Středa 22.05.2024
Swipe up zmizí z Instagram stories: Jak to ovlivní marketing a influencery?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
ONLINE & TECH

Swipe up zmizí z Instagram stories: Jak to ovlivní marketing a influencery?

Instagram ruší swipe up – jednu z nejzákladnějších funkcí ve stories. Nahradí ji nová funkce nálepky, která bude podobná jako například označení lokace. Dle posledních dostupných informací se změny projeví pouze u organického obsahu a kupříkladu FB Ads nebudou změnou dotčeny. Jaký to však bude mít dopad na influencer marketing a tvorbu influencerů? A jaký na to mají názor influenceři a marketéři?

Swipe up je funkce, kterou influenceři hojně používají ve stories například k odkazování na e-shopy při komerčních spolupracích. Tato funkce byla dostupná od hranice 10 tisíc followers nebo když byl profil Instagramem verifikován a získal modrobílou “fajfku”.

V praxi drtivá většina kampaní, které jsou s influencery realizovány, obsahují ve stories swipe na web klienta nebo nějakou slevu, výhodnou nabídku apod. Nyní je však vše jinak a od 30.8.2021 přichází nová funkce nálepky, která swipe up nahradí.

Z mého osobního pohledu povede tato novinka k menší proklikovosti u obsahu influencerů. Lidé již jsou, dle mého názoru, zvyklí na proklik potažením prstu. Navíc Instagram stories se swipe up měly v kampaních docela dobré CTR (míru proklikovosti) a influenceři přivedli na web spoustu lidí, kteří nakoupili nebo provedli požadovanou akci. A to, ať už šlo o menší, nebo větší značky.

Na našem e-shopu BloggersRE se nám například díky jedné sadě stories s funkcí swipe na profilu jedné velké influencerky, se kterou máme dlouhodobou spolupráci, povedlo přivést na web tisíce lidí a s jejím unikátním kódem mít tržby přes 100 000 Kč během 24 hodin. A k tomu další dodatečné tržby z retargetingu. Pointou není se chlubit, ale poukázat na to, že swipe up v influencer marketingu funguje, pokud spolupráce dává smysl a je správně nastavena. Na druhou stranu jsme měli i spolupráci s influencerkou, která měla rovněž stovky tisíc followers, odkazovala na stejné produkty, na e-shop přišly také tisíce lidí ze sady stories se swipe up, ale tržby byly minimální. Každopádně zpět k samotné novince.

Protože mě zajímalo, jak to vidí ostatní, zveřejnil jsem na svém LinkedIn anketu, ve které jsem se své komunity zeptal, jak aktivně používají v praxi funkci swipe up na Instagramu. Zde jsou výsledky ankety:

Zároveň jsem poprosil pár svých přátel z oboru o jejich názor na tuto novinku. Zde jsou jejich pohledy:

“Primárně se toho bojím kvůli tomu, že to jde proti tomu, co se tady dlouho budovalo – všichni věděli, co swipe up znamená, lidi se to několik let učili, a najednou to během několika týdnů má být úplně jinak. Vizuálně stickerka vypadá dost podobně jako otagování profilu/lokace, takže to může dost ovlivnit počet prokliků ze všech kampaní, které jsou na swipe upu založené. Profily, co nemají 10k sledujících, to naopak asi ocení, ale pokud najednou bude proklik úplně všude, tak to může dost zvýšit slepotu lidí a zapříčinit negativní dopad na výkon.”

– Jiří Štefek, PPC & Digital Marketing Freelancer

“Instagram to testoval a podle mě zjistil, že větší konverze na odkazy jsou z kliknutí na samolepky. Přeci jen jsme líní a kliknutí je jednodušší než swipe up. Taky je možnost, že prostě chtějí znovu oživit a osvěžit tento důležitý formát. Další věc je, že ten swipe up na určeném spodním místě dost omezoval i kreativu. Teď půjde zase vymýšlet hodně nových způsobů, jak lidi nalákat na kliknutí, ať už jako značka, nebo jako influencer. Budete si s tím moci ještě více vyhrát.

Otázka je, jak to bude se sponzorovanými stories Ads. Zatím Facebook ani lidi, kteří se kolem pohybují, nedali vědět, jak to bude v propagacích. Za mě je nejlepší sjednocení pro stories i stories reklamy. Nedovedu si představit, že to bude jinak v organicu a jinak v reklamách, lidé by mohli být zmatení. A také si nedovedu představit, jak to chtějí vymyslet v případě URL Stickers při tvorbě reklam v jejich manageru.

Z mého pohledu je to fajn změna, která přinese refresh, nové možnosti kreativ a možná i větší konverze, ale zároveň je zde spousta otazníků ohledně propagovaných stories, na jejichž odpovědi jsem zvědavý.”

– Hynek Hampl, Influencer & Digital Marketing Freelancer, web: www.hynekhampl.com

Co si o této novince myslíte vy? Používáte funkci swipe up?

Napsat komentář