Pátek 1 březen, 2024
Únor je nejideálnějším měsícem pro výlet (nejen) po stopách Romea a Julie aneb Poznejte Veronu a Bolognu
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
TRAVEL

Únor je nejideálnějším měsícem pro výlet (nejen) po stopách Romea a Julie aneb Poznejte Veronu a Bolognu

Jeden z nejznámějších milostných příběhů zasadil Shakespeare do nádherné Verony. Dodnes je toto město symbolem lásky a lidé, kteří do něj přijíždějí, chtějí spatřit slavný Juliin balkon. Dalším kouzelným italským městem je Bologna. Jelikož je únor měsíc lásky, není ten pravý čas i na romantické výlety?

Známá Verona

Verona je město v severní Itálii, druhé největší hned po Benátkách. Historická část je obtékána řekou Adige a pro své krásné památky je dost vyhledávaná turisty. Právě do ní zasadil anglický dramatik William Shakespeare své slavné tragické dílo Romeo a Julie. 

Verona byla osídlena už v pravěku. Císař Augustus tam nechal postavit velkolepý amfiteátr a další císařové město obehnali hradbami. Od roku 1404 patřilo město Benátkám, roku 1797 jej dobyl Napoleon I., ovšem nakonec opět skončilo v italském náručí a v roce 2000 byla Verona zapsána na seznam UNESCO.

Nejznámějším místem ve Veroně je Casa di Giulietta, které je spojeno s proslulou milostnou balkonovou scénou a na protější zdi mohou zamilovaní toužící po lásce Julii zanechat dopis. Tam rovněž najdete Juliinu sochu a prohlédnout si můžete také interiér domu, v němž podle Shakespearova dramatu Julie bydlela, a dvůr. Na náměstí Piazza dei Signori spatříte památník Dante Alighieriho, autora slavné Božské komedie. Ve městě mimo jiné najdete úchvatné starobylé renesanční paláce, věžičky a kostelíky. V centru se nachází rozlehlý Zelený trh a kamenný pavilon Capitello z 16. století.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Úchvatná Bologna

Bologna, Boloňa či Boloň je hlavním městem regionu Emilia-Romagna a provincie Bologna v Itálii. Proslavila se svými věžemi, historickým centrem s pozoruhodně středověkým rozvržením ulic a zásluhou převahy budov v odstínech červené i oranžové se někdy také nazývá „Červená Bologna”. Starobylé univerzitní město je v současné době cílem mnoha studentů, kteří mu dodávají kulturní bohatství.

Bologna byla jedním z hlavních center obchodu díky síti kanálů, které umožňovaly přepravu velkého množství zboží a ve středověku se stala centrem vědění. Ve městě je mnoho gotických, renesančních i barokních paláců a řada honosných sloupových náhrobků.

Ve středu města se nalézá hlavní náměstí Piazza Magiore s palácem Palazzo di Re Enzo, množství malých kaváren, barů a kašen se sochami. V Bologni také najdete jeden z největších křesťanských chrámů, Basiliku di San Petronio, anebo fontánu, v jejímž středu stojí bronzová socha antického boha Neptuna, která nese název Fontana del Nettuno.

Místní bohatá kuchyně se vyznačuje jídly z vepřového masa, a především prosciuttem a těstovinami. Známé boloňské špagety nemají ve skutečnosti s Bolognou nic společného, jsou totiž výmyslem světové komerční kuchyně.

Vydali byste se raději do Verony, nebo Bologni?


Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Verona

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bologna

https://ceskykompas.cz/verona-a-bologna-po-stopach-romea-a-julie/

Napsat komentář