Středa 22.05.2024
3+1 nejzajímavější legendy o slovenských místech
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
TRAVEL

3+1 nejzajímavější legendy o slovenských místech

Téměř každé místo, které navštívíte, má za sebou osobitý originální příběh. Legendy založené na lásce, hněvu, válce, příběhu dvou osamělých duší. To vše se může skrývat za místem, které navštívíte. Představíme vám několik zajímavých legend, které se vážou ke známým místům nebo památkám…

Pokud rádi cestujete, a zároveň se rádi seznamujete s historií, může pro vás být tento článek inspirací. Legendy, které provázejí vznik různých krásných míst nebo památek. Společně se podíváme na ty nejzajímavější.

Bezhlavý mnich na Hradní ulici v Nitře

Bezhlavý mnich v Nitře je považován za lidovou pověru a toto strašidlo, jak ho přezdívají, se zjevuje jen zřídka. Což může být pro někoho útěchou. Podle záznamů byl mnich oblečen do františkánského roucha a na nohou měl sandály. Místem, kde se zjevoval, byla Hradní ulice v Nitře.

Můžete si říkat, proč se o něm mluví, když se objevuje jen zřídka. Je však pravda, že pokud ho člověk spatří, nemůže očekávat nic dobrého. Příkladem je i svědectví muže, který údajně mnicha viděl. Po setkání s mnichem měl do domu jeho rodičů během noční bouřky udeřit blesk. Dům lehl popelem.

Legenda o Černé paní na Bojnickém zámku

Drby a pomluvy se většinou nevyplácejí. Svědčí o tom i legenda, která provází pohádkový zámek v Bojnicích. Samozřejmě, zámek nebyl vždycky zámkem. Byl to opevněný hrad, v němž žil šlechtický manželský pár. Muž musel odejít do války a zanechat svou ženu v hradu. Po návratu však příliš radosti nezažil. Doslechl se totiž, že se jeho žena v jeho nepřítomnosti bavila s cizími rytíři.

Ale co by to bylo za legendu bez zvratu. Zvrat v této legendě nastal, když žena porodila dítě. Existovala možnost, že dítě je jejího manžela, ale jak už to tak bývá, po panství se rozšířily zvěsti, že jde o „levobočka“, jak se tehdy říkalo nemanželskému dítěti. Manželka mu byla před tím vším oddaná, ale pomluvy měly takovou sílu, že jim uvěřil i sám pán. 

Fotografie: Pixabay (pixabay.com)

Manželka měla svou vinu či nevinu vložit do rukou Božích. Měla s dítětem skočit z Huňadyho věže. Pointou bylo, že pokud ji Bůh zachrání, je nevinná. Pokud spadne, je pomluva pravdivá. Mladá žena byla oblečena v černém a s dítětem skutečně skočila z věže. Avšak nespadla. Místo toho všichni, kdo šířili pomluvy o její nevěře, spadli do příkopu. Muže trápily výčitky svědomí, že své ženě nevěřil, odešel do kláštera a už o něm nikdo nikdy neslyšel. Říká se však, že v okolí hradu je dodnes slyšet nářek a sténání těch, kteří tragédii způsobili. Černá paní se zjevuje na hradě, kde oplakává svého manžela.

To ovšem není jediná pověst týkající se Bojnického zámku. V Orientálním salonu se nachází zrcadlo, do kterého když se podíváte a usmějete se, probudíte se krásnější. Problém je však v tom, že do jiného zrcadla se pak už podívat nemůžete.

Zmizelá vesnice Sellendorf

Znáte legendu o zmizelé vesnici Sellendorf? Pokud ne, něco si o ní povíme. Vesnice se údajně nacházela na území dnešní Bratislavy, konkrétně v části Patronka. Měla tam stát už ve 13. století. Podle legendy patřila k bohatým vesnicím, kde žili zlí a chamtiví lidé. V obci se údajně mělo nacházet devět mlýnů, díky nimž měli nejlepší mouku. Možná proto byli tak bohatí, kdo ví. 

Právě chamtivost obyvatel této vesnice způsobila také její zánik. Příběh vypráví o starém muži s trakařem obilí, který do vesnice přijel s úmyslem obilí semlít. Obyvatelé jeho žádosti vyhověli, obilí semleli, ale staříkovi ukradli všechnu mouku a vyhnali ho pryč. A jak bylo zvykem, stařec vesnici proklel, což způsobilo, že se Sellendorf propadl pod zem. Verzí je samozřejmě více. Jiná říká, že vesnici proklel kněz. Která z nich je pravdivá, zjistíme už velmi těžko.

Legenda o Dómu svaté Alžběty v Košicích

Dokázali byste si představit, že existuje jeden kámen, který dokáže zbořit celý chrám? Rozhodně to raději nechoďte zkusit. Říká se, že Dóm svaté Alžběty v Košicích měl vybudovat italský architekt s požadavkem, aby do stavby zakomponoval jeden kámen, který by po odstranění mohl zbořit celý dóm. Šílené, že?

Architekt si však byl nebezpečí tohoto návrhu vědom, a tak základní kámen udělal dutý a ukryl do něj plán, kde vyznačil bod, který může zničit krásný chrám, jenž je chloubou Košic. Zda tomu tak skutečně bylo, se snad nikdy nedozvíme. 

Legendy provázejí památky nebo místa od nepaměti, proto před návštěvou místa zkuste zjistit, co se na místě stalo. Někdy budete překvapeni, co stojí za vznikem něčeho krásného. Historie může někdy překvapit, zaujmout nebo dodat místu kouzlo. Jaké legendy znáte vy?


Zdroje:

https://nitraden.sk/bezhlavy-mnich-sa-tulal-hornym-mestom-nitry-ludova-povera-hovori-aj-o-tomto/
https://cestovanie.pravda.sk/cestovny-ruch/clanok/479364-legenda-o-bojnickom-zamku-bozi-sud-nad-ciernou-panou-a-chamtivost-kastelana/
https://emefka.sk/5-mrazivych-slovenskych-legiend-z-ktorych-by-boli-vyborne-horory-2-cast/
https://www.sorger.sk/blog/najznamejsie-slovenske-legendy#blog-dom-svatej-alzbety-aampnbspspecialny-kamen

Napsat komentář