Neděle 14 duben, 2024
4 tipy na místa se strašidelnou historií
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
TRAVEL

4 tipy na místa se strašidelnou historií

Po celém světě se nachází nespočet míst nebo starých budov, které za sebou mají zajímavou, někdy až strašidelnou historii. Chcete se dozvědět o některých místech na světě, která mají za sebou něco, co se vyplatí znát?

Svět je rozmanitý a legendy jsou běžnou součástí mnoha míst. Budovy, ve kterých straší, nebo místa, kde přistálo UFO. Existuje mnoho legend, které jsou známé více, jiné méně, ale můžete jen hádat, zda jsou skutečné, nebo ne. Těchto několik míst má za sebou právě takovou historii, která je zajímavá a strašidelná zároveň.

Fara ve Švédsku, Borgvattnet

Fara, která si vysloužila titul nejstrašidelnějšího domu ve Švédsku, se nachází v malé vesnici Borgvattnet. Dnes byste tu faru hledali marně. Turisté zde mohou najít penzion s restaurací. Navíc ti, kteří se rozhodnou v penzionu ubytovat a vydrží zde jednu noc, dostanou od majitelů certifikát za odvahu.

Nejstrašidelnější dům ve Švédsku byl postaven v roce 1876. První zmínka, která hovoří o paranormálních jevech, se objevila na farním úřadě v roce 1927. Tento první dochovaný záznam popisuje svědectví faráře Nilse Hedlunda, který na faře žil, jak popisuje několik zvláštních jevů, avšak jeden úkaz ho opravdu vyděsil. Farář šel jednoho dne pověsit prádlo na půdu, a když tam přišel, uviděl neviditelnou sílu, která začala strhávat prádlo ze šňůry. 

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Od toho roku se zvěsti o paranormálních jevech začaly šířit ještě rychleji. Popisovaly neznámé zvuky, záhadné stíny nebo samovolně se pohybující předměty. V roce 1930 popsal další strašidelný jev Nils Hedlundův nástupce, farář Rudolf Tängdén. Ten tvrdil, že na faře viděl ducha ženy. Měla být oblečena do šedých šatů. Muž chtěl zjistit, kdo to je, a tak ji sledoval do místnosti, která však byla prázdná. Nebyl však jediný, kdo ducha této ženy viděl. V roce 1940 ji viděl jiný farář jménem Otto Lindgren. Jeho tvrzení potvrdila i jeho žena, která se také setkala s podivnými zvuky nebo pohybujícími se předměty.

Nikdo přesně neví, proč se od roku 1927 začaly na faře dít podivné věci, ale existuje pověra. Psal se rok 1900, když na faře působil farář Per Hedlund se svou ženou Martou a dětmi. Jeho žena však po porodu jedenáctého dítěte zemřela a muž se s její smrtí nedokázal smířit. Proto její tělo odnesl z márnice na faru a teprve po nátlaku obyvatel ji pohřbil. Říká se však, že když se z fary odstěhoval, tělo své ženy vykopal a vzal si ho s sebou. Zda to skutečně souvisí s prvním záznamem, který popisuje jeho syn Nels, je zatím sporné. Také se můžeme jen dohadovat, zda duch ženy není ve skutečnosti duchem Marty.

Tádž Mahal, Indie

Nejznámější památka v Indii je známá po celém světě pro svou jedinečnost. Je lákadlem pro turisty navštěvující Indii. Tádž Mahal má však také zajímavou historii. Tuto majestátní stavbu nechal v 17. století postavit císař Šáhdžahán a věnoval ji své oblíbené manželce – perské princezně Mumtáz Mahal. Toto gesto mělo být projevem jeho lásky. Manželka však zemřela při porodu jejich čtrnáctého dítěte. Na stavbě Tádž Mahalu se podílelo 20 000 řemeslníků. Práce trvala 20 let. Říká se, že po dokončení stavby jim císař nechal useknout ruce, aby jim zabránil postavit něco krásnějšího než Tádž Mahal.

V budově Tádž Mahalu se nachází hrobky Šáha a Mumtáz. Proslýchá se však, že nejsou pravé a jejich hrobky se ve skutečnosti nacházejí jinde. Nikdo však netuší kde.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Pro mnoho lidí je neznámé, že existuje také legenda o Černém Tádž Mahalu, který byl údajně postaven za řekou Jamunu. Pokud by byl postaven, mohli byste ho vidět ze zadního nádvoří Bílého Tádž Mahalu. Archeologové však našli základy, které tuto domněnku podporují. V dálce jsou také vidět obrysy pevnosti Agra, pevnosti, ve které šáhův syn věznil svého otce, když se zmocnil země.

