Neděle 14 duben, 2024
Káťa & Káťa: 5+1 tipů na filmy ze školního prostředí
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
FUN

Káťa & Káťa: 5+1 tipů na filmy ze školního prostředí

Září znamená pro studenty i učitele návrat zpět do školy. Pokud se vás již povinná školní docházka netýká, střední školu máte úspěšně za sebou a navazující vysokoškolská studia taktéž, možná toužíte po tom, nostalgicky zavzpomínat na svá školní léta. Proto si redaktorky Káťa a Káťa připravily hned 6 tipů na filmy ze školního prostředí.

Káťa & Káťa aneb kdo jsou autorky

Redaktorky, které spojuje stejné křestní jméno, a proto se rozhodly vydávat společné články. Kromě jména toho ale příliš společného nemají. Jedna Káťa se vyžívá ve sledování hororů, zatímco ta druhá je sleduje s rukama před očima a dává přednost romantickým komediím. Jaké filmy ze školního prostředí si pro vás toto duo připravilo?

Porky

Porky jsou podceňovanou komedií, jejíž děj se odehrává na střední škole. Je to takový předchůdce pozdějšího filmu Prci, Prci, Prcičky. Tahle komedie má všechno – ulítlé fórky i děj a co slovo, to perla. A o čem, že to celé je?

Banda kluků ze střední školy Angel Beach se vydává do sousedního okresu, kde se nachází vyhlášený nevěstinec. Jak jinak to ale může dopadnout než obrovským fiaskem a rozbitým autem, které má na svědomí sám majitel vykřičeného domu Porky. A kluci se mu proto rozhodnou pomstít. Za tu dobu se však na škole stane ještě řada vtipných událostí.

Mimochodem, pokud milujete Sex ve městě, Kim Catrall alias Samantha si v tomto filmu zahrála jednu ze svých prvních rolí, a to dívku jménem Lassie. A proč Lassie? No, to si raději ověřte sami.

Protivný sprostý holky

3. říjen je ideálním dnem pro sledování filmu Protivný sprostý holky. Ti z vás, kteří film znají, vědí. Vy ostatní se na něj podívejte. Film byl natočen v roce 2004 a hlavní role v něm ztvárnily Lindsay Lohan, Rachel McAdams, Amanda Seyfried a Lacey Chabert.

Snímek je ukázkou toho, jak to chodí na střední škole a v holčičím světě. Caddy vyrůstala se svými rodiči v africké buši a zná pouze domácí výuku. Proto ji čeká obrovský šok, když v 15 letech vkročí do typické americké střední školy. Naštěstí Caddy dobře ví, jak to chodí v přírodě a že vždy přežije ten nejsilnější.

Snímek Protivný sprostý holky je nadupaný hláškami a scénkami, ze kterých se staly oblíbené memes. Poučení z filmu jsou jasná – ve středu se nosí růžová, stejné tričko nesmíte nosit dva dny po sobě a culík je možné si vyčesat jen jednou týdně. Ale to nejdůležitější je, že se nikdy nechcete připlést do války mezi středoškolačkami.

Škola základ života

Když už jsme u školního prostředí, jak jen bychom mohli opomenout film Škola základ života? Jeden z nejlepších snímků české filmografie, který je velice populární i dnes. Je tu vlastně někdo, kdo tenhle klenot nezná? I zde je děj jednoduchý.

Jednoho dne se v rukou ředitele objeví školní plátek, který zesměšňuje pedagogy. Od přísné starší profesorky, kterou studenti přezdívají „splašená sardel” či „suchá lípa” až po profesory, rovněž známé jako „kraby či korýše”, kteří „nosí tvrdou náprsenku”. To ředitele školy samozřejmě namíchne a rozhodne se studenty potrestat tím, že budou mít utrum s fotbalem. A později i s olympijskou soutěží. Kdo ale za školními novinami stojí? 

Deset důvodů, proč tě nenávidím

Filmovou klasikou ze školního prostředí je snímek Deset důvodů, proč tě nenávidím. Na ČSFD si film drží skóre nad 70 %, což na romantickou komedii z 90 % let není vůbec špatné.

V hlavních rolích se objevilo duo Heath Ledger a Julia Stiles a jednu z vedlejších rolí ztvárnil Joseph Gordon-Levitt. Zápletka filmu není nijak složitá a těšit se můžete na řadu vtipných scén, romantických momentů i na tradiční středoškolskou párty. Pokud milujete Heathe Ledgera, užijete si celý film od začátku do konce.

Taková normální holka

Romcom, na který se rádi podívají i ti, kteří nejsou jejich fanoušky, je Taková normální holka.

Jak už název vypovídá, hlavní postavou je Laney, která je pro někoho neatraktivní a uzavřená a která miluje malování a svůj ateliér. Pochopitelně nesmí chybět ani populární student – Zack. Ten je ale momentálně single, neboť se s ním rozešla Taylor. A kvůli komu? Kvůli herci Brocku Hudsonovi, který je vycházející hvězdou úspěšného sitcomu. To Zacka naštve, poníží a on prohlásí, že by královnu plesu dokázal udělat z kohokoliv. Této poznámky se chytí jeho kamarád a na světě je sázka. Jako „pokusný králík” je samozřejmě vybrána nic netušící Layney. Jak to jen celé může dopadnout?

High School Musical

V seznamu tipů na filmy ze školního prostředí nesmí chybět ani kultovní High School Musical. Přestože jeho hodnocení není příliš vysoké, pro mnohé je zkrátka připomínkou dospívání. A navíc se dočkal i dvou pokračování.

Tento snímek si užije každý, kdo má rád filmy z prostředí střední školy, ve kterých se hodně zpívá i tančí. V hlavních rolích se objevil Zack Efron společně s Vanessou Hudgens a není tajemstvím, že spolu během natáčení také chodili.

Připravte si popcorn, usaďte se na gauč a pusťte si některý z filmů, které vás okamžitě přenesou zpátky do školního prostředí. Který to bude?

Napsat komentář