Neděle 14.07.2024
Průvodce online randěním: Dejte si pozor na toxický paperclipping
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE ONLINE & TECH

Průvodce online randěním: Dejte si pozor na toxický paperclipping

Znáte pojem paperclipping a již jste se s ním sami během online seznamování setkali, nebo naopak nemáte ponětí, o co se jedná? Nestaňte se obětí toxického online randění a naučte se paperclipping rozpoznat včas.

Paperclipping jako nový fenomén v online světě

Fenoménům, které jsou typické pro moderní online randění, jsme se již věnovali. Zaměřili jsme se na pojmy jako benching, zombieing a podobně. Jenže stejně jako čert, ani internet nikdy nespí. A proto se stále častěji můžeme setkávat s novým fenoménem, kterým je paperclipping. Jak tento pojem vznikl, co je pro něj typické a jak ho včas identifikovat? 

Vzpomínáte si na pana Svorku?

Pokud patříte ke generaci, která si pamatuje na začátky programu Microsoft Office, určitě si vzpomínáte také na panu Sponku. Byl vám k dispozici pokaždé, když jste potřebovali poradit s tvorbou textového dokumentu. Vlastně by se dalo říci, že pan Sponka (Clippy) byl předchůdcem Siri a Alexy.

Z roztomilé postavičky se stal Clippy otravným žroutem času

Z dnešního pohledu se již jedná o historickou postavičku, ale ve své době byl pan Sponka něčím zcela neuvěřitelným. Bohužel postupem času se stal také velmi otravným, protože uživatelům neustále kladl dotazy a spíše odváděl jejich pozornost od psaní textu. Jakmile jste si osvojili základy práce s Microsoft Office, pana Sponku jste nepotřebovali.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Proč se této roztomilé postavičce vůbec věnujeme? Právě Clippy posloužil jako předloha výrazu paperclipping. Nejlépe totiž vyskytuje podstatu tohoto toxického jednání. 

Jak odhalit paperclipping? Neignorujte varovné signály

Dotyčný, který vás paperclippingu vystavuje, vám také čas od času klade dotazy, ale spíše než z opravdového zájmu tak činí z pouhé nudy. Často je proto paperclipping provázán s benchingem. Pro dotyčného nejste prioritou, ale pouze výplní jeho času. Lidé, kteří se v žebříčku oblíbenosti dotyčného vyskytují na vyšších příčkách, totiž momentálně nemají čas, a proto se dotyčný ozval vám.

Tím, že se vám čas od času ozve, a třeba i pošle nevinný dotaz, si vás drží jako pojistku. Jedná-li se navíc o někoho atraktivního, o kom si myslíte, že je pro vás nedosažitelný, rádi mu na jeho občasné dotazy odpovíte, ale málokdy se z toho vyklube nějaká smysluplná konverzace. 

Čelte paperclippingu s hlavou vztyčenou

Na paperclipping můžete odpovědět stejnou mincí a přistupovat k němu se stejným nezájmem jako dotyčný, který ho používá k manipulaci s vámi. Mnohem zdravější variantou nicméně je zprávy zcela ignorovat a neztrácet čas odpovídáním na ně. Díky tomu budete mít více času na lidi, kteří o vás skutečně mají zájem.

Nenechte se připravovat o čas a nedejte paperclippingu šanci. Ať už je dotyčný člověk sebekrásnější či seberoztomilejší, nestojí vám za to, abyste mu věnovali svou pozornost, kterou můžete zacílit mnohem lepším směrem.


Zdroj: glamour.com, idnes.cz

Napsat komentář