Pátek 1 březen, 2024
Káťa & Káťa: Harry Potter aneb Ginny jiná ve filmu než v knize, proč nebýt v týmu Ron a čí smrt byla nejdojemnější
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
FUN

Káťa & Káťa: Harry Potter aneb Ginny jiná ve filmu než v knize, proč nebýt v týmu Ron a čí smrt byla nejdojemnější

Mladý čaroděj Harry Potter před lety ovládl svět a dodnes se nikomu nepodařilo ho předčít. Je tato sága tématem i pro vás? A jaké otázky spojené s ním jsou pro vás nejpalčivější?

Káťa & Káťa aneb kdo jsou autorky

Zatímco křestní jména mají stejná, jejich názory jsou většinou diametrálně odlišné. Přestože obě milují Harryho Pottera a nedají dopustit na knižní ani filmovou podobu, na řadě věcí se vůbec neshodnou. Ponořte se společně s nimi do světa čar a kouzel a odpovězte na následující otázky.

Co nás přivedlo k Harrymu Potterovi? 

Káťa: K Harrymu Potterovi mě přivedla mamka. Bylo to v roce 2000, kdy jsem dostala k Vánocům knížku Harry Potter a kámen mudrců. A ta mě úplně pohltila. Přečetla jsem ji tu noc skoro celou. A dodnes si pamatuju, jak mě mrazilo už na začátku, když pan Dursley odjížděl do jeho firmy s vrtačkami a pozorovala ho kočka ze sloupku nebo když na cestě do práce potkával neznámé lidi v podivných hábitech, kteří jásali nad tím, že Vy-víte-kdo je konečně pryč. A pak přišla premiéra filmu a u konce jsem téměř brečela dojetím. Bradavice a postavy vypadaly totiž přesně tak, jak jsem si při čtení knihy představovala.

Káťa: Jednoduše řečeno doba, ve které jsem vyrůstala. Internet ještě nenabízel tolik možností a postupně se vyvíjel, tudíž knížky o mladém čaroději, které začaly kralovat světu, byly skvělým zpestřením dospívání.

Knižní, nebo filmová Ginny?

Káťa: Za sebe můžu říct, že rozhodně knižní Ginny! Geny paní Weasleyové totiž rozhodně nezapře. V knize byla temperamentní, drzá a neváhala se několikrát pohádat i s Hermionou. Krom toho vždycky nahlas říkala, co si myslí, a byla zkrátka živá a… no, „weasleyovská” povaha. Škoda jen, že ve filmu neměla tolik prostoru. Nemyslím si, že by Bonnie byla špatná herečka, ale Ginny v jejím podání měla bohužel nulovou osobnost. Škoda…

Káťa: Tady naprosto souhlasím. Přestože představitelka Ginny je sympatická, jednoznačně volím tu knižní. V knihách má totiž postava Ginny mnohem více prostoru a je tak i lépe pochopitelný vztah mezi ní a Harrym.

Co nám ve filmu chybělo? 

Káťa: Těch věcí bylo víc, ale pokud bych musela jmenovat jednu, byla by to Winky. Rozkošná a na alkoholu závislá domácí skřítka, o kterou se Dobby s láskou staral.

Káťa: Mně hrozně chybělo Hermionino S.P.E.W., o kterém není ve filmech ani zmínka, a návraty v čase do rodiny Gauntů. Zatímco se totiž šestá knížka točí o „zrození” Voldemorta a jeho rodiny, ve filmu o tom není ani zmínka. A taky mi chyběl nějaký flashback na Brumbálovu sestru. Ve filmech je sice zmíněná knížka od Rity Skeeter a Brumbál je v ní očerňován, ale ten, kdo nečetl knížky, tak vlastně netuší ani proč.

Káťa: Máš pravdu! SPOŽÚS mi ve filmech také chyběl!

Káťa: A když už zmiňuješ Winky, ještě bych zmínila Protivu! Je toho ale každopádně mnohem víc. Od Valentýnků Lockharta až po Hermionu, která proměnila Ritu Skeeter v brouka, tuším.

Která kniha je podle nás nejlepší? 

