Neděle 21 duben, 2024
5 šikovných triků pro další využití kávové sedliny
Fotografie: Pexels (pexels.com)
BEAUTY LIFESTYLE

5 šikovných triků pro další využití kávové sedliny

Kávová sedlina obvykle končí v koši. Ale na to je příliš dobrá! Od hnojiva, přes peeling, až po čisticí prostředky – kávová sedlina má mnoho využití a je možné ji rozumně recyklovat. Pokud rádi pijete kávu, místo abyste ji vyhodili do koše, inspirujte se následujícími triky, jak ji v domácnosti šikovně využít…

Hnojivo pro rostliny

Sušený kávový prášek je vhodný jako hnojivo pro rostliny, které preferují mírně kyselou humózní půdu. Má vysoký obsah živin, jako je draslík, fosfor a dusík, a je tak prospěšným hnojivem. Pokud se jej rozhodnete použít k hnojení pokojových rostlin nebo na zahradě, dbejte na to, aby byl prášek suchý, protože mokrá kávová sedlina rychle plesniví.

Tip: Rostliny nejlépe přijímají živiny z kávové sedliny tehdy, když ji přimícháte přímo do půdy.

Zbavte se nepříjemných pachů

Věděli jste, že káva dokáže neutralizovat pachy? Díky této vlastnosti je kávová sedlina ideální pro boj s nepříjemnými pachy v domácnosti. Pokud vám například po krájení cibule nebo česneku zapáchají ruce, pomůže peeling rukou kávovou sedlinou. Stačí si jí potřít ruce, opláchnout je teplou vodou a zápach okamžitě zmizí.

Páchnou vám boty? Žádný problém. Vložte do bot přes noc malé množství suché kávové sedliny a druhý den ji odstraňte důkladných vysátím.

I zápachu v lednici se můžete zbavit pomocí kávové sedliny. Položte misku s kávovou sedlinou na prostřední polici a nechte ji tam několik dní – budete překvapeni výsledky.

Peeling pro krásnou pleť

Na suchou pokožku, nečistoty, ale i celulitidu je kávová sedlina v podobě čisticího a zklidňujícího peelingu jako stvořená. Jeho příprava je snadná.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Postup

Pro peeling obličeje jednoduše smíchejte 4 polévkové lžíce kávové sedliny se 2 polévkovými lžícemi rostlinného oleje (kokosového nebo olivového), až vznikne krémová pasta. Navlhčete pokožku a poté na ni peeling krouživými pohyby naneste. Nechte chvíli působit. Následně pleť opláchněte teplou vodou a osušte čistým ručníkem.

Tip pro nečistou pleť: Přidejte do peelingu lžičku medu nebo 5 kapek tea tree oleje. Antibakteriální účinek těchto složek pleť intenzivně vyčistí.

Peeling lze použít ve sprše i na celé tělo. Kokosový nebo olivový olej obsažený v peelingu dodá pokožce vlhkost a zajistí její hebkost.

Kofeinový šampon

V drogeriích je k dispozici řada šamponů, které jsou určeny k prevenci vypadávání vlasů. Bezplatnou zero waste metodou je použití kávové sedliny na vlasy. Kofein stimuluje růst vlasů a dodává vlasům živiny. Jemná masáž také zajišťuje prokrvení vlasové pokožky a odstraňuje lupy.

Navlhčete si vlasy a vmasírujte do nich asi hrst kávové sedliny. Pak ji můžete podle potřeby nechat vsáknout nebo ji napěnit šamponem a opláchnout Jednoduché, že?

Kávová sedlina jako čisticí prášek

Ano, kávová sedlina může sloužit také jako ideální náhrada čisticích prostředků. Nejenže vyčistí vaši pokožku, ale odstraní také připáleniny a zbytky mastnoty z pekáčů, pánví a hrnců. Za tímto účelem přidejte do špinavého hrnce při oplachování asi půl šálku kávové sedliny a jemně ho vydrhněte houbičkou, aby se zbytky uvolnily. Poté umyjte nádobí trochou mycího prostředku a vody. Hotovo.

Tip: Po opláchnutí posbírejte kávovou sedlinu do sítka a místo spláchnutí do odtoku ji vyhoďte do koše. Jinak by mohlo dojít k ucpání odtoku.

Pozor však na citlivé povrchy jako je keramika nebo pracovní desky z přírodního kamene, které by se neměly čistit kávovou sedlinou, protože mají mírně kyselé pH.

Vyzkoušeli jste už některý z našich triků? Nebo máte jiné nápady, jak kávovou sedlinu využít?

Napsat komentář