Středa 22.05.2024
Milujete Velkou Británii? 5 tipů na britcomy, které musíte vidět
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

Milujete Velkou Británii? 5 tipů na britcomy, které musíte vidět

Velká Británie patří k jedné z nejoblíbenějších zemí, která nepřestává inspirovat svou bohatou kulturou. Už jste slyšeli o jejích britcomech? Máme pro vás tipy na něco, co svým humorem nepřestane rozesmívat ještě další generace!

Co je vlastně britcom?

Anglicky mluvící publikum si význam slova “britcom” pravděpodobně odvodí. Ale ne všichni anglicky rozumí.

Britcomy jsou krátké komediální seriály, jejichž humor je často mnohdy velice kontroverzní. Nemusí tomu tak ale být vždy. Typický britcom má negativní pohled na svět, hlavní postavy jsou obvykle osamělé, nešťastné, odsouzené k neúspěchu nebo prostě jen divné. V britcomech pochopitelně nesmí chybět ani britský slang a typický britský akcent, který mnozí z nás milují.

Moje rodina (2000-2011)

Moje rodina je britský komediální seriál o rodině Harperových. Otec Ben je zubař, který by byl rád, kdyby se jeho děti co nejdříve odstěhovaly z domu, protože chce mít jen klid a pohodu. Jeho nejstarší syn Nick je naprostý idiot a budižkničemu, který si nedokáže udržet žádnou z různých prací, které má. Dcera Janey je velmi povrchní a není příliš vybíravá, pokud jde o chlapce, zatímco syn Michael je na Bena příliš chytrý a necítí potřebu s otcem příliš komunikovat. Jeho zvědavá manželka Susan zjevně rozhoduje o všem v domácnosti.

Tento seriál je založen na tradičním britském humoru, který se točí kolem vztahů členů rodiny a jejich blízkých přátel a kolegů z práce. Nejstarší syn Nick je jednou z klíčových postav prvních dílů a hraje skvělou postavu, která svého otce Bena svými špatně promyšlenými plány přivádí docela k šílenství.

Black Books (2000-2004)

Bernard Black provozuje vlastní knihkupectví, přestože nemá moc rád lidi, kteří kupují knihy, a nesnáší zákazníky. Hned vedle Bernardova obchodu je obchod se suvenýry Nifty Gifty, který vede Fran – pravděpodobně jediná Bernardova kamarádka na světě. Když se Bernardův účetní dá na útěk, Bernard zaměstná oběť stresu – Mannyho, aby mu pomáhal v obchodě. Trojice tak zažívá spoustu surrealistických dobrodružství v okolí obchodu. 

Black Books je jeden z těch seriálů, který přímo srší hláškami. Svým způsobem se dá říct, že tento seriál je na rozdíl od Přátel nebo Teorie Velkého Třesku skutečným unikátem.

IT Crowd (2006-2010)

The IT Crowd je britcom o třech zaměstnancích IT oddělení, které se nachází v suterénu Reynholm Industries a na které se všichni z kanceláře spoléhají, ale často ho ignorují a pohlížejí na jeho zaměstnance jako na neschopné chudáky.

Roy Trennerman je bezstarostný, ale velmi líný irský IT pracovník se zálibou v nošení geekovských triček, která představují nejnovější trend v oblasti počítačů, což odráží jeho osobnost. Maurice Moss má brilantní technologickou mysl, pokud jde o počítače, ale je velmi sociálně neobratný, pokud jde o jednání s lidmi. A pak je tu atraktivní Jen Barber, nová šéfka oddělení IT, která počítačům vůbec ale vůbec nerozumí.

Černá zmije (1983-1989)

Máte rádi Rowana Atkinsona? Pak si nesmíte nechat ujít Černou zmiji! Děj se odehrává v Anglii na konci války růží a brzy zjistíte, že historie, kterou znáte, je jen tudorovskou fikcí. Jindřich VII. ve skutečnosti bitvu na Bosworthském poli nevyhrál, ale prohrál, a přestože Richard III. v bitvě zemřel, jeho synovec král Richard IV. vládl ještě několik let. Příběh se zaměřuje na mladšího syna Richarda IV. –prince Edmunda, ufňukaného zbabělce, který si říká Černá zmije. Edmund za asistence svého mrzutého sluhy a pitomého lorda Percyho plánuje svůj vzestup k moci.

První série Černé zmije hodně připomíná filmy Monty Pythonů. Na druhou stranu druhá, třetí a čtvrtá série Černé zmije představují jedny z nejlepších britských komedií.

Jízlivě tvůj (2013-2016)

Tento seriál vypráví příběh partnerů Freddieho Thornhilla, kterého bravurně ztvárňuje Sir Ian McKellen, a Stuarta Bixbyho, kterého si zahrál Sir Derek Jacobi. Freddie a Stuart spolu žijí v malém bytě v centru Londýna již téměř padesát let, jdou si neustále po krku a trousí uštěpačné poznámky zaměřené na věk, vzhled a nedostatky toho druhého. Pod jejich zlobou a vzájemnou závislostí se však skrývá hluboká láska.

K Freddiemu a Stuartovi se často přidává rázná nejlepší kamarádka Violet Crosby, Frances de la Tour, kterou mnozí z vás možná znají jako Madame Maxime z Harryho Pottera, a Ash Weston – jejich mladý soused z horního patra, kterého zde hraje Iwan Rheon. „Hello Ash, do you remember our friend – Violet?“ je jedna z hlášek, která vás bude doprovázet téměř každou epizodou.

Už víte, na který britcom se podíváte jako první?

Napsat komentář