Neděle 14 duben, 2024
Kam se vydat po stopách svatojánské tradice? 3 tipy na výlety po Česku
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Kam se vydat po stopách svatojánské tradice? 3 tipy na výlety po Česku

Blíží se magická Svatojánská noc, která nastane 23. června. Navazuje na oslavy letního slunovratu a je při ní důležitý oheň, voda a zeleň. Zapalují se ohně a sbírá se devět bylin, oblíbená je zejména mateřídouška, protože právě v tento čas mají léčivé květiny největší sílu. Chcete poznat kouzlo svatojánské noci, ochutnat léčivou vodu nebo spatřit nádherný rozhled? Máme pro vás skvělé tipy, kam se vypravit na zajímavý výlet!

Skanzen v Kouřimi

Chcete okusit tajemství svatojánské noci anebo se dozvědět, proč se pálil svatojánský oheň? Pak prožijte svatojánskou noc ve skanzenu. Svatojánská noc proběhne jako národopisný pořad 23. června 2023 od 19 do 24 hodin. 

Zjistíte vše o čarovném kvítí, upletete si věnec z magických bylin, a ještě vystoupí folklorní soubor Barunka z České skalice. Nebo můžete zajít do Muzea lidových staveb v Kouřimi, kde si prohlédnete tematické instalace, které budou k vidění od 23. června do 3. července 2023.

Svatý Jan pod Skalou 

Poutní kostel Narození svatého Jana Křtitele se nachází asi 20 km od Prahy. Najdete v něm hrob chorvatského poutníka Ivana, jemuž se v 10. století pod svatojánskou skálou zjevil svatý Jan Křtitel.

Celá obec se nalézá v srdci národní přírodní rezervace Karlštejn. Pořádají se přes ni hromadné turistické pochody, běžecké i cyklistické závody či poznávací výlety. Pokud se vydáte na toto úchvatné místo, můžete například ochutnat léčivou vodu – hned vedle kostela totiž vyvěrá Pramen svatého Ivana.

Svatojánské proudy 

Naučná stezka

Stezka vede romantickým hlubokým skalním údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, dnes zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Splavnění Svatojánských proudů připomíná barokní Ferdinandův sloup, za nímž byla roku 1772 postavena socha svatého Jana Nepomuckého, od které pochází název proudů, ovšem obě památky byly přemístěny pod hráz poblíž budovy elektrárny, kde stojí dodnes. 

Okolo řeky vznikla první trampská osada Ztracená naděje a nad řekou byla roku 1889 vybudována první turistická cesta u nás, kterou si můžete projít. Stezka dlouhá 10 km vede až do Nových Třebenic, kde můžete nasednout na výletní parník či využít autobus. 

Cestu nově doprovází 15 zastavení, které se věnují okolní přírodě a také jedné z prvních trampských osad. Naučné cedule navíc obsahují QR kódy, díky čemuž si můžete poslechnout trampské písně. 

Vyhlídka Máj

Anebo se přesvědčte o kráse Svatojánských proudů třeba na vyhlídce Máj u Teletína, což je jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu. Hluboký skalní kaňon se stačí do tvaru podkovy a vytváří fascinující přírodní scenérii.

Na které z těchto míst byste vyrazili vy?

Napsat komentář