Nejzajímavější legendou však je, že mění barvu podle toho, jak na ni dopadá sluneční světlo. Říká se, že se mění stejně jako se mění nálada ženy během dne.

Les Aokigahara, Japonsko

Les Aokigahara, který se nachází v Japonsku, má opravdu nelichotivou pověst. Říká se mu také „les sebevrahů“, protože v něm došlo k tolika sebevraždám, že si vysloužil druhé místo. Na prvním místě se umístil Golden State Bridge v San Francisku, kde se každý rok pokusí o sebevraždu asi 1 500 lidí. 

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Nikdo přesně neví, proč se les stal místem, kde se lidé rozhodnou ukončit svůj život. Starověké příběhy vyprávějí o démonech a přízracích. Toto místo také v 19. století sloužilo jako místo, kde se konala strašná tradice s názvem ubasute. Tato tradice přikazovala mužům, aby do lesa přivedli své matky, které tam opustili, a vyčerpané ženy osaměle umíraly v lese. Zda právě tato tradice souvisí s tím, že si toto místo vysloužilo pověst lesa sebevrahů, nikdo s jistotou neví.

Pevnost Bhangarh, Indie

Tuto stavbu možná mnoho lidí nezná, ačkoli se k ní váže opravdu zajímavá legenda. Nachází se v okrese s názvem Alwar Rádžasthán. Legenda o této pevnosti lidi varuje, že pokud do ní vstoupíte v noci, pohltí vás nějaká temná síla a už se nikdy nevrátíte. Také se mluví o paranormálních jevech, která jsou na denním pořádku. Říká se, že kouzlo tajemnosti tohoto místa si prý můžete vychutnat i ve dne. Někteří odvážlivci se dokonce odvážili do pevnosti vstoupit po setmění, ale nikdo to nevydžel. Povídá se, že zaslechli úpěnlivý křik ženy, a tak svůj odvážný čin vzdali už před půlnocí.

Legenda mluví o muži, který se jmenoval Baba Balnath. Žil na místě, kde se v té době měla postavit nová pevnost. Zpočátku byl proti stavbě, ale později neměl na vybranou. Souhlasil pouze pod podmínkou, že pevnost nebude stínit jeho obydlí. Hrozil, že pokud se tak stane, uvrhne celou pevnost do nekonečné zkázy bez konce.

Nebyl však jediný, kdo místo proklínal. Dalším důvodem, proč bylo toto místo prokleté, byla nešťastná láska čaroděje jménem Singhíja, který chtěl získat krásnou princeznu. Ta ho však odmítla, což mělo vést k neštěstí všech místních obyvatel. 

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Zmínky o tom, že v pevnosti straší a mizí lidé, se objevily v 18. století. Kolovaly pověsti o přízraku, který každou noc obcházel obyvatele, až je nakonec všechny vyhnal. V roce 1783 odešli poslední lidé. Navzdory své pověsti „města duchů“ je stále lákadlem pro turisty. Panuje zde pocit neštěstí, černé magie nebo zrady. Pokud se jednoho dne ocitnete v Indii a nemáte strach, připravte se na divné zvuky, nevysvětlitelné pocity nebo fyziologické projevy – můžete cítit návaly horka nebo chladu. Návštěvníci také popisují intenzivní úzkost, pocit neštěstí nebo svírání na hrudi. To je však jen malá ochutnávka toho, co toto místo dokáže během dne způsobit. Dodnes je záhadou, co se v něm děje v noci.

Ať už se vydáte kamkoli, zkuste si o daném místě vyhledat informace a legendy. Možná budete překvapeni a místo pro vás bude mnohem zajímavější. Za každou budovou nebo místem se skrývá příběh, a to je na tom to krásné. Poznávejte nejen očima, ale také myslí.


Zdroje:

https://magazin.pluska.sk/spektrum/fakty-x-najstrasidelnejsi-dom-svedsku
https://pakujsa.sk/anna/india-legendami-opradeny-taj-mahal/
https://www.national-geographic.cz/clanky/les-sebevrahu-v-japonsku-sto-lidi-rocne-zde-ukonci-zivot.html
https://www.extra.cz/zahadna-pevnost-bhangarh-fort-staci-jedna-navsteva-a-zmizite-navzdy-9629e

Napsat komentář