Pondělí 22 duben, 2024
5+1 tipů, jak cestovat sám
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

5+1 tipů, jak cestovat sám

Upřímně, kdo z vás někdy cestoval sám? Pravděpodobně jen málokdo. Představa cestování o samotě může v některých lidech vyvolávat strach nebo obavy, ale cestovat sám nutně nemusí znamenat cestovat opravdu sám. Neznamená ani osamělost a taková dovolená má překvapivě mnoho výhod. S následujícími tipy v rukávu budete dobře připraveni!

Cestovat sám znamená především svobodu!

Většina z nás tajně obdivuje odvážlivce, kteří si jednoduše sbalí kufry, vycestují do cizích zemí a vrátí se domů s batohem plným zážitků. Objevují, ochutnávají a vychutnávají si, co chtějí.

Můžete si dělat, co chcete!

Žádné termíny, žádné kompromisy, žádné závazky. V popředí jsou pouze vaše přání a potřeby. Abyste získali tuto svobodu, nemusíte se vydat rovnou do džungle nebo arabské pouště. Může to být obyčejný výlet do města. Jediné, co je potřeba, je odvaha, protože kdo se odváží, může jen dobývat, a hlavně si hodně odnést.

Určete cíl své cesty

Cestovat poprvé do nejhlubší džungle, kde nebudete mít k dispozici příjem ani toaletní potřeby, na které jste zvyklí, nemusí být ten nejlepší plán. Zejména pro začátek byste si měli vybrat destinaci, kde máte jistotu, že nebudete jediným turistou – například Španělsko nebo Itálii, ale také Thajsko. V těchto destinacích se nemusíte obávat, že byste nenašli nikoho, s kým byste si mohli popovídat. Pokud hledáte klid a pohodu, můžete se jednoduše vydat do hotelu daleko od turistických míst.

Na jak dlouho?

Pokud zvažujete, že se poprvé vydáte na vlastní pěst, nemělo by to být na příliš dlouho. 1 až 2 týdny, pokud se chystáte cestovat po Evropě, možná 3 týdny, pokud se chystáte do vzdálených zemí. Jednak proto, že nevíte, co vás na první cestě čeká, a také proto, že se vám dříve či později určitě zasteskne po domově.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Mluvíte anglicky?

Pokud nemluvíte anglicky (což nepředpokládáme) a nemáte po ruce tlumočníka, může se jazyková bariéra stát problémem. A komunikace rukama a nohama může být nepříjemná. Proto byste si měli dopředu naplánovat jazykový kurz nebo vycestovat do zemí, kde si s angličtinou vystačíte.

První den

Cestovat sám do neznáma, do nového prostředí a za spoustou nových dojmů může být první den jistě velmi ohromující. Naplánujte si proto svůj první den s dostatečným předstihem. Ujasněte si, jak, kdy a kam přijedete. Kde se nachází váš hotel? Jak se do hotelu dostanete? Co chcete udělat jako první? To vám zajistí a umožní alespoň trochu zmírnit nejistotu a stres z „nového”.

Získejte přidanou hodnotu

Kdy má člověk takovou příležitost a čas naučit se něco nového? Vždy jste chtěli absolvovat kurz italské kuchyně? Kde jinde se naučit připravovat těstoviny než u pravé italské Nonny? Nebo byste raději absolvovali kurz surfování? Cestování vám nabízí skvělou příležitost konečně dohnat to, na co nemáte čas v každodenním životě nebo při cestování s rodinou či přáteli. Sami si určíte, jak bude vypadat váš rozvrh a co budete dělat.

Kontakt

Na cestách určitě budete chtít být v kontaktu s rodinou a přáteli. V závislosti na svém operátorovi se proto před cestou ujistěte, že máte správný mezinárodní balíček pro svůj mobilní telefon, aby vám v zahraničí vše fungovalo.

A co vy? Už jste někdy cestovali sami?

Napsat komentář