Káťa: Na tohle je pro mě hrozně těžké odpovědět. Na první místo bych ale přece jen umístila hned první díl. Na druhé možná Fénixův řád, na třetí Ohnivý pohár, ale tam bych měla dilema, zda bych ho přece jen nezaměnila s Vězněm z Azkabanu nebo s Princem dvojí krve.

Káťa: Všechny knížky jsou samozřejmě skvělé, ale rovněž bych jako tu nejlepší zvolila první díl. Co se ale dalšího pořadí týče, rozhodně by se na druhé ani třetí příčce neobjevil Vězeň z Azkabanu. To je díl, který mě v obou provedeních, knižním i filmovém, bavil nejméně.

Merope Gaunt, nebo Andromeda Black?

Káťa: I na tohle se mi strašně těžko odpovídá. Ale asi se přikládám k Meropě. Byla to čarodějka/moták, kterou v životě nepotkalo nikdy nic dobrého. Rodinou byla odsuzována a šikanována, se svým otcem a bratrem žila ale téměř celý život. Bohužel se zamilovala do mudly, kterého musela očarovat, a dala život Voldemortovi, aby později zemřela sama a opuštěná. Je to rozhodně někdo, kdo si zasloužil lepší život a budoucnost. Vždycky, když čtu pasáže o rodině Gauntů, tak se mi chce brečet.

Káťa: Jednoznačně Andromeda. Obdivuji její odvahu projevit své pravé já a stát si za tím. Zároveň je až neskutečná její vnitřní síla. Podobně jako Harry zažila obrovské osobní ztráty, ale i přesto se stala milující babičkou a nezanevřela na život. Pokud bychom si měli z někoho z rodiny Blacků brát příklad, pak rozhodně z ní.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Raději knihy, nebo filmovou verzi?

Káťa: Obojí. A to i za cenu toho, že ve filmech nebylo vše.

Káťa: Přestože filmy se skutečně povedly, volím knihy. Je v nich více příběhu, postav a vše, co se do filmu zkrátka nevejde.

Jsme tým Ron?

Káťa: Ne, rozhodně ne. 

Káťa: Osobně se přikláním k týmu Hermiona. Ale kdybych měla volit například mezi týmem Ron a týmem Seamus, tak rozhodně tým Ron! Alespoň jednou v životě bych si s ním chtěla zahrát famfrpál a strávit prázdniny v Doupěti!

Čí smrt nás nejvíce dojala?

Pozor! Odpovědi obsahují spoilery!

Káťa: Touto otázkou jsem si na sebe ušila bič. Většina úmrtí totiž byla nečekaná, a kdybych mohla, většině z nich bych zabránila. Váhám mezi Severusem Snapem, Dobbym a Fredem Weasleym.

Káťa: Dobby! A samozřejmě i Fred Weasley. Myslím si, že Rowling měla nechat Freda naživu. U Dobbyho se dá to obětování asi ještě pochopit, byť byl opravdu nevinným stvořením, které muselo snášet šikanu v rodině Malfoyů, než ho Harry osvobodil, ale smrt Freda… Myslím, že nebyla třeba. A taky mi bylo vlastně hodně líto Colina nebo Levandule.

Které kouzlo bychom chtěly umět?

Káťa: Patronovo zaklínadlo! Hrozně mě zajímá, jakou by měl můj patronus podobu. 

Káťa: Já bych si přála umět Piertotum Locomotor! Je mi totiž jasné, že kdybych se pokoušela vykouzlit patrona, byl by to mýval, plameňák, lenochod či nějaké podobně vtipné zvíře, které by protivníka rozesmálo.

Do které koleje bychom patřily?

Káťa: Přestože by většina fanoušků volila Nebelvír, já jsem jasný student Zmijozelu. A to i přesto, že ho řada lidí spojuje výhradně s negativními vlastnostmi. Na druhou stranu je ale nutné uvést, že vynalézavost, ambice a chytrost se dají použít také k dobrým věcem.

Káťa: Dřív jsem si hodně dělala kvízy na tohle téma a vycházel mi Havraspár, ale častěji snad Nebelvír. Kdo ale ví, kam by mě Moudrý klobouk poslal.

S kterými odpověďmi se nejvíce ztotožňujete?

Napsat komentář