Neděle 14.07.2024
Kam na výlet v listopadu? 3 tipy, kterými nepohrdnete
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Kam na výlet v listopadu? 3 tipy, kterými nepohrdnete

Když nastane podzim, svět se promění, tajemná atmosféra se vznáší ve vzduchu a dřív se stmívá. Příroda získá oranžový nádech a mezi stromy se vznáší mlha. Listopad je chmurný, stále však můžete cestovat, protože podzim je magický! Ovšem různá zajímavá místa jsou už uzavřena. Kam se tedy můžete ještě vypravit?

Podivná kostnice

Tajemný listopad vybízí prozkoumávat děsivá místa, jimž dodá strašidelný nádech. A díky tomu jsou tato místa zajímavější. Lákají vás záhady? Tak můžete navštívit tajuplnou kostnici pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné hory, kde je k nalezení podivná výzdoba. Tato kostnice je totiž výhradně vyzdobena lidskými ostatky. Je jich tam celkem 40 000! Jsou to pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

V areálu kostnice archeologové našli tři desítky hromadných hrobů. Hřbitov zahrnuje 13. až 16. století a je skvělou ukázkou pohřbívání, především ve vrcholném středověku. Hřbitovní kaple v Sedlci u Kutné Hory byla postavena na konci 14. století a barokní úpravy provedl Jan Blažej Santini-Aichel. K její obnově došlo v druhé polovině 19. století a tehdy byla také dodělaná bizardní vnitřní dekorace z lidských kosterních ostatků. Jako ohromný lutr zdobený lidskými kostmi anebo erb rodu Schwarzenbergů.

Unikátní zámek Loučeň

Zámky jsou stále otevřené. A tak i v listopadu můžete navštívit třeba zámek Loučeň – ten je mimochodem otevřen po celý rok! 

Zámek Loučeň je barokní romantický zámek, který se nachází v městysu Loučeň v okrese Nymburk. Na tomto zámku to opravdu žije a pořád se něco děje. Je tam navíc celá řada zajímavostí – jako třeba expozice české větve rodiny Thurn-Taxis. Zámeckými komnatami vás provede komorník Jeho Jasnosti, případně samotný kníže nebo kněžna. Obklopuje je anglický park, kde můžete najít 12 labyrintů a bludišť. Tento zámek je skvělým místem pro odpočinek.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Utajená Poštovní štola ve Zlatých horách

Dalším zajímavým tipem pro listopadový výlet je Poštovní štola ve Zlatých horách na Jesenicku. Svůj název získala díky tomu, že se tam podle pověsti prý propadl poštovní kočár. Poštovní štola se nachází asi 6 km od města Zlaté hory, pod příčným vrchem. První zmínka o štole pochází z roku 1513 a největšího rozvoje důlní činnosti bylo dosaženo ve druhé polovině 17. století.

V historické zlatorudné štole na Jesenicku se těžilo už ve středověku. Podzemní labyrint chodeb skrývá zbytky pomůcek po ruční těžbě i doslova fascinující barevné náteky minerálů na zdech, ovšem nejpozoruhodnější je modrá barva na stěnách. Anebo křišťálové jezírko, které vzniklo odkapáváním vody na zem několik desítek let.

Památkově chráněná Poštovní štola patří k nejzachovalejším důlním dílům v okolí Zlatých hor. Na prohlídkové trase, dlouhé asi kilometr, uvidíte ručně vytvořené chodby a komíny. Nejstarší předměty pochází z roku 1609. Také si můžete prohlédnout repliku historického dřevěného čerpadla, které ve středověku chránilo důl před zaplavením a odvádělo pryč přebytečnou vodu. Prohlídka vám zabere přibližně hodinu a půl.

Na podzim můžete navštívit i jiná pozoruhodná místa. Je mnoho možností, kam se právě v listopadu vypravit. Leckde je totiž stále ještě otevřeno. Kam byste se vydali?    

Napsat komentář