Pondělí 22 duben, 2024
Udržitelnost: 7 tipů, jak šetřit peníze i přírodu
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Udržitelnost: 7 tipů, jak šetřit peníze i přírodu

Mnozí z nás si pod pojmem „šetření peněz“ představí omezování se. Ptáte se, zda je vůbec možné žít udržitelně, a přitom šetřit peníze? Ano, protože udržitelnost se vyplatí –⁠ i finančně. Představíme vám několik jednoduchých tipů, se kterými zaručeně utratíte méně, a zároveň vnesete více udržitelnosti do svého každodenního života…

„Udržitelný životní styl je drahý“

Není bio mnohem dražší? Jak si to vlastně můžeš dovolit?“ Tyto otázky určitě zná každý, kdo se snaží žít udržitelněji. Ne, nakupování ve velkém není dražší. Protože vědomé zacházení s potravinami a dalším zbožím si vyžaduje také vědomé zacházení s penězi a naopak.

Často máme touhu nakupovat věci, abychom se za něco odměnili nebo si zkrátka vytvořili rovnováhu v každodenním životě. Takové spontánní nákupy nejsou levné. Vždyť jak často nenecháte v supermarketu tunu peněz, protože jdete nakupovat s prázdným žaludkem nebo vás zláká výhodná nabídka?

Samozřejmě, férová móda a biopotraviny jsou dražší než běžné výrobky a „fast fashion“. Klíčem k úspěchu je však kupovat jen to, co skutečně potřebujete. Upřímně, jak často opravdu potřebujeme rodinné balení omáčky na těstoviny nebo desetikilový pytel brambor?

Pro každého, kdo chce žít udržitelněji, a zároveň ušetřit, existuje několik triků, jak toho dosáhnout. A ne, vůbec nemusíte obrátit svůj život vzhůru nohama.

7 tipů, jak šetřit peníze i přírodu

Tip 1: Využívejte veřejnou dopravu

Nechte auto doma a použijte raději autobus, vlak nebo kolo. Nejlevnější však bude, když budete chodit pěšky a auto nebudete používat vůbec. Náklady na pohonné hmoty, opravy a pojištění nejsou levnou záležitostí.

Tip 2: Nakupujte vědomě

Rozumné nakupování také šetří peníze. Vždy si před nákupem rozmyslete, zda je to opravdu potřebné, napište si nákupní seznam, předcházejte intuitivním nákupům a plýtvání potravinami.

Tip 3: Nakupujte z „druhé ruky“

Mnoho peněz můžete ušetřit také nákupem použitého oblečení, nábytku a domácích potřeb. Existuje spousta výměnných burz a platforem, kde můžete vyměnit nebo koupit téměř cokoli. Pokud chcete oživit svůj šatník, nebojte se navštívit second handy. 

Tip 4: Vyhněte se online nakupování

Nakupování online vás může přivést k šílenství. Protože kliknutí je rychlejší než cesta do obchodu, je snadné mu podlehnout. Pokud se nudíte, sáhněte raději po dobré knize nebo si poslechněte podcast, než abyste procházeli online e-shopy.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Tip 5: Ušetřete peníze i odpad přípravou jídla

Ráno káva, k obědu sendvič a večer rychlá pizza. Rychlé občerstvení může být sice v danou chvíli levnou a rychlou alternativou, ale pro vaše tělo není prospěšné. Příprava jídla je „in“, a to z dobrého důvodu. Předem připravené jídlo vám může ušetřit peníze, a zároveň uděláte něco pro své zdraví. V neposlední řadě ušetříte spoustu odpadu. A pokud nemáte v práci nebo v kanceláři kávovar, můžete si jednoduše připravit kávu nebo čaj doma a vzít sebou.

Tip 6: Perte správně prádlo

Buďte upřímní, jak často je vaše pračka poloprázdná? Každé praní vás stojí peníze i energie. Doporučujeme pračku vždy pořádně naplnit, prát méně často a používat přírodní prací prostředky.

Tip 7: Není odměna jako odměna

Složili jste zkoušku, uspěli u pracovního pohovoru nebo jste prostě měli náročný den? Odměňte se procházkou, chvílí strávenou s blízkými nebo příjemným večerem s oblíbenou knihou. Pokud se totiž odměníte nákupní horečkou, utratíte spoustu peněz a nával štěstí si většinou užijete jen krátce.

Jaké jsou vaše tipy, jak ušetřit nejen peníze, ale i přírodu?

Napsat komentář