Středa 22.05.2024
Více než jen hokus pokus! Znáte účinky těchto léčivých rostlin?
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE

Více než jen hokus pokus! Znáte účinky těchto léčivých rostlin?

Rostliny a byliny mají zázračnou moc a po tisíce let byly nejen skvělým ochucovadlem pokrmů, ale využívají se i k léčbě různých nemocí. Nemusíte znát magii, abyste mohli využít sílu přírody. Stačí, když využijete účinky a zázraky přírodních bylin. Jak na to a které bylinky vám mohou pomoci při různých onemocněních?

Pozitivní vliv na žaludek

Iberka má uvolňující účinek na pohyby křečovitých žaludečních svalů, které mohou způsobovat například nepříjemné pálení žáhy. Pokud trpíte bolestmi žaludku, je vhodný čaj z anděliky lékařské, fenyklu nebo čerstvého heřmánku. Nikdy byste neměli pít horký čaj, protože tím jen zbytečně dráždíte žaludek.

Tip: Pokud chcete předejít žaludečním potížím, přidávejte do jídla jemně aromatické léčivé bylinky jako majoránku, kmín nebo šalvěj.

Proti bolesti v krku a na kašel

Šalvějový čaj má velmi uklidňující účinky na bolesti v krku. Teplý čaj můžete také kloktat nebo používat jako zábal na krk. Namočte hadr do teplého šalvějového čaje a přiložte jej na deset minut na krk.

Proti menstruačním bolestem

Kontryhel, řebříček, verbena a mochna husí zmírňují menstruační bolesti. Protikřečově působí také teplá koupel, do které přidáte 2-3 hrsti listů meduňky lékařské. A i zde šalvěj zmírňuje výkyvy teplot a reguluje krvácení.

K posílení nervového systému

Pokud vás trápí nervozita, jsou pro zmírnění napětí vhodné bylinky jako kozlík lékařský, meduňka lékařská, rozmarýn nebo třezalka tečkovaná.

Tip: I vůně levandule a růží uklidňuje nervy. Skvělým tipem na relaxaci je dát si pod polštář vonný sáček naplněný sušenými květy levandule a problémy se spánkem a neklidné noci se doslova vypaří.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Pro krásu

Proti černým tečkám a akné se nejlépe bojuje s pomocí matky přírody. Tea tree olej má protizánětlivý účinek a reguluje tvorbu kožního mazu. Každý večer naneste několik kapek vzácného esenciálního oleje na vatový tamponek a potřete jím postižená místa na pokožce. Na velmi silné akné jsou vhodné krémy s výtažky z měsíčku lékařského nebo fialky, které mají zklidňující účinek.

Proti zácpě

Čaj z kmínu a anýzu je jednou z klasických léčivých metod proti zácpě.

Věděli jste, že… lžíce ricinového nebo sladkého mandlového oleje nalačno by měla okamžitě vyřešit nepříjemné blokády? Všechna opatření a léky proti ucpávání střev však mají jedno společné – mohou správně fungovat pouze tehdy, pokud je tělo důkladně propláchnuto vodou, a proto je důležitý pitný režim. Vypijte alespoň dva litry denně.

K přírodní detoxikaci

Kopřivy sice svědí na kůži, ale uvnitř jsou jako šálek medu a dokážou detoxikační zázraky. Odvodňující účinky má také nálev z řeřichy, bazalky nebo pampelišky.

Svalové napětí

Na zatuhlé svaly nepomáhají jen léčivé rostliny, ale také ruce. Účinek masáže nejlépe podpoří přírodní oleje, které mají relaxační účinky. Nejúčinnější jsou přírodní oleje z eukalyptu, máty peprné a borovice.

Používáte bylinky a jejich léčivé účinky? Pokud ano, které a jak?


Upozornění: Berte prosím na vědomí, že žádné informace z článků na tomto webu nesmí být považovány za lékařské nebo jiné zdravotní poradenství. Texty slouží pouze pro inspiraci a aplikace je na vlastní nebezpečí. Autoři článků a GrapesMag se zprošťují jakékoliv odpovědnosti za případné zranění nebo škody. V případě potřeby konzultujte danou věc s vaším lékařem.

Napsat komentář