Neděle 14 duben, 2024
10 chyb, kterých byste se měli při cestování vyvarovat
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

10 chyb, kterých byste se měli při cestování vyvarovat

Vzdálené krajiny vypadají tak skvěle na pohlednicích a v turistických průvodcích. Pravdou je, že dovolená může být někdy stresující a zklamáním. To když si zkazíte náladu typickými cestovatelskými chybami. Poučte se z vlastních zkušeností. Každý, kdo na dovolené zažil nepříjemné vybavení, ví, jak trpké mohou být takové zážitky při cestování. Aby se vaše dovolená nestala noční můrou, vyvarujte se následujících chyb!

Neplatné cestovní doklady

S občanským průkazem můžete snadno cestovat v rámci Evropské unie, na Island, do Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Srbska, Albánie, Gruzie, Moldavska a Gibraltaru. V ostatních zemích však potřebujete cestovní pas. Předem si ověřte, zda je váš cestovní pas stále platný. Vyřízení pasu a dalších údajů může trvat dlouho a poplatky za expresní vyřízení mohou být vysoké. Zkontrolujte si také své vízum a dobu jeho platnosti.

Tip: Některé země, například Rusko, vyžadují, aby byl cestovní pas platný ještě nejméně šest měsíců po skončení cesty.

Příliš mnoho zavazadel

Polovinu kufru si bereme zpět domů nenošenou. Vozit s sebou zbytečné věci je při cestování typická začátečnická chyba. Opravdu toho moc nepotřebujete. Místo zbytečného balení spousty oblečení a kosmetiky byste měli myslet prakticky a přibalit si například něco na osvěžení věcí.

Drahé poplatky za změnu rezervace

Mnoho leteckých společností láká na rekordně nízké ceny letenek. Ale pozor! Nevýhodou těchto tarifů je často nedostatek možností změny rezervace. Při rezervaci si proto přečtěte vše – i drobné písmo. Dobře si rozmyslete, který tarif je pro vás nakonec opravdu nejlevnější.

Špatné jídlo

V zahraničí byste samozřejmě měli ochutnat místní jídla. Ale buďte opatrní. Někteří lidé některá cizokrajná jídla špatně snášejí. Naše tělo často reaguje na kontaminovanou vodu z kohoutku průjmem nebo žaludečními problémy. Pokud vám něco nevoní nebo připadá podezřelé, raději to nechte – naše smysly jsou poměrně spolehlivé. V některých zemích byste se navíc měli vyhýbat potravinám, které přišly do styku s vodou z vodovodu.

Drahé směnné kurzy

Směna cizích měn je v mnoha zemích velkým byznysem. Místo toho, abyste naletěli na tento turistický trik, měli byste si před cestou vyměnit dostatek peněz ve své bance. Směnné kurzy jsou zde mnohem levnější. V některých zemích je jednodušší platit přímo kartou.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Nepříjemné změny letového plánu

Nezřídka dochází ke krátkodobým změnám časů letů. Čekací doby až několik hodin jsou ze zákona přípustné. Práva, která máte v případě delší čekací doby, závisí na konkrétním případu a předpisech letecké společnosti. Pokud vám taková doba čekání nezdá, měli byste si zjistit, jaké jsou vaše možnosti a zda není nakonec výhodnější rezervovat si jiný let.

Přeplněné turistické atrakce

Stát tři hodiny ve frontě pod Eiffelovou věží? Ztracený čas. Návštěva slavných památek v hlavní sezóně, o víkendech nebo pozdě odpoledne může být frustrující. Mimo sezónu nebo v neatraktivních časech je lepší alternativou pro návštěvu slavných památek a různých atrakcí.

Přeplněný program

Je logické, že chcete na své vysněné cestě zažít co nejvíce. Proto se mnoho lidí dopouští chyby, když se přetíží přeplněným programem. Cestování a dovolenou byste si měli užívat, ne neustále někam spěchat. Ideální je naplánovat si, kdy, který den a kam chcete jet, co chcete navštívit. Nezapomeňte si také naplánovat dny odpočinku a jen tak se toulat ulicemi bez konkrétního cíle a objevovat města.

Cestovní průvodce

V cestovním průvodci najdete nejdůležitější zajímavosti vaší destinace, ale ne vždy ty nejkrásnější. Jistě, cestovní průvodci jsou skvělí pro poznávání země, jejích zvyků atd. Ale pokud chcete opravdu poznat skutečné krásy dané země a možná získat nějaké „insider” tipy, je nejlepší zeptat se místních obyvatel. Určitě se dozvíte o skvělých plážích, restauracích nebo vyhlídkách, které v žádném průvodci nenajdete a které ani nejsou mezi turisty tak oblíbené.

Nadměrné cvakání

Každý chce zachytit své nejkrásnější okamžiky z dovolené na fotografiích. Riskujete tím však, že přijdete o samotný okamžik. Pořiďte si proto několik vzácných snímků, ale zároveň si užívejte čas spíše na místě než za objektivem.

Jaký je cíl vaší letošní cesty? A z jakých chyb jste se poučili?

Napsat komentář