Jestliže brat summer bylo o návratu indie sleaze, demure fall je o návratu twee. Lakované kožené Mary Janes, filmové maratony Wese Andersona, retro-šik šaty áčkového střihu a vzorované punčocháče – to vše právě teď frčí. A nelze opomenout ani puntíky, které jsou hlavní hvězdou sezony.
Kde se vzaly puntíky?
Původ puntíků sahá až do středověku, kdy měly v Evropě mnohem zlověstnější význam. Tehdy byly puntíky a všechny jim podobné vzory spojovány s nemocemi a špatným zdravotním stavem, pravděpodobně kvůli vizuální podobnosti s vředy způsobenými morem a neštovicemi. Obě tyto nemoci byly ve středověku velmi smrtelné a rozšířené, takže cokoli, co je připomínalo, zejména v době, kdy věda nebyla tak vyspělá a lidé byli velmi pověrčiví, bylo považováno za špatné znamení.
Návrat puntíků v 19. století
Označení polka dots se objevilo až kolem 40. let 19. století a předpokládá se, že je odvozeno od tance s názvem polka, který byl v té době také zpopularizován. Jako polka se tehdy označovalo mnoho módních předmětů, například oděvů a doplňků. Označení pro puntíky je však jediné, které přetrvalo.
Před průmyslovou revolucí byly puntíky na látkách k vidění jen zřídka, a to kvůli tomu, jak bylo obtížné vytvořit kontrastní potisk ručně. V polovině 19. století pak začali výrobci využívat pokročilejší technologie nových strojů k vytváření detailních a vícebarevných barvených vzorů, a tak mohly puntíky vzkvétat.
V 50. letech minulého století byly puntíky běžnou součástí běžného dámského oblečení a zapsaly se do historie jako vzor desetiletí. Díky popkultuře, která popularitu puntíků tehdy udržovala i prostřednictvím filmů a fotografií, se tento vzor stal ikonickým.
Puntíky dnes
Puntíky jsou přirozeným pokračováním mašlí, které v posledních dvou letech dominují doslova všemu, co se týká krásy a módy. Zatímco stuhy jsou symbolem koketních dívek, puntíky jsou jejich rafinovanější a decentnější starší sestrou. Tento vzor je také dokonalou rovnováhou mezi dospělostí a roztomilostí. Je hravý a nepředvídatelný, ale zároveň dostatečně jednoduchý, aby se dal považovat za neutrální.
K vidění i u známých značek
Po módě inspirované 60. lety v roce 2010, kdy bylo k vidění, jak je možné kombinovat oversized brýle s puntíkovanými peplum topy a minisukněmi, jsme z kýčovitého půvabu tohoto potisku brzy vyrostli. Pomalu ale jistě se však nostalgie této éry vrací, i když v modernější podobě.
Puntíky jsou aktuálně k vidění u Miu Miu na jejich sukních, a na lednové přehlídce haute couture Maison Margiela, která prolomila internet, se puntíky prolínaly s holografickými látkami. Letos na podzim jsou puntíky všudypřítomné a zdobí vše od šatů Aritzia s výstřihem přes hedvábné košile YSL až po síťované soupravy Miaou.
Jak oblékat puntíky?
Co dělat a co nedělat, když nosíte puntíky
Plus
- Vyvažujte velikost puntíků.
- Nezapomeňte, kam máte namířeno, a vyberte si jeden oděv, který vynikne.
- Experimentujte a hrajte si s potisky, plédy nebo pruhy v kombinaci s puntíky.
- V případě pochybností obujte černou obuv.
- Volte jednoduché doplňky, které z outfitu vyzdvihnou to nejlepší.
Mínus
- Příliš mnoho puntíkovaných kousků
- Křiklavé barvy puntíků
- Komické siluety
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: VÍNOVÁ NA SCÉNU: NENECHTE SI UJÍT NEJVĚTŠÍ BAREVNÝ TREND PODZIMNÍ SEZÓNY
A co barvy?
V roce 2024 jsou pro kombinaci s puntíky oblíbenější některé barvy. Do kterých investovat?
Klasická černá a bílá
Puntíky jsou nejčastěji zobrazeny v barvách, které se vyznačují kontrastem. Černé a bílé puntíky jsou nadčasové a všestranné, vždy v kurzu a snadno se kombinují s dalším oblečením.
Zářivě červená
Červená barva je skvělým řešením pro všechny, protože takové puntíky jsou odvážné a přitahují pozornost.
Pastelové barvy
Letos frčí puntíky i v pastelových barvách. Právě jemné tóny jsou to, co je odlišuje od klasicky, na kterou jsme zvyklí.
Neonové barvy
Dnes už víme, že puntíky jsou jedním z nejkrásnějších vzorů na světě. Neonové puntíky jsou proto ideální pro dodání živého vzhledu jakémukoli oblečení.
Zdroj: Byrdie, The National, StyleCraze, Medium
$content$