Neděle 22.12.2024
4 pražské kavárny, které stojí za návštěvu nejen na jaře
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

4 pražské kavárny, které stojí za návštěvu nejen na jaře

Praha je známá svými nádhernými památkami. Pokud už jste všechny navštívili, zkuste zajít do jedné z tradičních kaváren, kde naleznete jedinečnou atmosféru. Které pražské kavárny stojí za návštěvu nejen na jaře? Třeba najdete v lahodném šálku inspiraci!

Kavárna Slavia

Jednou z nejstarších a nejoblíbenějších pražských kaváren je Slavia. Poprvé byla otevřena v roce 1863. Uvnitř můžete obdivovat styl Art Deco a z okna se pokocháte pohledem na Národní divadlo nebo Karlův most. Velmi často se tam setkávali intelektuálové a různí umělci jako byl Franz Kafka či Bedřich Smetana. Tuto kavárnu pravidelně navštěvoval dokonce bývalý prezident Václav Havel.  

Kavárna Slavia se už za První republiky stala symbolem českého kavárenství. V příjemném prostředí si můžete zarezervovat soukromou anebo firemní akci, nebo si přijďte jen tak posedět. Kromě kávy si vychutnáte horkou čokoládu či šálek božského grogu. 

Café Louvre

Tento secesní podnik, který byl poprvé otevřen v roce 1902, stále drží krok s dobou. Po vstupu do kavárny Louvre na vás dýchnou staré časy. Už v 8 hodin ráno si můžete dopřát báječnou snídani, k níž si přečtete noviny. V kavárně kromě zákusků najdete tradiční českou kuchyni anebo vegetariánská jídla. Dále pro zábavu šachy či kulečník.  

Jednu z nejznámějších pražských kaváren navštěvovalo mnoho známých osobností, například Albert Einstein. Dodnes je místem různých setkávání. Café Louvre získal v soutěži Czech Bar Awards 2012 nejvyšší hodnocení. A taktéž byla otevřena Galerie Louvre, kde si můžete prohlédnout anebo zakoupit soudobé české umění. 

Grant Cafe Orient

Jediná kubistická kavárna na světě je Grant Cafe Orient, kde si milovníci tohoto uměleckého směru přijdou na své. Od roku 1912 sídlí v domě U Černé matky boží, což je nejstarší pražská kubistická stavba. Autorem domu U Černé matky boží je architekt Josef Gočár, který navrhl kubistický bufet-bar, veškeré vybavení včetně lustrů a luceren. A ve výklenku na domě můžete spatřit Černou madonu neboli Černou Matku Boží. V Evropě se o těchto soškách tradovalo, že byly vyorány ze země, proto se nazývaly černé a zapalovaly se u nich zelené svíce.

V Grant Cafe Orient si můžete objednat třeba jablečný závin s teplou karamelovou zmrzlinou, mléčné koktejly a úžasné cappuccino. Zajděte do této kavárny a přesvědčte se sami o kráse českého kubismu. 

Kavárna, co hledá jméno

Netradiční kavárna stojí na místě bývalé truhlárny a najdete v ní mnohem víc než jen kávu. Součástí je galerie, ateliér pro umělce a obrovský dvůr, kde ztratíte pojem o čase. 

Kavárna se stala fenoménem Smíchova. Okouzlující interiér vás přenese do jiného světa. Můžete ochutnat kávu z pražírny Nordbeans, čerstvé limonády anebo domácí dobrůtky. V létě kavárna nabízí posezení na zahrádce s kašnou, kde se posadíte na staré školní židle, schody či trám. V patře vznikla místnost pro promítání a workshopy. A v budoucnu by se součástí budovy měla stát i střešní terasa. 

Jen co byla vynalezena káva, v 17. století v Káhiře vzniklo dva tisíce kaváren. Káva se záhy dostala do Evropy a brzy i do samotné Prahy. V první polovině 20. století byla Praha kavárenský ráj. Ovšem i dnes si můžete vychutnat šálek voňavé kávy. Kde v Praze byste tento skvělý nápoj ochutnali vy?

Napsat komentář