Středa 22.05.2024
4 parky, které musíte navštívit v Madridu
Fotografie: GrapesMag
TRAVEL

4 parky, které musíte navštívit v Madridu

Celodenní chození po památkách a uličkách velkoměsta mohou i toho nejzapálenějšího cestovatele pěkně vyčerpat. Pokud si navíc vyberete pro poznávací zájezd do Madridu některý z letních měsíců, je zcela jisté, že dlouhé procházky v kombinaci s neústupnými slunečními paprsky nad hlavou mohou člověku způsobit pořádnou únavu. Naštěstí se nejen v samotném centru Madridu, ale i v jeho blízkém okolí nachází několik krásných parků, ve kterých si člověk odpočine a načerpá energii potřebnou pro další prozkoumávání zákoutí španělského hlavního města. Kde přesně tyto zelené oázy hledat?

La Casa de Campo

Nejrozsáhlejší park, který najdete v západní části Madridu. V areálu se nachází jezero, zoologická zahrada, zábavní park, rozhledna, fotbalové hřiště, tenisové kurty a spousta tras vhodných pro běh nebo jízdu na kole. Zkrátka, na své si zde přijde opravdu každý.

Pro odpočinek a načerpání energie doporučujeme posezení u jezera, odkud je krásný výhled na budovy tyčící se kolem náměstí Plaza de España a Královský palác Palacio Real de Madrid. Sednout si můžete do některé z kaváren a restaurací, které najdete v parku, nebo si můžete udělat piknik přímo na trávě lemující břehy jezera. Pokud vám ještě zůstanou síly na menší procházku, vystoupejte například na kopec Mirador del Cerro de Las Canteras, odkud uvidíte Madrid v celé své kráse. Podobných vyhlídek je po celém parku několik. Když budete mít štěstí, narazíte při potulování se parkem na divoké králíky nebo malé barevné papoušky. Jak již samotný název parku prozrazuje, budete se cítit jako byste utekli z městského centra na venkov.

Fotografie: Archiv redakce

Parque del Oeste

Místo, které doporučujeme zejména všem milovníkům růží. Dominantou tohoto parku je právě dokonale symetrická zahrada s různými odrůdami růží vypěstovanými šlechtiteli z celého světa. Jelikož se růžová zahrada nachází mimo turistický okruh, můžete si užít okolní atmosféru v poklidu a bez davů lidí.

Dále v Parque del Oste uvidíte dvacetimetrovou fontánu Juana de Villanueva. V západní části parku se ukrývá sekvojový háj, několik jezírek nebo pozůstatky pevností a bunkrů využívaných během španělské občanské války. Pokud obdivujete egyptskou architekturu a nechce se vám kvůli tomu letět až na sever Afriky, zastavte se ještě u chrámu Debod. Jedná se o starověkou egyptskou stavbu, která byla věnována Španělsku za pomoc při zachraňování chrámů. Zájemci se mohou podívat do vnitřních prostor, kde se nachází menší muzeum. Obdivuhodná je však stavba i zvenku.

Fotografie: Archiv redakce

El Retiro Park

Turisticky nejpopulárnější park, který se rozkládá přímo uvnitř centra Madridu. Oproti ostatním zmiňovaným parkům tady narazíte na větší množství turistů a místních obyvatel, avšak návštěva El Retira stojí za to.

Projdete-li hlavní bránou, dostanete se cestou Paseo de la Argentina lemovanou sochami až k velkému jezeru s množstvím lodiček, které je možné si za malý poplatek zapůjčit. Na opačné straně břehu uvidíte památník Alfonse XII. Procházkou zdejšími alejemi přijdete k dalším dominantám městského parku. Jednou z nich je Křišťálový palác Palacio de Cristal, v jehož prostorách se pořádají výstavy. Před palácem je další menší jezero s fontánou, ve kterém žijí želvy a vodní ptactvo. Palacio de Cristal v parku obzvlášť vyniká v podzimních měsících, kdy jsou okolní stromy zabaleny do různě barevných listů. Dále zde můžete narazit na královskou observatoř, Velázguezův palác nebo zahradu s růžemi.

Fotografie: Archiv redakce

Saint Isidore Park

Park středně velké rozlohy nacházející se v městské části San Isidor. Kromě jezer a fontán, které jsou snad opravdu v každém madridském parku, zde uvidíte palmovou zahradu. Právě tato část parku je ideální pro odpočinek a chvilku pro sebe s knihou v ruce nebo dobrým jídlem. Je zde také množství dětských hřišť a výhledů na město. Jelikož jsou Španělé vášnivými sportovci, skrývá se v areálu tohoto parku několik sportovních ploch určených pro hraní fotbalu, softbalu nebo venkovní posilovna.

Nachází se zde i památeční busta španělského malíře Francisca Goyi. V souvislosti s Goyovým obrazem Prairie San Isidro se zde každoročně 15. května pořádají Slavnosti svatého Isidora. V tento den je v parku pouť a předvádí se tradiční tance.

Fotografie: Archiv redakce

Výčet obsahuje jen zlomek parků, které se v okolí Madridu nachází. Každý z nich se něčím odlišuje od ostatních, tím pádem se stává jedinečným a atraktivním. Určitě stojí za to navštívit alespoň jeden z nich. Ve kterém parku se při návštěvě největšího španělského města zastavíte vy?

Napsat komentář