Středa 22.05.2024
Blahodárný olivový olej: 4 beauty tipy, které oceníte
Fotografie: Pexels (pexels.com)
BEAUTY

Blahodárný olivový olej: 4 beauty tipy, které oceníte

Zázračné olejíčky – slyšeli jsme o nich mnoho. Konopný, mandlový, arganový, jojobový, ricinový, makadamiový… Nechcete mít doma 10 druhů léčivých olejíčků za tisíce korun? Zkuste si sami vyrobit levandulový olej nebo sáhněte po klasice, která je běžně dostupná téměř v každé domácnosti – olivový olej. K čemu ho použít? Je rozhodně vhodný nejen do salátů…

Jaký olej vybrat?

Kvalitní olivový olej by měl mít zelenkavou barvu a při ochutnání by vás jeho hořkost měla pálit v hrdle. Na etiketě by mělo stát „extra panenský.“ Co tento přívlastek vlastně znamená?  Olej musí být lisovaný za studena při teplotě do 25°C. Olivy by měly být zpracovány do 3 dnů od sběru ze stromů. Musí být vyroben z prvního lisu oliv. V supermarketech často narazíte na tzv. olej z pokrutin, který se vyrábí za vyšších teplot v podstatě z odpadu – z již jednou vylisovaných oliv.

Vyzkoušejte naše 4 účinné beauty tipy

Vlasová maska

Nemusíte míchat žádné důmyslné domácí masky. Olivový olej stačí aplikovat na zničené konečky, případně do celých délek vlasů. Můžete si s ním promasírovat i suchou pokožku hlavy. Nechte ho ve vlasech působit alespoň 30 minut před umytím. Pokud se sprchujete ráno, klidně olej aplikujte do vlasů na noc. Nemusíte si vlasy balit do igelitu, stačí si na polštář rozprostřít ručník. Nebojte se, že budou vaše vlasy mastné a zplihlé. Pokud si olej z hlavy důkladně vymyjete šampónem, budou vaše vlasy vypadat nadýchaně a zdravě.

Tělové mléko

Olivový olej prospěje také vaší pokožce. Po sprše si s ním namažte celé tělo. Za chvilku se vsákne a nezanechá mastné skvrny na oblečení. Je ideální nejen pro suchou pokožku. Olivový olej je svým složením vhodný i pro ekzematickou pleť nebo pro citlivou pokožku miminek. Pokud vám zrovna nevoní, smíchejte pár kapek oleje s vaším oblíbeným tělovým mlékem. Do olivového oleje můžete také přidat pár kapiček vašeho oblíbeného esenciálního olejíčku.

Tip na léto: Olivový olej uleví vaší pleti od slunečních popálenin.

Pleťový krém

Olivový olej je vitamínová bomba. Mimo jiné obsahuje vitamín E, který podporuje elasticitu pokožky a zamezuje vzniku vrásek. Navíc je antibakteriální a hojivý a dá se tak použít i pro smíšenou a problematickou pokožku. Je vhodný také pro citlivou pleť. Stačí nanést lehkou vrstvičku a do pokožky ji vmasírovat. Nepoužívejte ho pouze, pokud je vaše pleť vyloženě mastná.

Vnitřní užívání

Olej je velmi zdravý v jídle, můžete ho však požít samostatně. Nejideálnější je dát si po ránu na lačno pár kapek na lžičce. Je to všelék, který kromě podpory zažívání blahodárně působí také na oběhovou soustavu a srdce, reguluje tlak, cholesterol a cukr v krvi. Vyživuje mozek a je vědecky dokázáno, že eliminuje vznik Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby. Mimo jiné posílí váš zrak. Aby byly jeho zdravotní účinky viditelné, je vhodné ho užívat pravidelně a dlouhodobě.

Olivový olej můžete použít téměř na všechno – od vaření, přes kosmetiku až po podporu zdraví a imunity. Nejlepší je dovézt si kvalitní olej z dovolené ve Španělsku, Řecku nebo Itálii. Vyjde vás tam na pár euro. Také u nás se dá zakoupit dobrý olej, nicméně za něj zaplatíte více. Máte zkušenosti s užíváním zázračných olejíčků? Který olej se vám osvědčil?

Napsat komentář