Neděle 14.07.2024
Lom Amerika: Znáte krutou historii oblíbeného Insta místa?
Fotografie: Pixabay (pixabay.com)
TRAVEL

Lom Amerika: Znáte krutou historii oblíbeného Insta místa?

Kdo by neznal Lom Amerika? Nachází se v CHKO Český kras na Berounsku a někdy se mu též přezdívá český Grand Canyon. Každoročně navštíví toto fotogenické a nádherné místo nespočet turistů. Jen málo z nich ale zná jeho drsnou historii…

Malá i Velká Amerika

Ve skutečnosti se pod pojmem Lom Amerika rozumí celá soustava lomů, které mají názvy například: 

  • Mexiko
  • Kanada 
  • Želva
  • Podkova
  • a samozřejmě také Velká a Malá Amerika

Právě poslední dva jmenované jsou nejznámější. Pokud byste se i vy chtěli k lomům podívat, můžete to spojit s příjemnou procházkou od hradu Karlštejn. Historie lomů se datuje až do 19. století a jednalo se o lomy vápencové.

Lom Mexiko aneb Trestanecký lom

Pokud jste v hodinách dějepisu dávali pozor a aktivně se zajímáte o historii naší země, určitě je vám známo, že v době vlády komunistů byla spousta politických vězňů posílána na fyzicky náročné a nepříjemné práce. A jedním z míst, kam byli tito vězni posíláni, byl lom Mexiko. Právě kvůli tomu, že zde pracovali v náročných podmínkách a byli fyzicky trestáni a spousta z nich do několika týdnů skončila v nemocnici, se lomu začalo přezdívat Trestanecký lom nebo český Mauthausen (koncentrační tábor na území Rakouska). Aby nebyla tato krutá historie zapomenuta, vznikl u lomu Mexiko památník těmto politickým vězňům.

Legenda o Hansi Hagenovi

Aby toho nebylo málo, o lomu Amerika koluje i strašidelná legenda. Ta zahrnuje Hanse Hagena, jednoho ze členů německé armády za druhé světové války, který se na konci války schovával před Rudou armádou právě v lomu Amerika. Aby nezemřel hlady, kradl jídlo horníkům. Jenomže čím déle se schovával v temnotě úplně sám, tím více se začal propadat do hlubin šílenství. Ačkoliv se výklad legendy liší v souvislostí s tím, kým je vyprávěna, všechny se shodují na tom, že v lomu zemřel a nyní v lomu a jeho okolí obchází jeho duch. Dokonce koluje i pověst, že kdo zazvoní na Hagenův gong, ten už nikdy neopustí lom Amerika. Zda a nakolik jsou legendy o Hagenovi založeny na pravdě se však nikdy nedozvíme.

Oblíbené místo trampů

Po ukončení těžby se stalo okolí lomu oblíbenou destinací trampů. V současné době je kolem lomu vedena turistická trasa, která zahrnuje jak památník politických vězňů, tak i onu slavnou instagramovou vyhlídku, ze které vznikají nádherné fotografie lomu.

Až se do lomu Ameriky vydáte, vybavte si legendu o Hagenovi i nelehký osud politických vězňů. Z jedné instagramové fotky se tak stane mnohem víc. 


Zdroje:

https://dikyzemuzem.cz/velka-amerika/?gclid=CjwKCAjw64eJBhAGEiwABr9o2JMTSn0ysCywZ9TeUgMn7mSK4BDFJo5aHg2VIvtQkx9h1ZGxG1AdwBoCdF8QAvD_BwE
https://cs.wikipedia.org/wiki/Amerika_(v%C3%A1pencov%C3%A9_lomy)

Napsat komentář