Neděle 14.07.2024
Někdo to rád horké i Raz, dva, tři: 3+1 nestárnoucích černobílých komedií na dlouhé zimní večery
Fotografie: Envato Elements (elements.envato.com)
FUN

Někdo to rád horké i Raz, dva, tři: 3+1 nestárnoucích černobílých komedií na dlouhé zimní večery

Během dlouhých zimních večerů se přímo nabízí podívat se na nějakou nestárnoucí klasiku, která zahřeje na duši i pobaví. A své unikátní kouzlo mají americké černobílé komedie. Přestože od jejich natočení uplynulo již mnoho let, pravděpodobně nikdy nezestárnou. Kterou si vyberete?

Někdo to rád horké

Tato bláznivá komedie z roku 1959 vás pobaví, a navíc si u ní odpočinete. Inspirací pro tento film se stala německá fraška Fanfaren der Liebe. Získal několik cen a stal se známým závěrečnou větou Osgooda Fieldinga: „Nikdo není dokonalý.” 

Děj se odehrává v Chicagu 1929. Hlavními hrdiny jsou dva mladí jazzoví muzikanti, kteří se omylem stanou svědky masakru mafie. Aby unikli svým pronásledovatelům, odjedou v převleku na Floridu s dívčí jazzovou kapelou, a tak se stanou Josefínou a Dafné. Jenže Joe se zamiluje do hlavní zpěvačky, Dafné si vyhlídne starší milionář Osgood Fielding a vše se ještě ztíží, když se ve floridském hotelu objeví mafiáni.

Prázdniny v Římě

Romantická komedie z roku 1953, v níž hlavní role ztvárnili hollywoodské hvězdy Audrey Hepburn a Gregory Peck, byla kompletně natočena v Říme.

Mladá princezna Anna cestuje po Evropě. Při státní návštěvě Říma se nečekaně rozhodne od královského života utéct, protože už ji nebaví, ovšem potká amerického novináře Joea Bradleyho. Novinář i jeho přítel fotograf Irving, nejprve vidí Annu jen jako senzaci, postupně se do ní však Joe zamiluje.

Stalo se jedné noci

Černobílá komedie režiséra Franka Capry z roku 1934 získala pět Oscarů v hlavních kategoriích a dostala se na seznam 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.

Rozmazlená dědička Ellie si proti vůli svého bohatého otce vezme boháče Kinga Westleyho a její otec se snaží sňatek za každou cenu zrušit. Proto Ellie uteče a vydá se do New Yorku za svým manželem. Nastoupí do autobusu, v němž potká nesnesitelného novináře Petera, který bohatou dědičku pozná a chce po ní mimořádný příběh s tím, že jí do New Yorku pomůže, ale jestli mu ho neposkytne, nahlásí to otci. Ellie se s Peterem vydá na cestu, při níž společně zažijí několik dobrodružství.

Raz, dva, tři

Slavná filmová komedie z roku 1961 se odehrává v poválečném Berlíně, těsně před rozdělením berlínskou zdí, a právě její stavba postihla také konec natáčení. Film režíroval Billy Wilde, kterého u nás proslavila populární komedie Někdo to rád horké.

Ostrá satira si bere na mušku všechny strany studené války v Berlíně, čímž se odlišuje od propagandy objevující se ve filmech tehdejší doby. Jelikož tato veselohra reaguje na tehdejší situaci v rozděleném Berlíně, nesměla se u nás před rokem 1989 promítat. André Previn ve filmu použil známou poslední větu Španělského tance od Arama Chačaturjana jako ústřední hudební téma.

Tyto filmy vás přenesou do minulosti. Stojí za vidění! Jaké americké černobílé komedie máte rádi vy?


Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Někdo_to_rád_horké

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prázdniny_v_Římě

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stalo_se_jedné_noci

https://cs.wikipedia.org/wiki/Raz,_dva,_tři

Napsat komentář