Neděle 14 duben, 2024
Cigaretové kalhoty si zamilovala i samotná Marilyn Monroe: Kde se ale vzaly?
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
FASHION

Cigaretové kalhoty si zamilovala i samotná Marilyn Monroe: Kde se ale vzaly?

Spousta z nás dnes vnímá cigaretové kalhoty jako nedílnou součást našich šatníků – oblíbila si je i naše redakce. Seženete je v různých materiálech, barvách a lichotí každé postavě. Znáte ale jejich historii?

Co jsou cigaretové kalhoty?

Cigaretové kalhoty byly pojmenovány podle svého úzkého tvaru, který připomíná cigaretu. Mají vypasovaný kotník a samy nohavice jsou mírně zúžené. Dříve byly považovány za neformální součást tehdejšího šatníku a nosily se s halenkami nebo svetry, které byly často v pase zkrácené, aby vynikly odpovídající manžety na kalhotách.

Historie cigaretových kalhot

Historii věnujme samostatné odstavce. Cigaretové kalhoty se staly populárními v 50. letech 20. století v pánské i dámské módě. Zatímco muži je nosili nejčastěji v černé barvě, ženy je v džínovině nebo zkrácené jako kalhoty „capri“. Tyto kalhoty si v 50. letech oblíbily zejména takové hvězdy jako Marilyn Monroe, Elvis Presley a Sandra Dee. Když 50. léta ustoupila kontrakultuře 60. let, kalhoty s rozšířeným střihem, střihem do bot nebo zvonovým spodkem zastínily oblibu rovných kalhot.

Zatímco zvonáče se staly základem módy 70. let, mnozí z těch, kteří byli součástí undergroundové punkové scény, začali opět nosit cigaretové kalhoty. V 80. letech byly v módě legíny, spandex a skinny jeans, které si oblíbily zejména heavymetalové kapely.

V posledních letech došlo k oživení tohoto stylu mezi ženami, které chtějí vypadat sofistikovaněji a ženštěji. Dříve byly možná cigaretové kalhoty považovány za neformální, dnes se ale běžně nosí se sakem pro profesionálnější vzhled.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Jsou cigaretové kalhoty formální?

Kalhoty se považují za společenský oděv, pokud se vpředu zapínají a mají poklopec. Cigaretové kalhoty nemají ani jednu z těchto vlastností, což znamená, že je můžete nosit do práce, aniž byste porušili nějaká pravidla.

Přesto nebudou šálkem čaje pro každého, ale pokud se vám líbí jejich tvar, nic vám nebrání nosit je. Pokud se budete držet černých nebo tmavě modrých odstínů a obléknete je k podpatkům a pěknému topu, budou vypadat skvěle i s košilí.

Samozřejmě je dnes móda, dá se říci, svobodná a je na každém, jak se bude oblékat. Je ale fajn dodržovat alespoň nějaká základní pravidla. Co vy a cigaretové kalhoty? Nalezli jste kouzlo v tomto nadčasovém stylu, nebo preferujete odlišné střihy?

Napsat komentář