Neděle 14.07.2024
10 filmů, které vám vás naladí na tu správnou letní vlnu: Aftersun i klasika s Patrickem Swayzem
Fotografie: Kristin Callahan / Everett Collection via Depositphotos
FUN

10 filmů, které vám vás naladí na tu správnou letní vlnu: Aftersun i klasika s Patrickem Swayzem

Projížďka na Vespě po Římě, koupání v bazénu na jihu Francie, procházka po Vídni v letních šatech nebo vášnivý letní románek v Barceloně – v létě je toho hodně, co můžete zažít. Které filmy vás vezmou za dobrodružstvím okamžitě?

Bazén (1969)

Špičkoví herci, vášeň, intriky a prázdninová vila na Azurovém pobřeží – neexistuje lepší prostředí pro letní film. Romy Schneider v průsvitných blůzkách a Jane Birkin v ginghamových kompletech se navíc postarají o módní vrchol tohoto snímku, který se v originále nazývá La Piscine.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona vypráví o dvou mladých Američankách, které tráví léto v Barceloně. Tam se seznámí s malířem Juanem, který je pozve, aby u něj strávily víkend. Když se k nim připojí jeho žena, nálada se náhle změní. To, co začíná dobrým jídlem a vášní, se vyvine v jednu z nejnapínavějších „domácností ve třech”. Díky špičkovému hereckému obsazení s Penélope Cruz, Scarlett Johannson a Javierem Bardemem v hlavních rolích je drama zaručeno.

Před úsvitem (1995)

Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdybyste podlehli bláznivému nápadu? Přesně to se stane ve filmu Before Sunrise. Americký turista (Ethan Hawke) cestuje v létě po Evropě a potká krásnou Francouzku Céline (Julie Delpy). Ve Vídni spontánně vystoupí z vlaku a stráví spolu 24 hodin, které jim změní život.

Na pokraji slávy (2000)

Částečně autobiografický film Almost Famous Camerona Crowea je ódou na zlatý věk rock’n’rollu. Vypráví dojemný příběh milostného trojúhelníku mezi egocentrickým frontmanem začínající kapely Stillwater, zasněnou fanynkou Penny Lane (Kate Hudson) a dospívající reportérkou časopisu Rolling Stone.

Bazén (2003)

Hlavní hrdinka filmu Swimming Pool Sarah Morton píše krimi romány, je nespokojená se svým životem a potýká se se spisovatelským blokem. Přijme pozvání svého vydavatele a přítele Johna, aby v klidu pracovala na svém novém románu v jeho malebné vile na jihu Francie. Druhý večer se tam nečekaně objeví mladá žena, která se představí jako Johnova dcera Julie. Ta chodí na večírky, má známosti na jednu noc a žije bezstarostným životem, dokud se něco nepokazí…

Dej mi své jméno (2017)

Možná existuje jen málo lidí, kteří neviděli film Call Me By Your Name. Ale na toto idylické a emotivní drama se dá dívat i několikrát. Snímek pojednává o vztahu Eliho (Timothée Chalamet), který tráví léto s rodiči v jejich domě v severní Itálii, a Olivera (Armie Hammer), který se k nim na šest týdnů nastěhuje, aby se mohl soustředit na svou výzkumnou práci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 5 TIPŮ NA SKVĚLE HODNOCENÉ FILMY S LGBT TEMATIKOU: ZKROCENÁ HORA I SNÍMEK S TIMOTHÉE CHALAMETEM V HLAVNÍ ROLI

Aftersun (2022)

Jeden z vizuálně i tematicky nejkrásnějších a nejdojemnějších letních filmů je Aftersun. Jedenáctiletá Sophie (Frankie Corio) a její otec Calum (Paul Mescal) tráví pohodové prázdniny v Turecku. Leží u bazénu, hrají kulečník, chodí na výlety, jí zmrzlinu a své dojmy zaznamenávají Calumovou videokamerou. Postupem času je však stále více patrné, že tato bezstarostná atmosféra není skutečná a nemůže trvat věčně…

Někdo to rád horké (1959)

V komedii Billyho Wildera Some Like It Hot se saxofonista Joe (Tony Curtis) a baskytarista Jerry (Jack Lemmon) v přestrojení ukrývají před gangem v Chicagu 20. let minulého století. Na cestě do Miami se připojí k ženské kapele Sweet Sue and Her Society Syncopators. Marilyn Monroe, která ve skupině hraje na ukulele, je rozhodnuta ulovit na pláži jednoho z floridských milionářů.

Hříšný tanec (1987)

Vzpomínáte si na kultovní větu „Bejby nebude sedět v koutě”? Dirty Dancing je jedno z mistrovských děl kinematografie 80. let. Děj filmu se odehrává během léta v luxusním letovisku v Catskills a hlavní roli v něm hraje Jennifer Grey jako Frances „Baby” Houseman, teenagerka, jejíž rodinná dovolená nabere vzrušující směr, když se seznámí s Patrickem Swayzem, instruktorem tance. Dokážete se ubránit nutkání pohupovat boky, až film skončí?

Jíst, meditovat, milovat (2010)

Liz Gilbert (Julia Roberts) je kolem třiceti let, je vdaná, má dobrou práci, žije v pěkném domě, ale je nešťastná. Po rozvodu se vydává na sebepoznávací cestu do Itálie, Indie a Indonésie. V Římě si vychutnává středomořskou kuchyni a poznává umění rozkoše. V Indii se naučí meditovat a na Bali se otevře nové lásce. Film Eat, Pray, Love je ideální pro nezadané i ty, kteří se chtějí naladit na letní atmosféru.


Zdroj: csfd.cz

Napsat komentář