žijeme, je to dostatečný důvod k tomu, abyste se při nákupu nové pohovky zeptali na více informací.

Co si o tomto tématu myslíte vy? Je možné zcela přejít na veganský nábytek?


Zdroj: onlinemortgageadvisor.co.uk, gira.com

Napsat komentář