Neděle 14 duben, 2024
Den matek: 9 zajímavostí, které jste určitě nevěděli, a jak se slaví ve světě
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Den matek: 9 zajímavostí, které jste určitě nevěděli, a jak se slaví ve světě

Den matek by neměl být jen o květinách, bonboniérách a rychlém podání ruky. Měl by být především o uznání, které se z našich životů vytrácí, a o kvalitně stráveném čase s našimi maminkami. S tímto dnem jsou také spojeny různé zvyky a tradice. Podělte se s maminkou o některé zajímavosti, které možná o svém dni nevěděla…

9 zajímavostí o Dni matek

  1. Den matek je po Vánocích a Velikonocích třetím nejoblíbenějším svátkem na světě.
  2. Přibližně čtvrtina všech květin zakoupených během roku je zakoupena právě na Den matek.
  3. Den matek je v Americe obvykle nejrušnějším dnem v roce pro restaurace – asi 60 % Američanů si dopřeje návštěvu restaurace, aby se společně dobře najedli.
  4. Den matek nepřipadá vždy na stejný den v roce. Svátek se slaví každoročně druhou neděli v květnu.
  5. Podle průzkumů se na Den matek uskuteční nejvíce telefonních hovorů, více než v kterýkoli jiný den v roce.
  6. Mezi dárky, které maminky nejčastěji dostávají, patří květiny, bižuterie a sladkosti.
  7. Téměř ve všech jazycích začíná označení pro matku písmenem „m”.
  8. Muži utratí za dárky pro matku přibližně o 35 % více než ženy.
  9. Den matek se dnes slaví v téměř 50 zemích světa. Slaví se v různých dnech měsíce května a v některých zemích dokonce ve zcela jiných měsících a ročních obdobích, ke kterým se váží různé tradice.
Fotografie: Pexels (pexels.com)

Den matek ve světě

Den matek je mezinárodně uznávaným dnem, kdy se vzdává pocta všem matkám. Ne všechny země ho však slaví stejně a ve stejný den.

Japonsko

Den matek se japonsky řekne „Haha no hi”. V tento svátek se matkám obvykle dávají karafiáty, které symbolizují sladkost a mateřství.

Indie

Oslava Dne matek je v Indii poměrně nová, má však velký úspěch. I v Indii jsou matky milovány a uctívány. Oblíbené je zde posílání přáníček, příprava oběda pro matky i tradice obdarovávání. V Indii se Den matek slaví celostátně 19. srpna.

Etiopie

Antroštský festival, který se koná na konci období dešťů, tedy na začátku podzimu, je věnován matkám. Po příznivém počasí se rodinní příslušníci sjíždějí do svých domovů, kde se pořádá velké jídlo a oslava. Na rozdíl od typického Dne matek hraje matka klíčovou roli při přípravě tradičních pokrmů pro tuto slavnost.

Velká Británie

Den matek se slaví čtvrtou neděli v měsíci půstu. Nejoblíbenějšími květinami, které se v Anglii dávají matkám, jsou růže, karafiáty a chryzantémy. Děti obvykle připravují pro své matky speciální oběd nebo maminku vezmou do její oblíbené restaurace. Velmi oblíbené je také pečení, například mandlových dortů.

Mexiko

V Mexiku je Den matek stanoven na 10. května a tento den se slaví v kostele, kde se podávají tradiční jídla pro matky. Je také zvykem dávat dárky na znamení úcty.

Ve Francii je Den matek známý jako „Fete des Meres” a slaví se poslední květnovou neděli. Ve Španělsku a Portugalsku se Den matek slaví až v prosinci.

Jak trávíte tento den vy? A čím svou maminku obdarováváte?

Napsat komentář