Neděle 14.07.2024
3 důvody, proč navštívit dechberoucí Benátky
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

3 důvody, proč navštívit dechberoucí Benátky

Benátky, to nádherné město na vodě, co je pověstné svým karnevalem, starobylými uličkami a také kanály. Centrum umění, kultury a cestovního ruchu. Najdete tam mnoho skvostů, které stvořili talentovaní umělci, a historie na vás dýchá z každého zákoutí. To je místo, co stojí rozhodně za návštěvu, a léto je k tomu jako stvořené.

Benátské poklady

Benátky jsou hlavní město severoitalské oblasti Benátsko, které leží na ostrovech v mělké Benátské laguně. Od roku 1987 je to jedna z nejnavštěvovanějších italských destinací, a tak město žije převážně z turistického ruchu. Důležitou roli přitom hraje Biennale di Venezia, prestižní přehlídka současného výtvarného umění. A od roku 1932 se tam pořádá mezinárodní filmový festival.

Už ve středověku se Benátčané vypořádali s většinou soupeřů a vrcholné moci dosáhla republika sv. Marka na přelomu 15. a 16. století, kdy se město stalo významnou metropolí výtvarného umění, hlavně malby a později i architektury. Malba si pak držela svoji vedoucí roli od 16. až do 18. století a v této době výrazně ovlivnila i tvorbu v našich zemích. Dosáhla nakonec k modernímu impresionismu. A na tyto skvosty se nesmí zapomínat, protože je tvořili významní umělci jako například Jacopo Sansovino, Tizian anebo Paolo Veronese. Kromě toho z Benátek pochází například dramatik Carlo Goldoni a stejně tak hudební skladatel Antonio Vivaldi.

Nelze též opomenout velkolepý a slavný Benátský karneval, který se koná od 12. února až do 1. března. Zavede vás do velmi vzdálené historie. Benátský karneval se poprvé konal v 11. století a rychle se stal slavným symbolem plovoucího města. Lidé určitých společenských vrstev měli masky a kostýmy, aby se mohli v anonymitě věnovat zhýralosti. Mnoho z nich bylo spojeno se slavnou Commedia dell’arte nebo Columbine. Dnes snad není nikdo, kdo by o této události neslyšel. Ovšem nejrůznější masky najdete v Benátkách celoročně na každém rohu, můžete se jimi kochat, zkusit si je, či si nějakou zakoupit.

Pozoruhodnosti kouzelné laguny

V západním kraji Benátek se nachází velký přístav a hlavní ulici doplňuje asi stovka kanálů. Ve městě je 400 kamenných mostů a asi 15 000 domů stojí na dubových kůlech zaražených do mořského dna.

Dopravní tepnou je Canal Grande, který je 4 km dlouhý a asi 70 m široký. Tento kanál prochází přímo středem města, spojuje hlavní nádraží i přístav s historickým náměstím svatého Marka a centrem města. Nejstarší a nejznámější most je Ponte di Rialto, který jako jeden ze čtyř spojuje obě části města rozdělené kanálem. Ve městě zajišťují dopravu motorové lodě, které brázdí kanály, a pro turisty jsou samozřejmě připravené známé gondoly. A čtvrtý most Ponte della Costituzione byl postaven španělským architektem Santiago Calatrava v roce 2008.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Gondoly tvoří neodmyslitelnou součást života v Benátkách již od 11. století. V roce 1562 bylo vydáno nařízení, že všechny gondoly musí být černé, aby se zamezilo okázalým projevům bohatství, avšak při zvláštních příležitostech je krášlí květiny. Patronem gondoliérů je český světec Jan Nepomucký, a tak stojí jeho socha u kostela svatého Jeremiáše.

Zajímavosti

Benátky jsou plné kulturních a uměleckých památek, které můžete spatřit. Na náměstí svatého Marka i v dalších čtvrtích města se nachází historické a umělecké poklady, které uvnitř schovávají další umělecká díla. Patří mezi ně například bazilika svatého Marka, což je hlavní benátský kostel založený v 10. století a zasvěcený patronovi města i kraje. Anebo Dóžecí palác, který dostal svou podobu především ve 14. století a patří k nejvýznamnějším památkám gotické architektury v celé Itálii. Bohatě zdobený palác, jehož architektura odráží vliv byzantského světa a jeho elegantní oblouky propůjčily fasádě jemný vzhled.

V Benátkách také najdete muzea a galerie. Za povšimnutí stojí například Galleria dell’Accademia, kde se nalézá největší sbírka benátského umění, evropská malba od gotiky přes mistry renesance a baroka. Jedna z nejužších ulic na světě se nachází právě v Benátkách. Ramo Varisco je jenom 53 cm široká. A domy v Benátkách jsou číslované v rámci čtvrtí, kterých tam je šest, ne tedy podle daných ulic.

Když navštívíte Benátky, můžete si prohlédnout pozoruhodné pamětihodnosti, vyzkoušet si překrásně zdobené masky, či si jednu dokonce koupit a zažít romantickou plavbu v jedinečné gondole. Už jste toto město navštívili, anebo se toužíte teprve do Benátek vypravit?

Napsat komentář