Čtvrtek 21.11.2024
Keratosis pilaris neboli kuřecí kůže postihuje muže i ženy, dá se však řešit
Foto: Pexels
BEAUTY

Keratosis pilaris neboli kuřecí kůže postihuje muže i ženy, dá se však řešit

Keratosis pilaris neboli kuřecí či jahodová kůže je velmi častý jev, se kterým se potýká spousta lidí. To ale neznamená, že s ní nelze zatočit. Zajímá vás, co pomáhá?

Co přesně je keratosis pilaris?

Ke keratosis pilaris dochází, když se ve vlasových folikulech nahromadí nadbytek keratinu, což je bílkovina v kůži, a výsledkem jsou hrbolky a šupinatá struktura. Obvykle se objevuje na hřbetech paží, ale může zasáhnout i stehna a tváře. Odumřelé kožní buňky se také mohou hromadit ve folikulech, což dále přispívá k hrbolatému vzhledu. Proč právě na těchto místech, a ne na jiných? Mnoho specifik týkajících se keratosis je i dnes záhadou. Co přesně způsobuje nadprodukci a hromadění keratinu, zůstává stále nezodpovězeno, stejně jako to, proč se projevuje právě v těchto oblastech.

Keratosis pilaris je dědičným onemocněním

Keratosis je autozomálně dominantní onemocnění, což znamená, že se dědí z rodičů na děti. Muže i ženy zasahuje stejně, ale roli hraje věk. Keratosis se obvykle objevuje během dospívání a s přibývajícím věkem často mizí. Vědci mají podezření, že to souvisí s tím, že se s věkem zpomaluje tvorba keratinu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: VYVARUJTE SE NEJČASTĚJŠÍCH CHYB V PÉČI O PLEŤ A PŘEDEJDĚTE TAK JEJÍMU PŘEDČASNÉMU STÁRNUTÍ

Foto: Pexels

Vzhled keratosis pilaris se může lišit

Toto onemocnění se může projevovat jako hrbolky nebo šupinky bez ohledu na odstín vaší pleti, ale u každého nevypadá stejně. U lidí se světlejší pletí mohou mít hrbolky buď tělovou barvu, nebo vypadat červeně či růžově kvůli zánětu v okolí vlasového folikulu. U tmavší pleti se zarudnutí nemusí projevit a skvrny mohou místo toho vypadat jako nahnědlá nebo načernalá hyperpigmentace.

Jak s keratosis pilaris zatočit

Exfoliační krémy

Peeling a hydratace jsou v potlačení keratosis pilaris velmi účinné. Vyzkoušet můžete exfoliační pleťovou vodu. Jako hybridní přípravek obsahuje chemické exfolianty, které rozpouští vazby mezi odumřelými kožními buňkami ve vlasových folikulech. A protože suchá pokožka zhoršuje kuřecí kůže, je velmi důležitá také hydratační část.

Kyselina salicylová

Další solidní možností, jak bojovat s keratosis je kyselina salicylová. Používání krému nebo pleťového mléka s kyselinou salicylovou, spíše než čisticího přípravku nebo séra, je účinný způsob, jak kuřecí kůži čelit.

Retinoidy

Retinoidy normalizují keratinizaci v kůži a zajišťují, že nedochází k nadměrné produkci bílkovin, které se mohou hromadit a vést k hrbolům, což je důvod, proč mohou být tak prospěšné pro léčbu keratosis pilaris. A jejich další jedinečná výhoda? Mají také protizánětlivý účinek, takže mohou pomoci v boji proti zánětem vyvolanému zarudnutí nebo tmavší pigmentaci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: OBJEVTE TRENDY KOSMETICKÉ SLOŽKY, ZA KTERÉ VÁM VAŠE PLEŤ PODĚKUJE

Tipy pro prevenci vzplanutí

Hydratujte pokožku

Keratosis pilaris se často zhoršuje, když je kůže suchá. Používání hydratačního krému může suché pokožce zabránit.

Přehodnoťte odstraňování chloupků

Oholení nebo depilace pokožky s keratosis může způsobit více hrbolků. Laserová epilace může odstranit chloupky, aniž by vaši pokožku poškodila.

Krátké sprchování a koupele

Abyste zabránili vysušování pokožky, dopřejte si krátkou koupel nebo sprchu a používejte spíše teplou než horkou vodu. Koupání omezte na jedenkrát denně. Během koupele používejte jemné čistící prostředky.


Zdroj: SELF, Harvard Health, National Library of Medicine, American Academy of Dermatology

Napsat komentář