Pátek 1 březen, 2024
Od Američanky po Maďarku: 5 filmových režisérek, jejichž jména stojí za zapamatování
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

Od Američanky po Maďarku: 5 filmových režisérek, jejichž jména stojí za zapamatování

Žen ve filmovém průmyslu je stále velice málo. Na to upozornila i herečka Emma Watson, která se dokonce před nedávnem přesunula za kameru. Ale schválně, kolik ženských režisérek napočítáte na prstech svých rukou? Abychom vás od počítání ušetřili, připravili jsme si pro vás tento článek…

Céline Sciamma

Oblíbené snímky: Ma vie de courgette, Portrait de la jeune fille en feu, Tomboy

Céline Sciamma je francouzská režisérka a scenáristka. V letech 2001-2005 studovala francouzskou literaturu na pařížské Západní univerzitě v Nanterre a poté na filmové škole La Fémis obor scenáristika. Jako scenáristka a lektorka zaznamenala v roce 2007 mezinárodní divadelní úspěch svým režijním debutem Naissance des pieuvres, který měl premiéru v Cannes. Její druhý celovečerní film Tomboy získal čtyři ceny, mezi nimi i Teddy Jury Award na Berlinale 2011.

V roce 2014 natočila ještě snímek Girlhood. Děj tohoto filmu se odehrává na pařížském předměstí a sleduje genderově nekonformní teenagery a černošské dívky žijící v banlieue, kde se pohybují mezi společenskými normami a vlastními touhami. Tyto filmy tvoří volnou trilogii a upevnily pověst této režisérky mezi kritiky.

Další úspěch přišel v roce 2019 s dobovou romancí Portrait de la jeune fille en feu (Portrét hořící dámy), který je příběhem Héloïse, mladé ženy, která se nechce vdát, a Marianne, umělkyně najaté, aby namalovala její zásnubní portrét. Vztah byl částečně inspirován vztahem Céline Sciammy s herečkou Adèle Haenel, která hraje Héloïse.

Halina Dyrschka

Oblíbené snímky: Jenseits des Sichtbaren – Hilma af Klint, Das Rendezvous, Neuneinalbs Abschied

Halina Dyrschka se narodila v Berlíně a působí jako režisérka a producentka. Po studiu herectví, klasického zpěvu a filmové produkce založila v Berlíně společnost Ambrosia Film. Její první režisérský film krátký film 9andahalf’s Goodbye byl uveden na více než 40 filmových festivalech po celém světě a získal několik ocenění.

Snímek Jenseits des Sichtbaren – Hilma af Klint je prozatím jejím režijním celovečerním dokumentárním debutem a je prvním a jediným filmem o švédské umělkyni Hilmě af Klint.

Charlotte Wells

Oblíbené snímky: Tuesday, Aftersun, Blue Christmas

Charlotte Wells je skotská filmařka žijící v New Yorku. Je absolventkou dvouoborového studia MBA/MFA na Newyorské univerzitě, kde napsala a režírovala tři krátkometrážní filmy a mnoho dalších produkovala.

Charlotte byla v roce 2020 stipendistkou Sundance Institute Screenwriters and Directors Labs. Její první celovečerní film Aftersun měl v roce 2022 premiéru na Semaine de la Critique v Cannes. O této nadějné režisérce toho zatím moc známo není, ale to se vzhledem k jejímu talentu zcela jistě změní.

Ildikó Enyedi

Oblíbené snímky: Simon Mágus, Bűvös vadász, Testről és lélekről

Jak jistě podle jména a názvu filmů poznáte, Ildikó Enyedi je maďarská filmová režisérka, která se věnuje nejen režii, ale také scenáristice. Enyedi se narodila v roce 1955 v Budapešti, kde studovala ekonomii a filmovou tvorbu na univerzitě. Později studovala také ve francouzském Montpellier. V letech 1977-1985 byla členkou umělecké skupiny Indigo.

Následně pracovala ve Studiu Bély Balázse – jediném nezávislém filmovém studiu ve východní Evropě před rokem 1989, a také ve Studiu mladých umělců. Po řadě experimentálních a narativních krátkých filmů vytvořila od roku 1989 pět celovečerních filmů, které získaly prestižní ocenění.

Její snímek Teströl és lélekröl (O těle a duši) byl oceněn Zlatým medvědem na 67. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně a zaznamenal mimořádný úspěch v maďarských i světových kinech. Ildikó je také členkou Evropské filmové akademie a AMPAS, byla oceněna Cenou Balázse Bély a Cenou zasloužilého umělce a obdržela Řádový kříž prezidenta republiky za zásluhy.

Leah Meyerhoff

Oblíbené snímky: I Believe in Unicorns, Team Queen, Neurotica

Leah Meyerhoff je oceňovaná nezávislá filmařka, která napsala a režírovala celovečerní film I believe in Unicorns, kde si jednu z rolí zahrála Natalie Dyer, kterou dnes skoro všichni znají jako Nancy Wheeler ze sci-fi seriálu Stranger Things. Film byl uveden na premiéře South by Soutwest a získal Velkou cenu poroty na filmovém festivalu v Atlantě a další ocenění od Tribeca Film Institute, San Francisco Film Society, Woodstock Film Festival a Adrienne Shelly Foundation.

Leah Meyerhoff je také zakladatelkou neziskové organizace Film Fatales, která se zasazuje o rovnost ve filmovém průmyslu a podporuje stovky režisérů hraných filmů a televizních pořadů všech marginalizovaných pohlaví. Za posledních pět let organizace uspořádala více než sto panelových diskusí, vzdělávacích workshopů a networkingových akcí pro marginalizované filmaře ve spolupráci s organizacemi jako jsou Sundance Institute, Tribeca Film Institute, Hot Docs a Toronto International Film Festival.

Díky píli a tvrdému odhodlání jít si za svým žen ve filmovém průmyslu přibývá. A jak jste na tom s filmovou tvorbou vy? Dáváte přednost ženským režisérkám, nebo mužské režii?


Zdroje:

https://faroutmagazine.co.uk/the-25-best-working-female-filmmakers/

https://www.nyfa.edu/student-resources/the-best-female-directors/

Napsat komentář