Neděle 14.07.2024
Káťa & Káťa: 5+1 tipů na květnové události všeho druhu
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

Káťa & Káťa: 5+1 tipů na květnové události všeho druhu

Květen se blíží, a s ním i události a akce, které si rozhodně nechcete nechat ujít. Dvě z našich redaktorek si pro vás připravily několik tipů na květnové akce, ze kterých si určitě vybere každý… Jaké to jsou?

Káťa & Káťa aneb kdo jsou autorky

Kromě stejného křestního jména je spojuje také láska k tetování. Jinak toho ale moc společného nemají. Jedna Káťa se ve volném čase věnuje malování abstraktních obrazů, druhá si raději čte. Jedna je kočičí mámou, druhá má raději psy. Jedna se zabývá dobrovolnictvím a péčí o planetu, druhá lítá po všech čertech. Právě proto se jedná o dokonalý mix a mezi květnovými kulturními tipy od tohoto dua si rozhodně každý najde to své.

Shifted Realities

Kdy: 16. března – 11. června

Kde: Galerie Rudolfinum, Praha

Jako milovnice minimalismu, fyziky a všeho toho kole bych vám chtěla doporučit výstavu Shifted Realities, která probíhá už od poloviny března v pražském Rudolfinu. Na co se zde můžete těšit? Na sérii prací mezinárodně renomovaných umělců jako je Marwa Arsanios, Ed Atkins, Adéla Babanová, Zach Blas, Paul Maheke a Leslie Thornton, kteří se rozhodli představit své vize a vnímání reality. Tato výstava navazuje na předchozí Rudolfinum_Time-Based a díky nadačnímu fondu Abrakos je vstupné zcela zdarma.

Pražský Majáles

Kdy: 29. dubna

Kde: Letiště Letňany, Praha 

Protože květen je úzce spjat se studentskými oslavami jara, je tento tip mírně předvídatelný. Napadá vás ale snad, jak lépe oslavit příchod měsíce května, než na Pražském Majálesu? Letošní ročník se uskuteční 29. dubna a z bohatého programu si jistě vybere úplně každý. Kdo nebude na letošním Majálesu chybět? Ewa Farna, Rybičky 48, Jelen, Kryštof a spousty dalších. Samozřejmě se bude volit i nový král a královna Majálesu, Prahou se prožene studentský průvod a součástí Pražského Majálesu bude i bohatý doprovodný program. Podrobné informace naleznete na oficiálních webových stránkách a také na Instagramu.

La Boussole indique le nord

Kdy: 22. ledna – 27. května

Kde: Paris Marais, Paříž

U příležitosti 85. narozenin slavného George Baselitze výstava v Paris Marais přináší pět umělcových sérií realizovaných v letech 2020-2021. Tato díla zahrnují Tulipány spolu s dalšími kompozicemi a kontrastními barvami, tři série barevných portrétů a sérii melancholičtějších portrétů na tmavém pozadí. Pokud se budete na díla dívat pozorně, možná si všimnete, že se Georg Baselitz nechal ovlivnit kubistickými malíři jako byl Picasso nebo Bonjour Monsieur Courbet. Pokud tedy máte cestu do Paříže, pak si tuto výstavu určitě nesmíte nechat ujít!

Strážci Galaxie: Volume 3

Kdy: od 4. května

Kde: Kina po celém světě

Fanoušci Marvelu jistě vědí, že v květnu si svou premiéru konečně odbyde snímek Strážci Galaxie: Volume 3. Kromě toho, že se na filmové plátno opět vrátí oblíbená vesmírná parta v čele se Star-Lordem, je okolo filmu velký poprask také kvůli scénáristovi a režisérovi Jamesu Gunnovi. Právě on stál za oběma předchozími díly, ale od studia Disney dostal vyhazov za své tweety, jenž zveřejnil mezi lety 2008 a 2012 a v nichž se nevhodně vyjadřoval o holocaustu a pedofilii. Na stranu Jamese Gunna se ale přiklonila řada fanoušků, a tak byl opět povolán zpět do svého scenáristického i režisérského křesla. Třetí vesmírnou jízdu se Strážci Galaxie si můžete vychutnat v kinech od 4. května.

In Search Of The Heptahedron

Kdy: 2. května – 17. června

Kde: Galerie Mehdi Chouakri, Fasanenplatz, Berlín

Třetí a zajímavou výstavu, kterou bych nadšencům současného umění neboli contemporary art doporučila, je výstava In Search Of The Heptahedron od umělce Saâdaneho Afifa. Saâdane Afif vystudoval Školu výtvarných umění v Bourges a následně získal v roce 1998 postgraduální titul na Škole výtvarných umění v Nantesat, aby se o pět let později přestěhoval do Berlína. Tento umělec za svá díla získal řadu ocenění jako je Mezinárodní cena za současné umění Fondation Prince Pierre de Monaco v Centre Pompidou v Paříži nebo Cena Marcela Duchampa. Saâdane Afif se ve své tvorbě zaměřuje na interpretaci, výměnu a cirkulaci a všechna jeho díla podléhají neustálému procesu změn. Za mě je to jeden z nejlepších umělců contemporary art. Pokud tedy máte cestu do Berlína, nezapomeňte se zastavit na výstavě In Search Of The Heptahedron.

Festival muzejních nocí

Kdy: 19. května – 16. června

Kde: celá Česká republika

Milujete noční prohlídky muzeí i galerií? To pak pro vás mám výbornou zprávu – i letos se uskuteční Festival muzejních nocí, který se koná pod záštitou Asociace muzeí a galerií České republiky a Ministerstva kultury. V rámci festivalu se můžete podívat do galerií, muzeí, knihoven a dalších institucí a vychutnat si zábavný a poučný kulturní program. I přesto, že tradiční Pražská muzejní noc se letos konat nebude, 19. ročník Festivalu muzejních nocí toho nabízí opravdu hodně.

Který z našich květnových tipů vás oslovil nejvíce? Vydáte se do Rudolfina, zajdete si do kina, zúčastníte se Majálesu, nebo si zaletíte do Paříže či Berlína?

Napsat komentář