Ve světě přesyceném rychlou módou, neustále se měnícími trendy a tlakem se snadno stane, že váš šatník praská ve švech. Když však přijde čas na úklid, může být už jen pomyšlení na to, jak se s tou hromadou oblečení vypořádat, úzkostné. Nebojte, úklid šatníku nemusí být děsivý. Se správným nastavením a strategií to zvládnete levou zadní.
Třídění šatníku přináší výhody
Proč se vlastně pouštět do třídění? Není to zbytečné? Není. Přeplněný prostor totiž může přispívat ke zvýšené míře stresu a úzkosti, a to i pokud jde o šatník. Naopak efektivní uspořádání přináší nejen více přehledu, ale i větší klid.
Začněte přípravou
Stanovte si cíl
Začněte tím, že si představíte, co chcete, aby váš šatník obsahoval a jak by měl vypadat. Chcete více prostoru pro vyjádření svého osobního stylu, nebo spíše minimalistický šatník? Své cíle si sepište. To vám poslouží jako motivace při obtížných rozhodnutích v procesu vyřazování věcí.
Vytvořte si příjemné prostředí
Pusťte si oblíbenou hudbu, připravte si teplý nápoj a udělejte si pohodlí. Cílem je proměnit to, co se může zdát jako povinnost, v zábavnější zážitek.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: CO JE TO „KAPSLOVÝ ŠATNÍK“ A JAK NA NĚJ?
Pusťte se do procesu
Vytáhněte všechno ven
Rozložte si oblečení tak, abyste pořádně viděli, co všechno máte a kolik toho máte.
Rozdělte věci do kategorií
Místo toho, abyste řešili všechno oblečení najednou, rozdělte si ho do kategorií: topy, kalhoty, šaty, boty a doplňky. Tento systém vám umožní lépe prozkoumat každou položku.
Použijte metodu „joy chech”
Metoda „joy check”, inspirovaná Marií Kondo, vás má povzbudit k tomu, abyste každou věc fyzicky uchopili a zeptali se sami sebe: „Dělá mi tento kousek radost?” Pokud ano, zvažte jeho ponechání. Pokud ne, je čas ho nechat jít.
Proveďte test „co když”
Častou obavou spojenou s úklidem je „co když” scénář. Vyřešte ji tím, že se sami sebe zeptáte na několik otázek:
- „Nosil/a jsem to poslední rok?“
- „Koupil/a bych si to znovu?“
- „Odpovídá to mému současnému životnímu stylu?“
Tato technika pomáhá obzvláště při třídění sentimentálních kousků, které nemusí mít vždy místo ve vašem novém šatníku.
Vytvořte krabici „možná”
Pokud nad některými kousky stále váháte, zařaďte je do krabice s nápisem „možná“. Zavřete ji, opatřete datem a umístěte mimo dohled. Pokud ani po šesti měsících nesáhnete po žádném z kousků v této krabici, je čas je bez výčitek nechat jít.
Jak se staví funkční šatník
Až dokončíte třídění a vše zbylé uschováte do skříně, zamyslete se například nad vytvořením kapsulového šatníku. Ten je složen z univerzálních kousků, které lze vzájemně kombinovat, což usnadňuje každodenní rozhodování o outfitech. Kapsulový šatník navíc pomáhá minimalizovat nepořádek.
Změňte své smýšlení o módě
Na závěr celého procesu změňte svůj přístup k módě a její vnímání. Zeptejte se sami sebe, jaké oblečení odráží vaši osobnost, hodnoty a životní styl. Sladíte-li svůj šatník se svou identitou, zbavíte se nutkání nakupovat pouze podle trendů a snížíte nepořádek. Nezapomeňte, že nejde jen o to zbavit se oblečení, ale také o vytvoření prostoru pro to, co s vámi skutečně rezonuje.
Zdroj: Neuroscience News
$content$