Neděle 14 duben, 2024
3 zajímavé tipy, kam v zimě vyrazit za kulturou
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

3 zajímavé tipy, kam v zimě vyrazit za kulturou

Nevíte, kam se v zimě vypravit za kulturou? Jakou výstavu nebo expozici byste si neměli nechat ujít? Zima je dlouhá a studená, proto byste si ji měli zpříjemnit něčím poutavým. Je libo 3 úžasné tipy na výstavy v Praze?

Jedinečná výstava Alfonse Muchy

V pražském Obecním domě si mohou milovníci Alfonse Muchy prohlédnout jeho secesní díla. Prožijete nezapomenutelný kulturní zážitek! Tato výstava potrvá do 28.2.2023.

Vstupte do atmosféry zdobné secese. Tato nejslavnější sbírka plakátů i dalších děl Alfonse Muchy byla vystavena v Obecním domě už v roce 2013 a tehdy se stala nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii ČR. Nyní je obohacena o pohledy na nově získané mistrovské kousky.

V čem je tato výstava unikátní?

Název výstavy zní iMucha – slavná sbírka v pohybu, a tak v prostorách expozice navíc najdete velkoplošné digitální projekce díla Alfonse Muchy, díky čemuž jeho výtvory ožily. Budete obklopeni výjevy ze Slovanské epopeje a promlouvat k vám bude dokonce sám Alfons Mucha. Můžete zhlédnout 240 nejpoutavějších artefaktů. A na okamžik se přesunete do minulosti.

Čarovná Botanická zahrada

Pražské Botanická zahrada má své kouzlo i v zimě. Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze téměř 30 ha. V zahradě se nalézá tropický deštný prales ve skleníku Fata Morgana, historická vinice sv. Kláry a také meditační Japonská zahrada.

Ovšem do konce února máte jedinečnou možnost spatřit vzácné druhy rostlin, které si uchovávají své kouzlo i v chladném počasí. A v tomto období je navíc návštěva venkovního pozemku Botanické zahrady zdarma.

Zahrada je ohromná, a proto si můžete vychutnat krásnou procházku na čerstvém vzduchu. Když napadne sníh, to je ta pravá romantika a panujete tam blahodárný klid. I v zimě zahrada oplývá úžasnými barvami, protože i pod sněhem je možné najít některé květy. Můžete například spatřit jasmín nahokvětý v Japonské zahradě. Anebo navštivte pozoruhodnou vinici sv. Kláry, kde najdete drobnou kapličku, která je zasvěcena sv. Kláře, patronce a jmenovkyni stavebníkovy ženy Kláry Bernardiny. Či vinotéku v ornamentální zahradě.

Pokud se budete chtít zahřát, můžete zajít do skleníku Fata Morgána – tam spatříte tajemná zákoutí. Záhadná džungle totiž ani v noci nespí. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní. Skleník je v zimním období oázou plnou života a zeleně. Kromě toho se celým setmělým skleníkem nese kuňkání drobných tropických žabek. Do skleníku je vstup však zpoplatněn.

Legendární artové kino Lucerna

Artová kina jsou docela odlišná, ať už jde o program, či prostředí. Jedná se o biografy mnohdy poněkud zastrčené, což však podtrhuje jejich nefalšovanost a naprosto mimořádnou atmosféru. Právě tam narazíte na neobvyklé filmy, potrhlé filmové festivaly anebo neobyčejné služby jako třeba hrací koutky pro děti, občerstvení v sálu nebo simultánní překlad. Jiná je i nabídka promítaných filmů – ta totiž zahrnuje archivní a černobílé kousky, vlastní přehlídky, nejlepší snímky z evropské produkce či přenosy z divadla. Dočkáte se ovšem i populárních kousků, které právě běží v multikinech. Vyzkoušejte unikátní svět artových kin, určitě nebudete litovat!

Kam zajít do artového kina?

Můžete zavítat do jednoho z nejstarších kin na světě, a to do proslulého kina Lucerna. Slavný biograf v moderním oděvu, neustále se tam něco děje. Toto kino promítá české, evropské i americké filmy, včetně 3D a pořádá filmové festivaly, přehlídky, slavnostní filmové premiéry a předpremiéry.

Kino Lucerna se nachází v paláci Lucerna na pražském Novém městě. A oslavilo na sklonku roku 2009 100 let své nepřetržité existence.

Tato místa můžete rozhodně v zimě navštívit. Už víte, kam se vypravíte?

Napsat komentář