Neděle 14.07.2024
Většina lidí nedokáže trávit čas sama se sebou, právě samota je však důležitá pro duševní zdraví
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Většina lidí nedokáže trávit čas sama se sebou, právě samota je však důležitá pro duševní zdraví

Jediná osoba, která nás provází až do posledního dechu, je ta, kterou vidíme každý den v zrcadle. Přesto je pro mnohé z nás někdy obtížné trávit čas o samotě, a dokonce si ho užívat. Proč bychom měli být sami sobě nejlepším přítelem a jaké aktivity nám to umožní?

Ačkoliv každý z nás má jiné požadavky na sociální kontakt, lidé jsou skrz naskrz sociální bytosti. Dlouhodobá samota přechází v osamění a neprospívá našemu duševnímu zdraví. Krátkodobá dobrovolná samota však může být velmi prospěšná. Pro některé jedince je ale neuvěřitelně těžké strávit byť jen jeden večer mezi vlastními čtyřmi stěnami nebo na „sólo rande”. Čas pro sebe je přesto stejně důležitý jako kvalitní čas strávený s ostatními.

„Me-time” by měl být přestan vnímám jako špatná věc. Je třeba dokázat vidět jeho výhody a udělat z něj rituál. A také je důležité najít zlatou střední cestu, protože přátelství a vztahy není radno podceňovat.

Jak si zorganizovat kvalitní čas o samotě?

V první řadě je důležité změnit své myšlení a začít vnímat čas o samotě jako skvělou příležitost věnovat se svým potřebám. Pohodové odpoledne v kavárně s dobrou knihou je čistým odpočinkem. Večeře ve vaší oblíbené restauraci je vyznáním lásky k sobě samému. Oddávání se koníčkům, kterým jste se už dlouho nevěnovali, udělá z vašeho času něco mimořádného. A pokud potřebujete změnu, můžete rovnou vyzkoušet něco úplně nového – jediná osoba, která se potřebuje bavit, jste vy. Nemusíte splňovat žádná očekávání, nemusíte hledat vhodný termín, který by vyhovoval všem zúčastněným, protože buďme upřímní, to je v dnešní době výzva sama o sobě.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

8 skvělých nápadů na „sólo rande”

Kino

Pokud čekáte, až se vaši přátelé rozhodnou jít s vámi do kina, pravděpodobně přicházíte o spoustu dobrých filmů. Jakmile totiž nastane den, kdy mají všichni čas, přijde další výzva – vybrat snímek, který se bude líbit všem. Proto je lepší jít do kina sám a užít si nejen film, ale tajně i to, že vám nikdo nebude sahat do krabičky s popcornem. Win-win!

Muzeum

V muzeích stejně nesmíte mluvit nahlas a jste tam proto, abyste obdivovali umění. Těžko tedy najdete lepší místo pro sólo rande.

Lázně

Pokud chcete potěšit nejen své tělo, ale i duši, vydejte se na celodenní lázeňský pobyt a nechte se hýčkat masážemi, procedurami a saunováním.

Vaření

Každý, kdo miluje hollywoodské romcomy, si možná myslí, že luxusní večeře o třech chodech při svíčkách se může konat pouze s partnerem. Nemusí. Stačí uvařit jídlo svých snů, otevřít láhev oblíbeného vína, stisknout play na Spotify, zapálit svíčky. Věřte, že vám partner chybět nebude. A nejlepší na tom je, že se nemusíte s nikým dělit o dezert.

Pohyb

Je prokázáno, že sport nás činí šťastnými a fit. Využijte zasloužený čas a vyzkoušejte něco nového. Co třeba lekce zumby, hatha jógy nebo paddleboardingu na řece?

Restaurace

Mnoho lidí se vyhýbá návštěvě restaurace o samotě. Sedět deset minut v kavárně a vypít cappuccino v rekordním čase je pro ně v pořádku, ale představa udělání rezervace jen pro jednu osobu sezení bez doprovodu hodinu nebo dvě představuje nejhorší noční můru. Ale i tak stojí za vyzkoušení.

Tip: Vezměte si s sebou knihu – vyhnete se neustálému koukání do telefonu, a navíc se při čekání na jídlo příjemně zabavíte.

Koncert

Milujete indie-popovou kapelu ze Švédska, kterou nikdo jiný nezná, a proto vás nikdo nechce doprovodit na koncert? Nenechte si ujít skvělou příležitost a rozhodně vyrazte – sami! Budete překvapeni, kolik zábavy si můžete užít, a v ideálním případě poznáte nové lidi, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu jako vy.

Výlet do přírody

Opalujte se u jezera, projděte se v parku nebo se vydejte na bezpečnou turistickou stezku, kterou jste vždycky chtěli prozkoumat – zkrátka vyrazte ven. Domů se zaručeně vrátíte plní energie a nových nápadů.


Zdroj: samhsa.gov

Napsat komentář