Pátek 1 březen, 2024
Začněte šatníkem a nakonec zřiďte domácí bar aneb 12 kroků k uklizenému a stylovému bytu
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE

Začněte šatníkem a nakonec zřiďte domácí bar aneb 12 kroků k uklizenému a stylovému bytu

Stejně jako každý rok si většina z nás v lednu dává pevné předsevzetí, že konečně uklidí a udělá pořádek mezi svými čtyřmi stěnami. Jako vždy ale není čas, trápí nás příliš mnoho stresu nebo netušíme, kde začít… Existuje mnoho důvodů, proč se to nakonec nepodaří. Předsevzetí si však nemusíte dávat jen na začátku roku. Připravili jsme pro vás dokonalý plán, jak si uklidit a zkrášlit svůj byt postupně, tedy v průběhu celého roku…

Šatník

Pryč se starým a dovnitř s novým. Než se vydáte na další výprodej a pokusíte se do svého už tak přeplněného šatníku nacpat dvacet nových kousků, rozhodně byste měli uklidit. Všechno, co vám nesedí, má díry nebo jste už víc než rok nenosili, by mělo jít pryč. Zbylé oblečení je nejlepší roztřídit – ať už podle kategorií, barev, nebo ročních období. Spodní prádlo, punčocháče a pyžama patří do šuplíků, zbytek by měl být vyvěšený nebo, pokud možno, vyskládaný. Základní kousky, které potřebujete každý den, by měly být vždy po ruce, zatímco oblečení pro zvláštní příležitosti a plavky můžete uložit dozadu. Po úklidu možná zjistíte, že žádné nové kousky nepotřebujete.

Ostatní věci

Pokud jste uklidili svůj šatník, gratulujeme vám! Teď je řada na to, abyste uklidili zbytek svých věcí. Staré knihy a časopisy, rozbité pomůcky a věci, které se vám prostě nelíbí, nehodí se vám a už je nepotřebujete, můžete s klidným svědomím vyhodit, prodat nebo darovat.

Úklid bytu

Teď, když jste se zbavili všeho harampádí, je čas na pořádný úklid. To znamená umýt okna a podlahy, vyluxovat každý kout, vydrhnout toaletu a vanu, vyčistit pec atd. Jistě, velký úklid domácnosti je docela náročná práce, ale až bude na konci všechno zářivé a svěže vonící, budete vědět, že to stálo za to.

Home office

Pokud pracujete nebo studujete z domova, možná se vám na stole týdny nebo měsíce hromadí spousta dokumentů, brožur, knih a vy nevíte, kde máte děrovačku. Pak byste měli nad vším opět získat kontrolu, a za tím účelem svůj pracovní koutek dokonale uklidit. Drobné předměty jako jsou kancelářské sponky, pásky a děrovačky uložte do zásuvek, organizéry na dokumenty a různé pořadače vám zajistí pořádek ve všech dokumentech.

Balkon

S úklidem balkonu byste měli začít v jarních měsících, ještě před začátkem letní sezóny. Pokud máte na balkoně pouze dvě zaprášené skládací židle a to je vše, měli byste to změnit. Lepší než židle jsou například velké polštáře na podlahu nebo pohovky, na kterých se můžete pořádně natáhnout. Samozřejmě, pokud máte dostatek místa, můžete si pořídit i lehátko. Potřebný je také stůl a pár rostlin. A pokud rádi grilujete, ale nemáte místo na velký gril, nejlépe uděláte, když si pořídíte malý stolní gril nebo gril, který můžete připevnit k zábradlí. V dnešní době existuje spousta možností.

Obývací pokoj

I malé změny mohou vašemu obývacímu pokoji dodat zcela nový vzhled. Svíčky, nové povlaky na polštáře, čerstvá kytice květin nebo pěkně poskládané knihy automaticky udělají místnost mnohem stylovější. Pokud toužíte po větší změně, stačí přeskládat několik kusů nábytku (stolky, křesla, komody.) a váš obývací pokoj bude vypadat úplně jinak, aniž byste museli kupovat nový nábytek nebo přemalovávat stěny.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Chodba

Všichni věnujeme příliš málo pozornosti chodbě. Je to opravdu škoda, protože právě chodba je zodpovědná za první dojem z našeho bytu. Proto nezapomeňte uložit všechny boty, tenisky a sandály do botníku nebo skříně a trochu ji vyšperkujte. Co třeba úzká komoda, pár obrazů, zrcadlo nebo běhoun?

Koupelna

Vybledlé ručníky a špinavé záclony jsou vše, jen ne stylové. Je tedy nejvyšší čas dopřát i vaší koupelně malou, ale příjemnou modernizaci. Nejdůležitější je, aby vše mělo své místo, aby se kolem neválely sponky, poloprázdné lahvičky od šamponu a další kosmetické pomůcky. Dostatečný úložný prostor je naprostou nutností, takže si určitě pořiďte košíky na kosmetiku nebo akrylové organizéry, pokud je ještě nemáte. Koupelnu můžete také trochu oživit pěknou rostlinou a vonnou svíčkou.

Ložnice

Vaše ložnice by měla být místem odpočinku, kde stres a hluk nemají místo. Investujte proto do kvalitního ložního prádla, příjemných peřin, huňatého koberce a zatemňovacích závěsů. Mimochodem, super praktický je také věšák na oblečení nebo němý prádelník, abyste se vyhnuli tomu, že budete mít oblečení rozházené po ložnici.

Světlo

Aby byl váš domov skutečně útulný, potřebujete bezpodmínečně útulné nepřímé osvětlení. A ne, nemusíte kvůli tomu mít nainstalováno několik stropních bodových světel – je to mnohem jednodušší. Příjemnou hřejivou záři poskytnou také stolní a stojací lampy, pohádková světla a nástěnná svítidla. A samozřejmě vždy fungují svíčky.

Kuchyně

Návštěvy parku a pikniky u jezera jsou v chladných měsících minulostí. Protože v zimě obvykle trávíme více času doma a často vaříme, měla by být kuchyně samozřejmě dokonale vybavená a uklizená ještě více než po zbytek roku. S prošlými potravinami bychom se měli co nejdříve rozloučit, ani staré a špinavé tupperware krabičky bez víček zde již nemají místo. Využijte příležitosti a konečně pořádně vyčistěte lednici a lépe uspořádejte skříně a spíž.

Zřízení domácího baru

Po úklidu celého domu je čas konečně udělat něco, co vám udělá radost, a to je zřízení vlastního domácího baru. Protože nezáleží na tom, jestli jsou to narozeniny, vánoční večírek, silvestrovská oslava nebo setkání se starými přáteli, vždycky se během roku najde důvod k oslavě. A právě proto se hodí domácí bar.

Napsat komentář